Az indexet elsősorban az Nvidia technológiai vállalat részvényei húzták. Az év eleje óta a Metaverse Indexben szereplő címek közül az Nvidia növelte a legtöbbet - konkrétan 95,75 százalékkal - az értékét. Éves összevetésben is lenyűgöző a teljesítménye: +252,1 százalék.* Bár az Nvidia az éves növekedés tekintetében a Coinbase-t megelőzte, az Nvidia a Metaverse Indexben a második legnagyobb súlyt képviseli (a Microsoft után).
A covid váratlan előnye
A Metaverse Indexben szereplő vállalatoknak azonban nem mindig volt könnyű dolguk az elmúlt öt évben. A nagy ismeretlen a covid-válság volt, amely hatalmas bizonytalanságot hozott a világgazdaságba. Kezdetben nem volt világos, hogy mely vállalatok vagy ágazatok tartoznak majd a vesztesek és melyek a nyertesek közé. Érthetően sejteni lehetett, hogy jó idők jönnek a gyógyszeripar számára, mivel óriási mértékben megnőtt a kereslet egy olyan vakcina iránt, amely hatékony gátat tudott volna képezni a covid-járvány ellen.
Hamarosan világossá vált azonban, hogy a covid válság egyik nyertesei a technológiai vállalatok lesznek. A világ gazdaságainak egész szektorai úgynevezett „homeoffice”-ba kerültek a covid válság idején, mivel a kormányok fokozatosan és felváltva csökkentették működésüket. A távmunkát lehetővé tevő megoldások iránti kereslet óriási mértékben megnőtt. Ahol csak lehetett, a technológiai cégek ilyen megoldásokat kínáltak.
A mesterséges intelligencia felemelkedése
Így vált világossá, hogy a szolgáltatások, különösen az oktatás vagy a közigazgatás a technológiának köszönhetően ebben a módban működhetnek. Miközben a feldolgozóipar nehéz időszakon ment keresztül, a technológia drámai fejlődésnek indult. És ezzel együtt nőtt a nyomás, hogy a kínált megoldások egyre kifinomultabbak legyenek, és lehetővé tegyék a felhasználók számára, hogy bizonyos mértékig „távoli” üzemmódban maradhassanak a covid világjárvány elmúltával is.
Ennek a fejlődésnek az egyik következménye a mesterséges intelligencia térnyerése, amely az elmúlt tíz hónapban hihetetlenül megnőtt. A különböző területeken végzett rutinmunkákat különböző asszisztensek helyettesítik (és minden bizonnyal helyettesíteni is fogják) különböző mesterséges intelligencia-eszközök formájában. Ezáltal a metaverse, vagyis a valós világunk virtuális ikertestvére is táptalajává válik, amellyel számos területen egyre hatékonyabban konkurál. Ez önmagában is kedvező környezetet teremt a technológiai cégek átlagon felüli gyors fejlődéséhez.
Az Nvidia fenomén
A metaverse vállalatok sikerét jól példázza az Nvidia története. Piaci kapitalizációja már 2,36 billió dollár. Ezzel az Nvidia a harmadik helyen áll a globális rangsorban, a Microsoft (3,2 billió dollár) előtt, amelyet jelenleg az Apple (2,7 billió dollár) követ*.
Forrás:Google*
Mi áll az Nvidia sikere mögött? A Wonderinterest Trading elemzői szerint egyértelműen a mesterséges intelligencia gyors fejlődése. Az Nvidia által a piacra szállított chipek nélkül az ilyen AI-fejlesztés gyakorlatilag lehetetlen lenne.
Az Nvidia chipjei hatalmas adatmennyiségek átvitelére és hihetetlenül gyors feldolgozására képesek. Más szóval, azok a vállalatok, amelyek minőségi AI-alapú szolgáltatásokat szeretnének kínálni a piacon, nem nélkülözhetik az Nvidia termékeit. Mármint, ha sikeresek akarnak lenni maguk is.
A jelenlegi boom csak a kezdet
Úgy vélik, hogy a jelenlegi fellendülés még csak a kezdet. A Gartner technológiai kutatócég becslése szerint a mesterséges intelligenciára és a kapcsolódó szoftverekre fordított globális kiadások a tavalyi 124 milliárd dollárról 2027-re[1] közel 300 milliárd dollárra emelkednek, ami több mint kétszeresére növeli a globális AI-kiadásokat öt éven belül. [1]
Ebből a szempontból úgy tűnik, hogy az Nvidia aranykorát fogja élni, legalábbis a következő néhány évben. Másrészt a fellendülés minden piacon vonzza a versenytársakat, hogy belépjenek. A kérdés tehát az, hogy az Nvidia termékei mennyire egyediek ahhoz, hogy még egy ideig ellenálljanak a versenynyomásnak.
A chippiaci verseny alakulásától függetlenül azonban a jelenlegi fejlemények azt mutatják, hogy a technológiai vállalatok továbbra is a világgazdaság motorjai között lesznek. Valószínűleg csatlakoznak majd hozzájuk a virtuális valuták világát kiszolgáló technológiák is, mivel a fogyasztói és vállalati kereslet várhatóan itt is növekedni fog.
OIívia Lacenova, a Wonderinterest Trading Ltd. vezető elemzője
* A múltbeli teljesítmény nem garancia a jövőbeli eredményekre.
[1] A jövőre vonatkozó kijelentések feltételezéseken és jelenlegi várakozásokon alapulnak, amelyek pontatlanok lehetnek, illetve a jelenlegi gazdasági környezeten, amely változhat. Az ilyen kijelentések nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. Olyan kockázatokkal és egyéb bizonytalanságokkal járnak, amelyeket nehéz előre jelezni. Az eredmények lényegesen eltérhetnek a jövőre vonatkozó kijelentésekben kifejezett vagy feltételezett eredményektől.
[1] https://www.theguardian.com/technology/2024/feb/23/why-has-nvidia-driven-stock-markets-to-record-highs