S rozmachem korporátní, společenské a environmentální odpovědnosti (ESG) však narostl i počet případů tzv. greenwashingu (z anglického natírat na zeleno), kdy firmy napodobují chování ostatních firem, aby s nimi udržely tempo. Některé společnosti se pochopitelně mohou bát negativní reakce zákazníků, investorů nebo médií v případě, že se nepřizpůsobí současnému trendu. V naší společnosti věříme, že zákazníci a další stakeholdeři jsou si vědomi toho, co se děje ve společnosti i na naší planetě. Proto odpovědnost za naše podnikání bereme vážně.
Jak ale odlišit skutečnou společenskou odpovědnost firmy od greenwashingu? Myslím si, že dělící linií je hlavní předmět podnikání firmy. Ta by neměla uhýbat před problémy, které jsou palčivé pro její obor, a zaměřit svou odpovědnost tam, kde může mít největší dopad. V našem finančním podnikání, na rozdíl např. od těžkého průmyslu, můžeme podnikání odpovědné k planetě ovlivnit směrováním investic. To je důvodem, proč jsme loni spustili projekt Trade Responsibly, který se zaměřuje na poskytování analytických informací a podpory klientům při nákupu cenných papírů v oborech, které pomáhají transformovat ekonomiku směrem k udržitelnosti.
Od nasměrování investic vedl už jen krůček k projektu sázení stromů, v rámci kterého stromy vyrostou tolik, kolik klient investuje. Podle výše vkladu získává klient nejen výhody spojené s konkrétním typem obchodního účtu, ale zároveň podporuje výsadbu stromů. A právě sázení stromů je efektivním nástrojem pro snižování koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře, což může svět ochránit před klimatickou katastrofou.
Evrula Papadopoulou CEO Wonderinterest Trading Ltd.