Metaverse index postihol dlhodobé ťahúne nadpriemerného rastu akciových trhov

Metaverse index zostavený spoločnosťou Wonderinterest Trading pokračuje aj tento rok vo výraznej rastovej trajektórii.Od začiatku roka sa zvýšila hodnota spoločností v ňom zahrnutých o viac ako 30 % (k 22. marcu 2024).

Ťahúňom indexu boli predovšetkým akcie technologickej spoločnosti Nvidia. Nvidia od začiatku tohto roka zvýšila svoju hodnotu suverénne najviac zo všetkých titulov, ktoré sú v Metaverse Indexe zahrnuté – konkrétne o 95,75 percenta.Rovnako v medziročnom vyjadrení je výkon tohto titulu impozantný: +252,1 percenta.* V medziročnom raste síce Nvidiu prekonala spoločnosť Coinbase, ale Nvidia má v Metaverse Indexe druhú najvyššiu váhu (po Microsoftu).

Nečakaný prínos covidu

Spoločnosti zahrnuté do Metaverse Indexu ale nemali v posledných piatich rokoch vždy len na ružiach ustlané. Veľkou neznámou bola covidová kríza, ktorá vniesla obrovskú mieru neistoty do globálnej ekonomiky. Spočiatku nebolo jasné, ktoré spoločnosti, prípadne sektory, budú patriť medzi porazených a ktoré naopak medzi víťazov. Dalo sa pochopiteľne odhadnúť, že nastávajú dobré časy pre farmaceutický priemysel, pretože obrovsky vzrástol dopyt po vakcíne, ktorý by dokázal pandémiu covidu vystavať účinnú hrádzu.

Čoskoro sa ale ukázalo, že jedným z víťazov covidovej krízy budú práve technologické spoločnosti. Celé sektory v jednotlivých ekonomikách sveta sa totiž v priebehu covidovej krízy ocitli takzvane na „homeofficu“, pretože vlády postupne a striedavo obmedzovali ich prevádzku. Obrovsky tak vzrástol dopyt po riešeniach, ktorý by umožnil fungovať v zamestnaní na diaľku. Tam, kde to bolo možné, takéto riešenie ponúkli práve technologické spoločnosti.

Vzostup AI

A tak vyšlo najavo, že najmä služby, vzdelávanie alebo administratíva dokáže fungovať v tomto režime vďaka technológiám. Zatiaľ čo spracovateľský priemysel prechádzal ťažkým obdobím, technológie dramaticky rástli. A s tým sa zvyšoval tlak na to, aby ponúkané riešenia boli stále dokonalejšie a umožnili svojim užívateľom do istej miery zotrvať v „diaľkovom“ móde aj po odznení covidovej pandémie.

Dá sa povedať, že jedným z dôsledkov bol aj vzostup umelej inteligencie (AI – Artificial Intelligence), ktorá v posledných desiatkach mesiacov zažíva neuveriteľný vzostup. Rutinné práce v najrôznejších odboroch sú (a určite budú) nahradzované práve asistentmi v podobe najrôznejších nástrojov AI. Tá sa tak stáva aj živnou pôdou pre metaverse, čiže virtuálne dvojča nášho reálneho sveta, ktorému stále efektívnejšie v mnohých oblastiach konkuruje. To samo o sebe vytvára priaznivé prostredie pre nadpriemerne rýchly rozvoj technologických firiem.

Fenomén Nvidia

Dobre úspech firiem metaversu ilustruje práve príbeh spoločnosti Nvidia. Jej trhová kapitalizácia činí už 2,36 bilióna dolárov. Nvidia sa tak dostala na tretie miesto v globálnom rebríčku, ktorému dominuje Microsoft (3,2 bilióna USD) a na druhom mieste sa aktuálne nachádza Apple (2,7 bilióna USD).*

Snímek obrazovky 2024-04-23 v 22.17.46

Zdroj: Google*

Čo za úspechom spoločnosti Nvidia stojí? Podľa analytikov Wonderinterest Trading je ním jednoznačne rýchly rozvoj umelej inteligencie. Bez chipov, ktoré na trh Nvidia dodáva, by takýto rozvoj AI fakticky nebol možný.

Chipy z dielne Nvidia sú schopné prenášať obrovský objem dát a sú schopné ich neuveriteľne rýchlo spracovávať. Inými slovami, spoločnosti, ktoré chcú na trhu ponúkať kvalitné služby založené na umelej inteligencii, sa bez produktov Nvidia nezaobídu. Teda pokiaľ samy chcú mať úspech.

Aktuálny boom je len začiatok

Predpokladá sa, že aktuálny boom je stále len začiatok. Spoločnosť Gartner, ktorá sa zaoberá výskumom technológií, odhaduje, že globálne výdavky na umelú inteligenciu as tým súvisiaci softvér stúpnu z predvlaňajších 124 miliárd dolárov na takmer 300 miliárd v roku 2027.[1] Počas piatich rokov sa tak majú globálne výdavky na AI viac ako zdvojnásobiť. [1]

Z tohto uhla pohľadu sa zdá, že spoločnosť Nvidia čakajú zlaté časy prinajmenšom niekoľko ďalších rokov. Lenže na druhej strane treba počítať s tým, že rozmach akéhokoľvek trhu láka konkurentov k vstupu naň. Otázkou teda je, nakoľko sú produkty Nvidia unikátne, aby dokázali konkurenčnému tlaku ešte nejaký čas odolať.

Nech už sa však na trhu chipov vyvinie konkurencia akokoľvek, aktuálny vývoj ukazuje, že technologické firmy budú aj naďalej patriť k ťahúňom globálnej ekonomiky. K nim sa pravdepodobne pridajú aj technológie, ktoré obsluhujú svet virtuálnych mien, pretože aj tu sa dá očakávať rast dopytu ako od spotrebiteľov, tak od firiem.

OIívia Lacenová, hlavná analytička spoločnosti Wonderinterest Trading Ltd.

* Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov.

[1] Výhľadové vyhlásenia vychádzajú z predpokladov a aktuálnych očakávaní, ktoré môžu byť nepresné, alebo z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Také vyhlásenia nie sú zárukou budúcej výkonnosti.Zahŕňajú riziká a ďalšie neistoty, ktoré sa dajú ťažko predvídať. Výsledky sa môžu podstatne líšiť od výsledkov vyjadrených alebo implikovaných v akýchkoľvek výhľadových vyhláseniach.

 


[1] https://www.theguardian.com/technology/2024/feb/23/why-has-nvidia-driven-stock-markets-to-record-highs

Tento text predstavuje maketingovú komunikáciu. Nejedná sa o žiadnu formu investičného poradenstva alebo investičného prieskumu ani o ponuku akejkoľvek tranzakcie s finančným inštrumentom. Obsah textu nezohľadňuje individuálne okolnosti čitateĺov, ich skúsenosť či finančnú situáciu. Minulá výkonnosť nie je zárukou či predikciou budúcich výsledkov.

Varovanie pred rizikom: Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 92.59% účtov neprofesionálnych investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.