Prelomový, najvýkonnejší, super čip
Aj takéto označenia nesie nový produkt od Nvidie (NVDA), ktorý spoločnosť predstavila počas svojej výročnej konferencie. Spoločnosť predstavila GB200 Grace Blackwell Superchip, ktorý pozostáva z viacerých čipov a sľubuje až 30-násobné zvýšenie výkonu. Čip je súčasťou inovatívnej architektúry GPU Blackwell, ktorá ponúka vyššiu efektivitu a rýchlosť v spracovávaní dát a využíva pri tom menej elektrickej energie v porovnaní s predchodcom H100, čo môže spôsobiť prelom v oblasti výskumu v návrhoch nových liekov, inžinierstve alebo v kvantovej výpočtovej technológii. Čip má byť uvedený na trh koncom tohto roka, pričom sa očakáva, že ich cena sa bude pohybovať v rozmedzí od 30 tisíc do 40 tisíc USD. Konferencia priniesla aj novinky v oblasti softvérových nástrojov, či modeloch AI na vytvorenie humanoidných robotov. Tieto inovácie potvrdzujú líderstvo Nvidie v oblasti výpočtovej techniky, o čom svedčia aj vyjadrenia niektorých analytikov, napríklad z J. P. Morgan, KeyBanc alebo Wells Fargo, o silnom udržiavaní postavenia a o tom ako je Nvidia pár krokov pred konkurenciou.
Záujem potvrdili veľkí hráči na trhu
Podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa spoločnosti Jensena Huanga v tlačovej správe uverejnenej priamo na stránkach spoločnosti sa Nvidia snaží o inovácie v hlbokom učení a AI už niekoľko desaťročí, a zároveň sľubuje umelú inteligenciu v každom odvetví v spolupráci s poprednými spoločnosťami ako sú napríklad Dell, Google, Microsoft, Tesla a iné. V rámci upevňovania spolupráce oznámili Amazon aj Meta, že plánujú využívať čipy Blackwell. Dcérska spoločnosť Amazonu, Amazon Web Services (AWS) bude používať technológiu Blackwell v projekte Ceiba, ktorého cieľom je vytvoriť najrýchlejší superpočítač na svete. Meta očakáva dodanie nových čipov už koncom roka za účelom využitia vo svojom veľkom jazykovom modely LLaMA (Large Language Model Meta AI). Aktuálne Meta využíva na trénovanie LLaMA vyššie spomínané čipy H100, ktoré taktiež vyrába Nvidia.
Okamžitá odozva
Predstavenie čipov prinieslo so sebou odozvu nielen na americkom trhu, ale aj na opačnom konci sveta. Americký konkurent vo výrobe čipov spoločnosť AMD zaznamenala v reakcii na oznámenie pokles ceny akcií o viac ako 6 percent.* PV červených číslach sa ocitla aj ázijská konkurencia v oblasti technológií a AI. Či už ide o výrobcov čipov SK Hynix Inc. alebo taiwanského TSMC, dodávateľa Nvidie Advantest Corp., ale aj SoftBank Group Corp, ktorá je spojená s AI v rámci Arm Holdings. Vývoj týchto spoločností pritom nasledoval vývoj samotnej Nvidie, ktorej hodnota a burze po oznámení klesla o 2 percentá napriek tomu, že samotné predstavenie prebehlo v podstate podľa očakávaní.*
Obrovský výkon spoločnosti
Napriek miernemu poklesu hodnoty akcií, nebudem klamať, ak poviem, že Nvidia od začiatku tohto roka prekonáva očakávania, keďže prudko vzrástla na aktuálnych vyše 890 USD za akciu (údaj k 20.3.2024), čo predstavuje nárast 80 percent oproti 490 USD za akciu zo začiatku januára 2024.* Za posledných 5 rokov, si spoločnosť prešla maximami napríklad počas jesene 2021, po ktorých síce prišiel postupný pád na menej ako 100 USD za akciu. Od jesene 2022 však ceny rástli s krátkodobým volatilným obdobím v 2. polovici minulého roka. Fakt, že sa spoločnosti darí, potvrdzuje aj jej trhová kapitalizácia vo výške viac ako 2,2 bilióna USD, čím podľa Companiemarketcap.com predbehla Alphabet, Amazon či Meta.
Vývoj akcií Nvidia za posledných 5 rokov. (Zdroj: tradingeconomics.com) *
Ďalšie spolupráce v dohľadne
Nvidia počas minulotýždňovej pondelňajšej konferencie oznámila aj spoluprácu s čínskymi výrobcami elektrických áut. Spoločnosti BYD, Xpeng, ale aj Li Auto a ďalšie budú využívať vo svojich autách technológiu Drive Thor. Okrem toho bola oznámená spolupráca so spoločnosťou Cerence v rámci prispôsobenia jazykových modulov v autách a so spoločnosťou Soundhound na vývoj systému hlasových príkazov. [1]
Olívia Lacenová, hlavná analytička spoločnosti Wonderinterest Trading Ltd.
* Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov.
[1] Výhľadové vyhlásenia vychádzajú z predpokladov a aktuálnych očakávaní, ktoré môžu byť nepresné, alebo z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Takéto vyhlásenia nie sú zárukou budúcej výkonnosti. Zahŕňajú riziká a ďalšie neistoty, ktoré sa dajú ťažko predvídať. Výsledky sa môžu podstatne líšiť od výsledkov vyjadrených alebo implikovaných v akýchkoľvek výhľadových vyhláseniach.