Dosažení zelených milníků
Ještě v roce 2020 pohánělo globální provozy společnosti Apple 6 gigawattů zelené energie. Dnes je to až trojnásobek - 18 gigawattů zelené energie. Navíc od roku 2015 snížila svou uhlíkovou stopu o 55 %, čímž se přiblížila svému cíli být do roku 2030 uhlíkově neutrální. Kromě aktivit na ochranu životního prostředí chce tohoto cíle dosáhnout snížením emisí o 75 procent oproti roku 2015.
Maximalizuje recyklaci
Společnost ve svých zařízeních stále více využívá recyklované suroviny. V roce 2023 bude až 56 procent kobaltu v bateriích Apple pocházet z recyklovaných zdrojů, což je více než dvojnásobek oproti předchozímu roku. Kromě toho používá 24 procent lithia a až 100 procent mědi z recyklovaných zdrojů. Snižuje také množství plastů v obalech - v roce 2023 budou plasty tvořit jen 3 procenta všech obalů. Zajímavé je, že MacBook Air s M3 je vůbec prvním produktem Apple, který je vyroben z nejméně 50 procent z recyklovaného materiálu.
Snaha o energetickou účinnost
Program společnosti Apple pro dodavatele čisté energie v současnosti celosvětově dodává více než 16,5 gigawattů obnovitelné energie. Díky tlaku společnosti Apple na energetickou účinnost ušetřilo v loňském roce více než 100 dodavatelů přes 2 miliardy kilowatthodin elektrické energie. Spolu s dalšími úsporami energie, především v souvislosti s teplem, se dodavatelé vyhnuli téměř 1,7 milionu tun emisí uhlíku, což je o 25 % více než v roce 2022.
Spolupráce s OpenAI
V pondělí 11. června otevřel generální ředitel společnosti Apple Tim Cook novou kapitolu společnosti, když oznámil dohodu se společností OpenAI, konkrétně začlenění jejího výkonného modelu umělé inteligence do hlasové asistentky Siri. Akcie společnosti po tomto oznámení prudce vzrostly nad hranici 200 dolarů. Před zahájením obchodování během pátku 14. června byla jejich hodnota v pochybnostech na úrovni 214 USD za akcii.* Při pohledu na graf vidíme, že pětiletá výkonnost akcií je poměrně stabilní a dlouhodobě se drží v zelených číslech.
Vývoj hodnoty společnosti Apple za posledních 5 let. (Zdroj: Google Finance) *
Partnerství se společností Google
V technickém dokumentu, který Apple později zveřejnil, se uvádí, že z dohody o Open AI významně těží také Google. Inženýři společnosti Apple použili k vytvoření základních modelů AI vlastní rámcový software, ale hardware, konkrétně grafické procesory, budou využívat špičková zařízení společnosti Google, která jsou ve vývoji již přibližně 10 let. Tyto čipy páté generace, které lze použít k trénování umělé inteligence, jsou kokurencí pro čipy společnosti Nvidia.
Výzvy pro budoucnost
Budoucnost dvou klíčových investic společnosti Apple se zdá být na dobré cestě. Kromě, v současné době rychle rostoucího segmentu umělé inteligence, si společnost stanovila také velmi ambiciózní cíle v oblasti udržitelnosti, které chce splnit do roku 2030. Konkrétně oznámila eliminaci 1 milionu tun uhlíku, roční energetická kapacita se má zvýšit o 3 gigawatty zelené energie a více než 200 přímých dodavatelů se zavázalo využívat zelenou energii pro výrobu pro tohoto technologického giganta. To ukazuje, jak vážně to Apple, ale i další společnosti, myslí se snižováním uhlíkové stopy a snahou o udržitelnost[1].
Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.
* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.
[1] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a současných očekávání, která mohou být nepřesná, nebo ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucích výsledků. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v jakýchkoli výhledových prohlášeních.