Tahounem indexu byly především akcie technologické společnosti Nvidia. Nvidia od počátku letošního roku zvýšila svou hodnotu suverénně nejvíce ze všech titulů, jež jsou v Metaverse Indexu zahrnuty – konkrétně o 95,75 procenta. Rovněž v meziročním vyjádření je výkon tohoto titulu impozantní: +252,1 procenta.* V meziročním růstu sice Nvidii překonala společnost Coinbase, ale Nvidia má v Metaverse Indexu druhou nejvyšší váhu (po Microsoftu).
Nečekaný přínos covidu
Společnosti zahrnuté do Metaverse Indexu ale neměly v posledních pěti letech vždy jen na růžích ustláno. Velkou neznámou byla covidová krize, která vnesla obrovskou míru nejistoty do globální ekonomiky. Zpočátku nebylo jasné, které společnosti, potažmo sektory, budou patřit mezi poražené a které naopak mezi vítěze. Dalo se pochopitelně odhadnout, že nastávají dobré časy pro farmaceutický průmysl, protože obrovsky vzrostla poptávka po vakcíně, která by dokázala pandemii covidu vystavět účinnou hráz.
Záhy se ale ukázalo, že jedním z vítězů covidové krize budou právě technologické společnosti. Celé sektory v jednotlivých ekonomikách světa se totiž v průběhu covidové krize ocitly takzvaně na „homeofficu“, jelikož vlády postupně a střídavě omezovaly jejich provoz. Obrovsky tak vzrostla poptávka po řešeních, která by umožnila fungovat v zaměstnání na dálku. Tam, kde to bylo možné, takové řešení nabídly právě technologické společnosti.
Vzestup AI
A tak vyšlo najevo, že zejména služby, vzdělávání nebo administrativa dokáže fungovat v tomto režimu díky technologiím. Zatímco zpracovatelský průmysl procházel těžkým obdobím, technologie dramaticky rostly. A s tím se zvyšoval tlak na to, aby nabízená řešení byla stále dokonalejší a umožnila svým uživatelům do jisté míry setrvat v „dálkovém“ módu i po odeznění covidové pandemie.
Dá se říci, že jedním z důsledků byl také vzestup umělé inteligence (AI – Artificial Intelligence), která v posledních desítkách měsíců zažívá neuvěřitelný vzestup. Rutinní práce v nejrůznějších oborech jsou (a jistě budou) nahrazovány právě asistenty v podobě nejrůznějších nástrojů AI. Ta se tak stává i živnou půdou pro metaverse, čili virtuální dvojče našeho reálného světa, jemuž stále efektivněji v mnoha oblastech konkuruje. To samo o sobě vytváří příznivé prostředí pro nadprůměrně rychlý rozvoj technologických firem.
Fenomén Nvidia
Dobře úspěch firem metaversu ilustruje právě příběh společnosti Nvidia. Její tržní kapitalizace činí již 2,36 bilionu dolarů. Nvidia se tak dostala na třetí místo v globálním žebříčku, jemuž vévodí Microsoft (3,2 bilionu USD) a na druhém místě se aktuálně nachází Apple (2,7 bilionu USD).*
Zdroj: Google*
Co za úspěchem společnosti Nvidia stojí? Podle analytiků Wonderinterest Trading je jím jednoznačně rychlý rozvoj umělé inteligence. Bez chipů, které na trh Nvidia dodává, by takový rozvoj AI fakticky nebyl možný.
Chipy z dílny Nvidia jsou schopné přenášet obrovský objem dat a jsou schopné je neuvěřitelně rychle zpracovávat. Jinými slovy, společnosti, které chtějí na trhu nabízet kvalitní služby založené na umělé inteligenci, se bez produktů Nvidia neobejdou. Tedy pokud samy chtějí mít úspěch.
Aktuální boom je jen začátek
Předpokládá se, že aktuální boom je stále jen začátek. Společnost Gartner, která se zabývá výzkumem technologií, odhaduje, že globální výdaje na umělou inteligenci a s tím související software stoupnou z předloňských 124 miliard dolarů na bezmála 300 miliard v roce 2027.[1] Během pěti let se tak mají globální výdaje na AI více než zdvojnásobit.[1]
Z tohoto úhlu pohledu se zdá, že společnost Nvidia čekají zlaté časy přinejmenším několik dalších let. Jenže na druhé straně je třeba počítat s tím, že rozmach jakéhokoli trhu láká konkurenty ke vstupu na něj. Otázkou tedy je, nakolik jsou produkty Nvidia unikátní, aby dokázaly konkurenčnímu tlaku ještě nějaký čas odolat.
Ať už se však na trhu chipů vyvine konkurence jakkoli, aktuální vývoj ukazuje, že technologické firmy budou i nadále patřit k tahounům globální ekonomiky. K nim se pravděpodobně přidají také technologie, které obsluhují svět virtuálních měn, jelikož i zde se dá očekávat růst poptávky jak od spotřebitelů, tak od firem.
OIívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.
* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.
[1] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a aktuálních očekávání, které mohou být nepřesné, nebo z aktuálního ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnují rizika a další nejistoty, které se dají těžko předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo implikovaných v jakýchkoli výhledových prohlášeních.
[1] https://www.theguardian.com/technology/2024/feb/23/why-has-nvidia-driven-stock-markets-to-record-highs