Nincs új EV-modell 2022-ben
A Tesla-részvények közelmúltbeli esése mögött az egyik legfontosabb elem a vállalat január vége felé tett bejelentése volt, miszerint idén nem ad ki új elektromos járműmodelleket. Ebbe beletartozik a várva várt és meglehetősen népszerű Cybertruck is. Ennek oka a globális chiphiány, amely megakadályozta, hogy a vállalat az eredetileg tervezettnél 50%-kal több járművet gyártson a tavalyi évhez képest.
A Tesla ezért arra törekszik, hogy erőfeszítéseit a meglévő modellek gyártásának növelésére irányítsa a jelenlegi és az új gyárakban. A vállalat azt tervezi, hogy megerősíti a termelést az Egyesült Államokban és Németországban; egy olyan kezdeményezés, amely újjáélesztheti a vállalat egészségét és jövőbeli kilátásait. [1]
Eskálázódó verseny
Egy másik tényező, amely súlyt helyezett a virágzó üzletre, az egyre növekvő rivalizálás & verseny az elektromos járművek spektrumában. Az elektromos autók globális piaci részesedése 2021-ben több mint kétszeresére nőtt, mivel a nemzetek világszerte elfogadták az elektromos járműveket, mint a jelen & jövő végső vezetési gépét. A Tesla továbbra is uralja a piaci részesedést, amelyet az amerikai Rivian és a Lucid Motors követ. Kínában azonban megugrott a kereslet, és az ázsiai ország EV-piacát olyan cégek uralják, mint a Nio, az XPeng és a Li Auto, amelyek intelligens, csatlakoztatott, gyors és a Teslához képest viszonylag olcsóbb modelleket kínálnak.
Más figyelembe veendő tényezők
A Tesla 2022 elején tanúja volt néhány minőségellenőrzési problémának és a robotpilóta komplikációinak, de ezek a tényezők nem túl jelentősek a növekvő kelet-európai geopolitikai feszültségekhez képest, ami a befektetőket a dollárral fedezett eszközöktől, például a részvényektől, a biztonságos menedékek, például az arany felé terelte. Az orosz-ukrán konfliktusnak komoly kihatásai voltak a globális piacokra, a félelem, a bizonytalanság és a volatilitás a tőke- és részvénypiacokon is megmutatkozott.
Technikai nézet*
A technikai szemüvegen keresztül nézve a Tesla részvénye rövid távon negatív trendet mutat, neurális hosszú távú pályán. A jelenleg 856 dolláros darabáron jegyzett Tesla-részvény a 824 és 850 dollár közötti támaszszint és több ellenállási szint között mozog. Az egyik a 960 dollárnál húzódik, egy magasabb, hosszú távon pedig az 1230 dollárnál, ha a napi időkeretet nézzük.
A jó oldal
Ezek ellenére a vállalat legutóbbi, január végén bejelentett eredményei igencsak meggyőzőek voltak. A kiigazított eredménye részvényenként 2,52 dollár volt, szemben az elemzők által várt 2,36 dollárral. A vállalat 17,72 milliárd dolláros bevételt is elért, ami 1,15 milliárd dollárral több az elemzői várakozásoknál a Refinitiv szerint, 65%-kal eszkalálódott az előző negyedévhez képest ebben a negyedévben.*
A technológiai mágnás emellett a költségek csökkentését tervezi a termékek lokalizációjával, új akkumulátor-technológiával, méretgazdaságossággal és nagyobb hatékonysággal, ami az autógyártó legutóbbi negyedéves eredményeiben is megmutatkozott. Mivel a részvény árfolyama jelenleg egy jelentős támaszszint közelében van, ez vonzó belépési pontot jelent a befektetők számára, hogy megvásárolják a világ egyik vezető elektromosautó-gyártójának leértékelődött részvényeit.
* A múltbeli teljesítmény nem garancia a jövőbeli eredményekre.
[1] A jövőre vonatkozó kijelentések feltételezéseken és jelenlegi várakozásokon alapulnak, amelyek pontatlanok lehetnek, vagy a jelenlegi gazdasági környezeten alapulnak, amely változhat. Az ilyen kijelentések nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. Olyan kockázatokat és egyéb bizonytalanságokat rejtenek magukban, amelyeket nehéz megjósolni. Az eredmények lényegesen eltérhetnek a jövőre vonatkozó kijelentésekben kifejezett vagy feltételezett eredményektől.