Jednou z najvýznamnejších udalostí roku 2022 bol prudký nárast inflácie. Spotrebiteľské ceny prudko vzrástli v dôsledku kombinácie faktorov, ako sú problémy s dodávkami surovín, dlhodobo uvoľnená menová politika centrálnych bánk a meniace sa postpandemické prostredie. Miera inflácie na Slovensku presiahla 15 %, čo je výrazne viac ako vysnívaný 2-percentný cieľ. Očakáva sa, že kroky centrálnych bánk v nasledujúcom roku dostanú infláciu pod prísnejšiu kontrolu. Fed v posledných mesiacoch niekoľkokrát zvýšil sadzby a v tomto roku pokračuje, hoci nie takým rapídnym tempom. V decembri 2022 sa sadzby nachádzali na úrovni 4,4 %. Posilnenie dolára znížilo zahraničné zisky amerických spoločností, čo malo tiež vplyv na pokles amerických akcií.
Technologické spoločnosti čelili v uplynulom roku ťažkej skúške, keďže sa museli po postupnom zmiernení pandemických opatrení znovu adaptovať. Obmedzené dodávky materiálov a masívne prepúšťanie zamestnancov v dôsledku reštrukturalizácie mali vplyv na pokles akcií týchto spoločností. Alphabet, Microsoft, Amazon a Meta prepustili tisíce zamestnancov. Ich manažmenty považujú tento krok z dlhodobého hľadiska za prospešný. Napriek týmto ťažkostiam patrí medzi top 10 technologických spoločností za rok 2022 celá skupina FAANG a spolu s nimi Oracle, Samsung, Tencent, Cisco a Broadcom.
Vojna na Ukrajine spôsobila mnohým krajinám značné ťažkosti v rámci ekonomiky, keďže Ukrajina aj Rusko sú významnými dodávateľmi nerastných surovín a komodít. Balík sankcií od EÚ voči Rusku mal na jej hospodárstvo negatívnejší vplyv, než sa očakávalo, zatiaľ čo ruské hospodárstvo a národnú menu sa podarilo stabilizovať. Okrem toho EÚ obmedzila dovoz zemného plynu z Ruska a vojna mala vážny vplyv na svetové hospodárstvo, čo si vyžiadalo významné globálne zmeny. Ceny energií pred zimou prudko vzrástli, pričom účty za plyn a elektrinu v Európe sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom takmer zdvojnásobili. Hoci zima nebola taká silná, časť problému pretrváva a prinútil EÚ prehodnotiť svoju energetickú politiku.
Zimu zažil aj kryptotrh, pričom jej prvá časť nastala v začiatkom roka a bola sprevádzaná poklesom Bitcoinu a ďalších kryptomien. Najhoršia rana prišla v novembri, keď sa zrútila burza FTX. Táto udalosť otriasla dôveryhodnosťou kryptomenových inštitúcií a milióny ľudí prišli o svoje investície. Rok 2023 prinesie vďaka pokročilejším technológiám nové spôsoby realizácie, otázkou zostáva, či budú kryptomeny schopné zabezpečiť svoju novú renesanciu.
K uplynulému roku je potrebné postaviť sa realisticky – trhom sa príliš nedarilo a mnoho spoločností zaznamenalo pokles akcií. Všetko zlé je vraj na niečo dobré a nie veľmi šťastné udalosti poskytli podnikateľom a investorom priestor na zlepšenie či nájdenie alternatívnych ciest k rastu. Mohli sme byť svedkami vynaliezavosti spoločností a ich reštrukturalizácii a je viac než isté, že podobné inovatívne zmýšľanie bude charakterizovať aj rok 2023.
Rok 2023
Ako bolo spomenuté vyššie, technologické spoločnosti majú za sebou ťažšie obdobie, čo sa týka hodnoty akcií. Napriek tomu ich inovatívne nápady zabezpečili, že sa neprepadli celkom a stále si dokážu udržať relatívne stabilnú pozíciu na trhu. V nasledujúcom roku budeme vidieť celkovú funkčnosť ich uskutočnených opatrení.
Problémy s narušením globálneho dodávateľského reťazca by mali byť vyriešené zvýšením domácej výroby a investíciou do digitalizácie, situácia aj napriek týmto snahám ešte zďaleka nie je vyriešená. Stále nevieme, či bude rast cien tovarov a služieb pokračovať.
Pandémia urýchlila trend práce na diaľku a home office a mnohé spoločnosti v súčasnosti ponúkajú hybridné pracovné modely. To by mohlo mať významný vplyv na komerčné nehnuteľnosti, keďže spoločnosti môžu v budúcnosti potrebovať menej fyzických kancelárskych priestorov. Ľudia hľadajúci si zamestnanie uprednostňujú na trhu možnosť väčšej flexibility. Aj keď je tento trend prítomný už od pandémie, v tomto roku sa očakáva jeho prehĺbenie. Pozitívne je, že sa spoločnosti snažia nastúpiť na model ESG, ktorý sa v priebehu posledných rokov stal označením podniku zameriavajúceho sa na zelenšiu a inovatívnu budúcnosť. V nej sa snažia obmedziť negatívny vplyv na životné prostredie a svojim zamestnancom ponúkajú čo najvýhodnejšie podmienky pri výkone ich pracovnej činnosti. Rastúce využívanie digitalizácie v odvetviach, ako je výroba a zdravotníctvo, by tak malo viesť k vyššej efektívnosti a produktivite.
Pokiaľ ide o geopolitické riziká, vzťah medzi USA a Čínou naďalej vyvoláva obavy. Hoci sa objavili určité snahy o zlepšenie, napríklad virtuálne stretnutie prezidenta Bidena a prezidenta Si Ťin-pchinga, stále medzi nimi pretrváva isté napätie. Zahrnúť sem môžeme nerovnováhu v obchode, porušovanie ľudských práv a územné spory. Akákoľvek eskalácia napätia medzi oboma krajinami by mohla mať negatívne dôsledky na svetové hospodárstvo. Vývoj na trhoch ovplyvňuje mnoho faktorov, ktoré je ťažké dlhodobo predpovedať, napríklad rozhodnutia centrálnych bánk a priebeh vojny na Ukrajine. Náladu na trhu by mohlo podporiť výrazné uvoľnenie ropy na trh, ale vysoká inflácia by mohla spôsobiť sociálne nepokoje v niektorých krajinách.
Na popularite získava Metaverse a spoločnosť Meta ponúka alternatívne miesto pre finančné príležitosti a zábavu. Koncept Metaverse umožňuje spotrebiteľom komunikovať so značkami a inými používateľmi v 3D prostredí a VR, čo by mohlo ovplyvniť online aj offline maloobchod. Hoci sa kvôli tomuto projektu akcie spoločnosti značne prepadli a zatiaľ to s ním nevyzerá najlepšie, spoločnosť stále verí v jeho budúci potenciál.
Dôležitým bezpečným prístavom vo svete investícií je zlato, ktoré začiatkom roka 2022 dosiahlo cenu 2050 USD za trójsku uncu, ale potom sa dostalo do klesajúceho trendu.*
Výkonnosť zlata za posledných 5 rokov. Zdroj: tradingview.com
Svetová rada pre zlato má niekoľko prognóz vývoja ceny zlata v závislosti od faktorov, ako sú úrokové sadzby amerických centrálnych bánk, výnosy dlhopisov a výmenný kurz dolára. Sila ochrany zlata pred infláciou kolíše, no naďalej zostáva účinným nástrojom. Hoci s novým rokom prichádzajú riziká a výzvy, existujú aj príležitosti na rast a inovácie. Ak budú investori stále sledovať trhy a učiť sa z predchádzajúcich okolností, môžu si v nadchádzajúcom roku vytvoriť priaznivé podmienky na investičný úspech.
* Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov.