A világpiacok nemcsak a nagy- és kisbefektetőket, hanem a spekulatív tőkét is vonzzák, és a legtöbb ember anélkül dobja be a pénzt a különböző befektetési eszközökbe, hogy megértené, hogyan működnek. Ezért nem tudják helyesen megbecsülni az adott eszközzel való kereskedésből eredő veszteségkockázat mértékét, sem annak lehetséges jövőbeli hozampotenciálját. Ehelyett olyan forró tippeket kergetnek, amelyek nem bizonyítottak, és veszteségeket mutatnak a kereskedési számláikon. Jobb és biztonságosabb megoldás, ha megtanul a piacokon kereskedni a szükséges szakértelemmel és kellő tisztelettel.
Ahhoz, hogy kereskedővé váljon, képeznie kell magát
Nem mindenki, aki részvényeket vásárol és ad el, részvénykereskedő, legalábbis a befektetési szakkifejezések árnyalt nyelvezetét tekintve. Attól függően, hogy milyen gyakran vásárolnak és adnak el részvényeket, a legtöbben két táborba tartoznak: kereskedők vagy befektetők.
Talán a leghíresebb kép a kereskedőről Leonardo Di Caprio A Wall Street farkasa c. filmben, de a valóság nem olyan egyszerű, mint a filmben. A kereskedés/befektetés általában hosszútávú, a kereskedők rendszeres időközönként vásárolnak, és sokkal ritkább – vagy egyáltalán nem – adnak el, és a megvásárolt eszközöket nyugdíjazásukig megtartják.
Tudnia kell, hogy mit csinál, mielőtt az első kereskedést lebonyolítja. A megfelelő szakirodalom segít ebben. Vegye a napi hírek listájára a Wall Street Journal vagy a Financial Times pénzügyi rovatait, hogy az első napokban könnyebben átlássa a legfontosabb témákat. Ha a digitális világot kedveli, az olyan oldalak, mint a Bloomerg.com, Investing.com, Tradingview.com, valamint a CNBC.com jó választás. Ne csak a gazdaság napi hírösszefoglalóit és a tőzsde fontos eszközeinek árfolyammozgásait kövesse, hanem fokozatosan próbáljon meg az egyes vállalati részvények, nyersanyagárak, azok előzményeinek és jövőbeli kilátásainak közelebbi vizsgálatára is összpontosítani. Mindez segít jobban megérteni, hogyan viselkednek a pénzügyi piacok, és milyen körülmények között mozognak felfelé vagy lefelé az egyes eszközök árai.
A minőségi irodalom elengedhetetlen
A felkészülés részenként érdemes befektetni a minőségi szakirodalom megvásárlásába. Vásároljon olyan könyveket, amelyek bevezetik Önt a kereskedés világába, és mélyebb betekintést nyújtanak abba, hogyan kezdje el megfelelően, hogyan kontrollálja érzelmeit az első kilengések során, de ne essen pánikba az első eladások során sem. A kezdők értékelni fogják a 15 éves tapasztalattal rendelkező szerző, Ludvik Turek Price Action c. könyvét, amely gyakorlatias ajánlásokat és bevált tippeket kínál a kezdőknek. Benjamin Graham Az intelligens befektető c. könyve tanácsokat ad arról, hogyan kerülje el az alapvető hibákat a befektetés során.
És ne feledje: a kereskedés nem könnyű, de fokozatosan meg fogja tanulni, hogyan navigáljon a rengeteg információ között, és meg fogja találni, hogy a sikeres kereskedési ülések 70-80%-a a kereskedés olyan kulcsfontosságú szempontjaiból áll, mint a kereskedési pszichológia, a megfelelő érzelemkezelés, a kockázatkezelés, a pénzkezelés és számos más tényező. A legfontosabb, hogy türelemmel felvértezze magát, és ne csüggedjen.
Merítsen ihletet a sikeres befektetőkből
Sokat tanulhatunk a sikeres befektetőktől és tapasztalataiktól. Egy dolog közös bennük – a szabályok. Ha még nincsenek saját befektetési szabályaid, inspirálódj azoktól az emberektől, akik már sikeresek a befektetési világban. Az olyan prominens befektetők, mint Warren Buffett, azt mondják, hogy a fundamentumokra és a menedzsment minőségére kell összpontosítani, mielőtt a részvények árát néznénk. Mégis Buffettet tartják a történelem legsikeresebb befektetőjének. Egy másik, akitől inspirálódhat, Dennis Gartman, aki naponta publikál kommentárt a globális tőkepiacokról.
Hallgasson podcastokat és nézzen videókat
Egyesek számára a leghasznosabb forrása a hang- vagy a videótartalom számít, ezért a brókerek oldalain talál egy olyan részt, amely az oktatóvideóknak van szentelve. De nem kell rögtön a bróker oldalára mennie. A YouTube-on rengeteg hasznos videót találsz a témában, a világ minden tájáról, többek között olyan intézményekből, mint a Harvard, az MIT, az Oxford, a Princeton, a Stanford vagy éppen a Yale. Ha online és ingyenesen szeretne képzést kapni, az FXStreet által szervezett napi élő (angol nyelvű) webináriumok szintén jó választásnak bizonyulhatnak.
A CNBC őrült pénz Jim Cramerrel vagy a The Investing for Beginners Podcast (Befektetés kezdőknek podcast) mindenképpen szerepeljen a kötelezően megtekintendő és meghallgatandó műsorok listáján.