Keď som v decembri pre média komentovala vývoj akcií spoločností, ktoré tvoria takzvané „metaverzum“, dala som príspevku titulok: „Čím viac virtuálnej reality, tým väčší prepad hodnoty.“ Uzavrela som však komentár s myšlienkou, že prasknutie bubliny nič hovorí o nezastaviteľnom dlhodobom trende. Netušila som, že mi začiatok roka dá o obrate tak rýchlo za pravdu.
Pravdou je, že rok 2022 spoločnostiam hlboko ponoreným do biznisu spojeného s tvorbou paralelného digitálneho sveta, akými sú napríklad herný gigant Roblox alebo NVIDIA, líder ma trhu procesorov interaktívnej grafiky, neprial a ich hodnota klesala rýchlejšie ako hodnota technologického odvetvia ako celku.[1]
Kým index NSADAQ minulý rok spadol o bezmála 34 %[2], akcie uvedených spoločností sa obchodovali o 73 %, respektíve 50 % lacnejšie.[3] Úplne najviac potom boli zasiahnuté firmy zo sveta virtuálnych mien. Coinbase, ktorá je súčasťou nášho Metaverse indexu, spadla v roku 2022 o závratných 86 %. Na vývoji hodnoty zmenárne sa podpísal pád burzy FTX. Príbeh jej krachu je síce reťazec osobných zlyhaní, ale s celkovou nervozitou na trhu technologických aktív je spojený.
Paniku z pádu do virtuálna dobre ilustruje taktiež porovnanie štyroch veľkých hráčov, ktorí majú v metaverze hlavné slovo: Microsoft, Amazon, Alphabet a Meta Platforms. Z nich je z pohľadu hodnoty jednoznačne porazený práve Zuckerberov prevádzkovateľ Facebooku, Instagramu a ďalších sociálnych médií spomenutý ako posledný. S minuloročným poklesom ceny akcie o takmer dve tretiny je spájaná vysoká investičná angažovanosť práve pri tvorbe virtuálneho sveta. Pre jeho investorov preto bolo zlou správou roku rozhodnutie pokračovať v masívnych investíciách spoločnosti do divízie Reality Labs. Tá je s 20 % podielom na výdavkoch spoločnosti zatiaľ len nákladovou a nie výnosovou položkou.
Znamená však zlý rok pre virtuálnu realitu jej zmrazenie alebo prinajmenšom zbrzdenie? Spomeňme si na dot.com bublinu a jej prasknutie v prvých rokoch milénia. Vtedy tiež mnohí predpovedali zastavenie rozvoja e-shopov alebo dokonca slepú uličku vo vývoji maloobchodu. Už dobre vieme, že išlo len o logickú korekciu bezhlavého vývoja. Dnes sa e-shopy na celkovom obchode podieľajú v desiatkach percent a postupne si ukrajujú stále väčší diel bez ohľadu na nafukovanie alebo praskanie akýchkoľvek bublín.
Ak vás táto téma zaujala, pozrite sa detailnejšie na náš Metaverse index.
Olívia Lacenová
Hlavná analytička Wonderinterest Trading Ltd.
[2] https://www.google.com/search?q=nasdaq+index+graf&oq=nasdaq+inde&aqs=chrome.2.69i57j0i433i512j0i512l8.5639j1j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
[3] Srovnání hodnoty akcií je za období 3. 1. 2022 – 23. 12. 2022