Začiatok sporu
Cítiť nezhody medzi oboma firmami bolo už v roku 2018, kedy došlo k zatknutiu architekta a bývalého predsedu japonskej automobilky. Samotný Nissan podal na súde v Jokohame žalobu voči svojmu šéfovi Carlosovi Ghosnovi, v ktorej žiadal o zaplatenie odškodného v sume 90 miliónov USD. Generálny riaditeľ mal totiž spôsobiť rozsiahle finančné škody. V Aliancii Renaul-Nissan však panovalo napätie už dávno predtým. Japonci sa cítili menejcenní, pretože Nissan vlastnil v Renaulte len 15 % akcií, zatiaľ čo Renault mal u svojho japonského “kolegu” podiel až 43 %. Tento nepomer viedol k tomu, že Nissan nemal v rámci aliancie žiadne hlasovacie práva.
Obnovenie vzťahov
Dôvodom zvýšenej pozornosti týchto dvoch spoločností je momentálne oznámenie plánu reštrukturalizácie a uzavretie novej dohody. Nissan sa rozhodol odkúpiť 15 % podiel v divízii elektromobilov Ampere spoločnosti Renault. Cieľom tohto kroku je, aby sa obaja partneri stali rovnocennejšími. Spoločnosti vo vyhlásení uviedli, že investíciu do tejto divízie zváži aj ďalší partner aliancie, Mitsubishi Motors.
Spolupráca na 15 rokov
Spomínaná aliancia by mala byť flexibilná a vyváženejšia aspoň na najbližšie obdobie, konkrétne nasledujúcich 15 rokov, podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Renault Luca de Meo. Konkrétne čísla hovoria o tom, že francúzska automobilka zníži svoj podiel v Nissane na 15 % z približne 43 % prevodom 28 % podielu do francúzskeho trustu. Renault zároveň bude môcť flexibilne predávať akcie Nissanu držané v truste.
Vývoj hodnoty akcií
Čo sa týka akcií spoločnosti Nissan, tie zaznamenali za posledný rok pokles približne 30%.* Výrazný pokles môže byť však zaujímavá príležitosť pre investorov, ktorí čakali na prijateľnejšiu cenu a novinky môžu mať pozitívny vplyv na vývoj ich hodnoty. [1] Naopak druhá spomínaná francúzska automobilka zaznamenala za posledný rok nárast hodnoty jej akcií o približne 5%.
*Výkonnosť akcií spoločnosti Nissan Motor Co Ltd ADR za posledných 10 rokov. (Zdroj: Investing)
Výkonnosť akcií spoločnosti Renault SA za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)
Olívia Lacenová, Hlavná analytička spoločnosti Wonderinterest Trading Ltd.
* Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov.
[1] Výhľadová prehlásenia vychádzajú z predpokladov a aktuálnych očakávaní, ktoré môžu byť nepresné, nebo z aktuálneho ekonomického prostredia ktoré sa môže zmeniť. Takáto prehlásenia nie sú zárukou budúcej výkonnosti. Zahrnujú rizika a ďalší neistoty, ktoré sa dajú ťažko predvídať. Výsledky sa môžu podstatne líšiť od výsledkov vyjadrených nebo implikovaných v akýchkoľvek výhľadových prehláseniach.