Az űrutazás iránt érdeklődőknek valószínűleg még egy darabig várniuk kell az utazásra. A CNBC szerint nem sokkal az értékesítés megkezdése után az eladott jegyek száma elérte az 1000-et, a SpaceShipTwo repülőgépek befogadóképessége pedig hat utas. Az előzetes információk szerint az első kereskedelmi repülésre legkorábban 2022 negyedik negyedévében kerülhet sor. A vállalat korábban arról számolt be, hogy évente körülbelül 500 utas szállítását tervezi.
Az ilyen repülés iránt érdeklődők külön fizetnek
Az egy jegy ára 450 ezer dollár, amelyhez 150 ezer dollár előleget kell fizetni a foglaláskor, a többit pedig később. Összehasonlításképpen - eredetileg "csak" 250 ezer USD-ba kerültek a jegyek, vagyis az értékük majdnem megduplázódott.
A vállalat értéke a tőzsdén még mindig meglehetősen alacsony
Az ötéves grafikonra pillantva látható, hogy a legmagasabb értéket tavaly júniusban érték el a Virgin Galactic részvényei, amikor a befektetők részvényenként több mint 45 dollárt fizettek. Jelenleg az árfolyam alig több mint 9 dollár részvényenként. * Az éves változás valóban figyelemre méltó - az Investing.com adatai szerint körülbelül -80 százalékos. Másrészt úgy tűnik, hogy a vállalat maga mögött hagyta a legrosszabbat, és sikeresen visszapattant a közelmúltbeli mélypontokról [1], ahol 2022 január végén járt.
*
Grafikon: A Virgin Galactic értékének alakulása az elmúlt 5 évben. (Forrás: Investing.com)
Mint egy hintaló
A vállalat részvényei a tőzsdén a 2019-es tőzsdei bevezetés óta eddig nagy volatilitást mutattak, és a befektetők hozzászoktak a közelgő eseményekhez kapcsolódó jelentős ingadozásokhoz. Legutóbb 2021 nyarán, amikor Branson sikeresen repült az űrbe a világ egyik leggazdagabb embere, Jeff Bezos, az Amazon alapítója és vezérigazgatója előtt. Ezt egy sor más pozitív hír követte, amelyek többszörösére emelték a részvény értékét. Azóta azonban jelentős visszaesésnek indult. * A részvényt lefelé húzó főbb tényezők közé tartozik a Szövetségi Légügyi Hivatal repülésbiztonsági vizsgálata, az űrhajók korszerűsítésének szükségessége, valamint a következő repülés elhalasztása az év végére. Ha ehhez hozzávesszük az elmúlt hat hónap gazdasági eredményeit, nem csoda, hogy a negatív befektetői hangulat elmélyült."
A jövő bizonytalan
A vállalat jövőbeli értékének lehetséges gyenge pontja lehet, hogy a Richard Branson brit mágnás által alapított vállalat a versenytársakkal ellentétben nem kommunikálja terveit és jövőbeli fejlődését. Így a hamarosan megjelenő SpaceShip Three mellett további fejlesztésekről sem tudunk. A Blue Origin vagy a SpaceX formájában azonban erős a konkurencia, és a cégnek lesz mit tennie, hogy az "űrmezőnyben" fennmaradjon. A jegyárat tekintve ugyanis a potenciális vásárlók köre igencsak korlátozott.
[*] A múltbeli teljesítmény nem garancia a jövőbeli eredményekre
[1] A jövőre vonatkozó kijelentések feltételezéseken és jelenlegi várakozásokon alapulnak, amelyek pontatlanok lehetnek, illetve a jelenlegi gazdasági környezeten, amely változhat. Az ilyen kijelentések nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. Olyan kockázatokkal és egyéb bizonytalanságokkal járnak, amelyeket nehéz megjósolni. Az eredmények lényegesen eltérhetnek a jövőre vonatkozó kijelentésekben kifejezett vagy feltételezett eredményektől.