Virtuální pád virtuálního světa

Když jsem pro média komentovala vývoj akcií společností, které tvoří takzvaný „metaverse“, v prosinci, dala jsem příspěvku titulek: „Čím více virtuální reality, tím větší propad hodnoty.“ Uzavřela jsem nicméně komentář myšlenkou, že splasknutí bubliny nic nevypovídá o nezastavitelném dlouhodobém trendu. Netušila jsem, že mi počátek roku dá o obratu tak rychle za pravdu.

Pravdou je, že rok 2022 společnostem hluboce ponořeným do byznysu spojeného s tvorbou paralelního digitálního světa, jakými jsou třeba herní gigant Roblox nebo NVIDIA, leader na trhu procesorů interaktivní grafiky, nepřál a jejich hodnota šla dolů rychleji než technologickému odvětví jako celku.[1]

Zatímco index NASDAQu vloni spadl o bezmála 34 %[2], akcie uvedených společností se obchodovaly o 73 %, respektive 50 % levněji.[3] Úplně nejvíce pak byly postiženy firmy ze světa virtuálních měn. Coinbase, která je součástí našeho Metaverse Indexu, spadla v roce 2022 o závratných 86 %. Na vývoji hodnoty směnárny se podepsal pád burzy FTX. Příběh jejího krachu je sice řetězcem osobních selhání, ale s celkovou nervozitou na trhu technologických aktiv spojen je.

Paniku z pádu do virtuálna dobře ilustruje také srovnání čtyřech velkých hráčů, kteří v metaverzu mají hlavní slovo: Microsoft, Amazon, Alphabet a Meta Platforms. Z nich je z pohledu hodnoty jednoznačně poraženým právě posledně jmenovaný Zuckerbergův provozovatel Facebooku, Instagramu a dalších sociálních médií. S loňským poklesem ceny akcie o téměř dvě třetiny je spojována vysoká investiční angažovanost právě při tvorbě virtuálního světa. Pro jeho investory tak špatnou zprávou roku bylo rozhodnutí pokračovat v masívních investicích společnosti do divize Reality Labs. Ta je s 20% podílem na výdajích společnosti zatím spíše jen nákladovou než výnosovou položkou.

Znamená však špatný rok pro virtuální realitu její zmražení, nebo přinejmenším zbrzdění? Vzpomeňme si na dot.com bublinu a její splasknutí v první letech milénia. Tehdy také mnozí předpovídali zastavení rozvoje e-shopů, či dokonce slepou uličku ve vývoji maloobchodu. Už dobře víme, že šlo jen o logickou korekci překotného vývoje. Dnes se eshopy na celkovém obchodu podílejí v desítkách procent a postupně si ukrajují stále větší díl bez ohledu na nafukování a splaskávání jakýchkoli bublin.

Pokud vás téma zaujalo, podívejte se v detailu na náš Metaverse Index.

Olívia Lacenová

Hlavní analytik Wonderinterest Trading Ltd.

 

 

*Předchozí výkonnost není zárukou budoucích výsledků

[1] Roblox hodnota akcie

NVIDIA hodnota akcie

[2] https://www.google.com/search?q=nasdaq+index+graf&oq=nasdaq+inde&aqs=chrome.2.69i57j0i433i512j0i512l8.5639j1j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

[3] Srovnání hodnoty akcií je za období 3. 1. 2022 – 23. 12. 2022

Tento text představuje marketingovou komunikaci. Nejedná se o žádnou formu investičního poradenství nebo investičního průzkumu ani o nabídku jakékoliv transakce s finančním nástrojem. Obsah textu nezohledňuje individuální okolnosti, zkušenost nebo finanční situaci čtenáře. Výkonnost v minulosti není zárukou nebo predikcí budoucích výsledků.

Varování před rizikem: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku ztráty. U 92.59% účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků.