Svetové trhy priťahujú nielen veľkých a malých investorov, ale aj špekulatívny kapitál a väčšina ľudí hádže peniaze do rôznych investičných nástrojov bez toho, aby pochopili ako fungujú. Preto nedokážu správne odhadnúť výšku rizika straty, ktorú so sebou obchodovanie daného inštrumentu prináša, ani jeho možný potenciál budúceho výnosu. Namiesto toho sa naháňajú za horúcimi tipmi, ktoré nie sú overené a počítajú straty na svojich obchodných účtoch. Lepšou a bezpečnejšou cestou je naučiť sa obchodovať na trhoch s potrebnou zručnosťou a dostatočným rešpektom.
Aby ste sa stali obchodníkom, musíte sa vzdelávať
Nie každý, kto nakupuje a predáva akcie, je obchodník s akciami, aspoň v nuansovanom jazyku investičných podmienok. V závislosti od toho, ako často nakupuje a predáva akcie, väčšina spadá do jedného z dvoch táborov: obchodníci alebo investori.
Asi najznámejšou predstavou obchodníka je Leonardo Di Caprio vo filme Vlk z Wall Street, ale realita nie je taká jednoduchá ako film. Obchodovanie/investovanie je zvyčajne beh na dlhú trať, obchodníci nakupujú v pravidelných intervaloch a predávajú oveľa menej často – alebo vôbec a držia nakúpené aktíva do dôchodku. Lenže na to sú potrebné vedomosti.
Mali by ste vedieť, čo robíte, skôr ako uskutočníte svoj prvý obchod. V tom vám pomôže správna literatúra. Vytvorte si návyk a do zoznamu denných správ, ktoré čítajte zaraďte finančné rubriky ekonomických denníkov Wall Street Journal alebo Financial Times, ktoré vám pomôžu ľahšie sa v začiatkoch zorientovať v najdôležitejších témach. Ak uprednostňujete digitálny svet, vhodné sú weby ako Bloomberg.com, Investing.com, Tradingview.com, ale aj CNBC.com. Sledujte nielen denné prehľady správy v ekonomike a pohyby cien dôležitých inštrumentov na burze, ale postupne sa skúste zamerať aj na bližší pohľad na jednotlivé akcie spoločností, ceny komodít, ich históriu a výhľad do budúcna. To všetko Vám pomôže lepšie pochopiť ako sa finančné trhy správajú a za akých okolností sa hýbu ceny jednotlivých inštrumentov smerom nahor alebo nadol.
Základom je kvalitná literatúra
V rámci prípravy by ste mali investovať do nákupu kvalitnej literatúry. Kúpte si knihy, ktoré vás uvedú do sveta obchodovania a poskytnú Vám hlbší pohľad na to, ako správne začať, dokázať ovládať svoje emócie pri prvých výkyvoch, ale a nepodľahnúť panike pri prvých výpredajoch. Začiatočníci určite ocenia knihu Price Action od autora Ludvíka Tureka, ktorý má 15-ročné skúsenosti a nováčikom ponúka praktické odporúčania a overené tipy. O tom, ako sa vyhnúť zásadným chybám pri investovaní zasa poradí kniha Inteligentný investor od Benjamina Grahama.
A pamätajte: obchodovanie nie je jednoduché, ale postupne sa naučíte ako sa zorientovať v obrovskom množstve informácií a zistíte, že 70 – 80 % úspešných obchodných seans tvoria kľúčové aspekty obchodovania, ako je psychológia obchodovania, správne zvládanie emócií, riadenie rizík, riadenie peňazí a celý rad ďalších faktorov. Dôležité je obrniť sa trpezlivosťou a nenechať sa odradiť.
Inšpirujte sa úspešnými investormi
Od úspešných investorov a ich skúseností sa môžeme veľa naučiť. Všetci pritom majú jedno spoločné – pravidlá. Ak nemáte ešte vlastné pravidlá investovania, inšpirujte sa ľuďmi, ktorí už sú úspešní v investičnom svete. Významní investori ako Warren Buffett hovoria, že by ste sa mali zamerať na základy a kvalitu riadenia skôr, ako sa začnete pozerať na cenu akcie. Buffett je pritom považovaný za najúspešnejšieho investora v histórii. Ďalší, kým sa môžete inšpirovať je Dennis Gartman, ktorý vydáva denný komentár o globálnych kapitálových trhoch.
Počúvajte podcasty a sledujte videá
Pre niektorých ľudí sa za najužitočnejší typ zdroja považuje zvukový alebo video obsah, a preto nájdete na stránkach brokerov časť venovanú vzdelávacím videám. Ale nemusíte hneď mieriť na stránky brokera. Množstvo užitočných videí s touto tématikou nájdete na Youtube so zdrojmi z celého sveta, vrátane inštitúcií ako Harvard, MIT, Oxford, Princeton, Stanford a dokonca aj Yale. Ak chcete získať vzdelanie online a zadarmo, denné živé webináre (v anglickom jazyku), ktoré organizuje FXStreet, môžu byť tiež dobrou voľbou.
Do zoznamu toho, čo musíte vidieť a počuť určite zaraďte aj CNBC‘s Mad Money with Jim Cramer alebo The Investing for Beginners Podcast.