Boj proti klimatickej kríze pokračuje. Stromov pribúda, no stále to nestačí

Dekarbonizácia planéty sa stáva stále pálčivejšou tému. Do boja proti znečisteniu a klimatickým zmenám, ktoré si vyberajú svoju daň sa zapája stále viac spoločností a jednotlivcov a neustále pribúdajú nové projekty na znižovanie emisií CO2 a výsadbu stromov, keďže ich počet v dôsledku odlesňovania výrazne klesol.

Podľa informácií zo stránky GoTreeQuotes bolo v roku 2021 na celom svete vysadených rekordných 1,83 miliardy stromov. Aj keď sa to zdá byť obrovské číslo, stále je to oveľa nižšie ako odhadovaných 15,3 miliardy stromov vyrúbaných každý rok. Pre ilustráciu, na svete je dnes najmenej 3,04 bilióna stromov, čo predstavuje len 50 percent oproti počtu, ktorý sa na planéte nachádzal pred vznikom ľudskej populácie.

 

Najznámejšie projekty

Našťastie existuje množstvo projektov a dobrovoľníkov, ktorí sa snažia situáciu každý deň zlepšovať. Okrem globálne najznámejšieho projektu výsadby stromov #teamTrees pod záštitou youtubového filantropa s prezývkou MrBeast, do ktorého sa zapojilo množstvo známych osobností, vrátane Elona Muska, a vďaka ktorému sa vysadilo viac ako 24 milión stromov, existuje celý rad ďalších úžasných projektov. Jedným z populárnych je aj Grow-Trees, vďaka ktorému sa podarilo vysadiť už takmer 19 miliónov stromov v 23 štátoch.

Sadí aj Keňa

V prvej polovici novembra udelila vláda v Keni občanom  pracovné voľno počas Národného dňa vysádzania stromov a dala k dispozícii 150 miliónov sadeníc. Do projektu sa zapojili približne 2 milióny ľudí vrátane predstaviteľov vlády. Nejde však o jednorazovú akciu. Vlani v decembri totiž Keňa informovala, že plánuje do roku 2032 zasadiť približne 15 miliárd stromov. Všetky sadenice občanom poskytuje zdarma. Podobný program v roku 2019 spustila aj susedná Etiópia. Rôzne lokálne projekty na výsadbu stromov vznikajú v takmer každej krajine sveta.

Sadenie ako trend

Sadenie sa stáva čoraz populárnejším aj medzi influencermi. Leah Zecchino, ktorá je populárna na TikToku  sa pochválila, že si takýmto spôsobom dokáže efektívne privyrobiť okolo 500 eur za deň. Stromčeky sadí každý rok v Britskej Kolumbii, ktorá je kanadskou provinciou.

Výsadba v Prahe

V spolupráci s projektom Sázime Česko tento rok už druhýkrát sadili stromy neďaleko Prahy aj zástupcovia spoločnosti brokerskej spoločnosti Wonderinterest Trading Ltd. Jesenná výsadba sa konala 6. novembra 2023. Približne 20-členný tím na čele s výkonným riaditeľom Matejom Homolom vysadil počas dňa až 1500 nových stromov. Po náročnom dni doplnili energiu opekanými špekačkami. „Tento projekt, považujeme za mimoriadne úspešný, keďže sme predpokladali, že tento rok sa vysadí aspoň 10-tisíc stromov, ale už v prvej polovici roka sme toto číslo výrazne prevýšili. Dokazuje to, že ľuďom na životnom prostredí záleží. Som veľmi rád, že takýmto spôsobom môžeme prispieť k zlepšeniu situácie a zníženiu emisií CO2,“ vyjadril sa k projektu Homola. Wonderinterest Trading Ltd sa zaviazala vysadiť jeden strom za každý vytvorený účet klientov a za každých vložených 1000 USD. 

wonder_stromy-1040214

-----

Upozornenie na riziká: CFD sú zložité nástroje a je s nimi spojené vysoké riziko rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu. Pri obchodovaní s CFD prichádza o peniaze 77.98% účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako CFD fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty peňazí

Tento text predstavuje maketingovú komunikáciu. Nejedná sa o žiadnu formu investičného poradenstva alebo investičného prieskumu ani o ponuku akejkoľvek tranzakcie s finančným inštrumentom. Obsah textu nezohľadňuje individuálne okolnosti čitateĺov, ich skúsenosť či finančnú situáciu. Minulá výkonnosť nie je zárukou či predikciou budúcich výsledkov.

Varovanie pred rizikom: Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 92.59% účtov neprofesionálnych investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.