Na vrcholech
Zásadní role mědi a niklu v dekarbonizaci podtrhuje jejich význam v současném tržním prostředí. Cena první z nich, mědi, dosáhla historického maxima, když se futures kontrakty s dodáním v srpnu na Londýnské burze kovů (LME) 20. května 2024 obchodovaly za 10 849 USD za tunu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to představuje nárůst až o 33 %.* Podobný pohyb zaznamenaly také kontrakty s dodáním v červenci, které se ve stejný den obchodovaly za 5,02 USD za tunu a jen o několik procent pod svým historickým maximem 5,05 USD z 12. května 2024. V meziročním srovnání dokonce posílily o více než 36 %.*
Vývoj cen futures kontraktů na měď s dodáním v srpnu (Zdroj: Investing.com) *
Vývoj cen futures kontraktů na měď s dodáním v červenci (Zdroj: Investing.com) *
Investoři, Čína a sankce
Hlavním faktorem současného růstu cen mědi byl nákup dlouhých pozic na primární burze futures Comex, což ovlivnilo i ceny mimo ni. Intenzivní nákupy byly vyvolány obavami, že poptávka převýší nabídku, a očekávaným omezením nabídky v důsledku omezení činnosti čínských rafinerií. Tento růst podpořily také zprávy o uvolněných opatřeních čínské vlády na pomoc trhu s nemovitostmi a rozhodnutí vydat dluhopisy v hodnotě několika miliard. K faktorům, které podpořily cenu, se přidalo očekávání snížení sazeb a uvalení sankcí na obchodování s ruskou mědí, hliníkem a niklem na LME a Chicagské komoditní burze, které se dotklo kovů vyrobených po 12. dubnu 2024.
Prudký nárůst cen niklu
Výrazný nárůst cen zaznamenal také nikl, jehož futures kontrakty na LME s dodáním v srpnu 2024 se obchodují nad 21 624 USD za tunu, což je o téměř 8 % více než 16. května a o 5 % více než v předchozím roce. Navzdory tomuto nárůstu se ceny nepohybují na úrovni z března 2022, kdy se nikl během dne obchodoval za více než 42 000 USD za tunu a obchodní den uzavřel na pětiletém maximu 32 107 USD za tunu.*
Ceny futures na nikl za posledních 5 let (Zdroj: Investing.com) *
Politické nepokoje
Hlavním důvodem prudkého nárůstu ceny niklu je geopolitické napětí v Nové Kaledonii, která je jedním z hlavních producentů tohoto nerostu. Nepokoje v této tichomořské zemi se dotkly i těžařů, kteří se rozhodli uzavřít doly, což narušilo výrobu a vyvolalo obavy o dodávky. Příčinou nepokojů jsou změny zákonů, které by měly výrazný dopad na hlasovací práva původních obyvatel a daly by větší prostor Francouzům, neboť země je francouzským územím. Situace si již vyžádala několik obětí a podle BBC a serveru Mining.com donutila Emmanuela Macrona vyhlásit výjimečný stav.
Obtížná finanční situace
Ačkoli hněv místních obyvatel není namířen proti horníkům, současné události se na již tak nejisté situaci niklového průmyslu v zemi neprojevují dobře. Nízké ceny niklu a vysoké výrobní náklady si vybírají svou daň na místních společnostech. V únoru letošního roku švýcarská společnost Glencore prodala část svých akcií místní společnosti Koniambo, čímž ji uvedla do udržovacího režimu. Jak informovalo Radio New Zealand, společnost Société Le Nickel, jejíž mateřskou společností je Eramet, téměř zbankrotovala a musela ji zachránit francouzská vláda, zatímco společnost Prony Resources se rozhodla pro restrukturalizaci, aby přilákala nové investice. Podle serveru Euroactiv.com za špatnou finanční situací a loňským propadem cen stojí konkurence z Indonésie a její zvýšená produkce, k níž přispívají dotace čínské vlády.
Král drahých kovů také dosáhl nového „maxima“
Kromě výše zmíněných kovů dosáhlo historického maxima také zlato. Spotová cena zlata se 20. května zastavila na 2 439 USD za unci a krátce překonala hranici 2 440 USD, zatímco futures na zlato s červnovým dodáním vzrostly na 2 443,30 USD. V obou případech se jedná o meziroční nárůst o více než 23 %*.
Důvody podobné mědi
Mezi faktory, které tlačily cenu zlata vzhůru, patří oslabený dolarový index a nedávné makroekonomické údaje o spotřebitelských cenách. Ty ukázaly, že inflace se ochlazuje, což posílilo naděje investorů na možné snížení úrokových sazeb, stejně jako v případě mědi. K růstu cen přispívá také Čína, která má největší spotřebu kovů na světě a snaží se stabilizovat trh s nemovitostmi. Vysoké ceny žlutého kovu jako bezpečného přístavu pro investory dále podporují probíhající konflikty na Ukrajině a na Blízkém východě. [1]
Olívia Lacenová, hlavní analytička spoločnosti Wonderinterest Trading Ltd.
* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.
[1] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a současných očekávání, která mohou být nepřesná, nebo ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucích výsledků. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v jakýchkoli výhledových prohlášeních.