A 2022-es év egyik legjelentősebb eseménye az infláció erőteljes emelkedése volt. A fogyasztói árak több tényező - például a nyersanyagellátási problémák, a központi bankok által vezetett, hosszan tartó alkalmazkodó monetáris politika és a pánik utáni változó környezet - együttes hatására meredeken emelkedtek. Szlovákiában az inflációs ráta meghaladta a 15%-ot, ami jóval a kívánt 2%-os cél felett van. Jövőre a központi banki intézkedések várhatóan az infláció szigorúbb ellenőrzéséhez vezetnek. A Fed a tavalyi év utolsó hónapjaiban többször emelte a kamatlábakat, és idén is folytatta ezt a lépést, bár nem ilyen gyors ütemben. A kamatlábak 2022 decemberében 4,4%-os szinten álltak. Az erősödő dollár csökkentette az amerikai vállalatok külföldi bevételeit, ami hatással volt az amerikai részvények csökkenésére.
A technológiai vállalatok számára kihívást jelentett az elmúlt év, mivel a világjárványügyi intézkedések fokozatos enyhítését követően ismét alkalmazkodniuk kellett az új környezethez. A korlátozott anyagellátás és a számos vállalat átszervezése miatti tömeges elbocsátások hatással voltak e vállalatok részvényárfolyamára. Az Alphabet, a Microsoft, az Amazon és a Meta több ezer alkalmazottat bocsátott el. A vállalatok vezetői mégis úgy vélik, hogy ez a lépés hosszú távon előnyös. A nehézségek ellenére a teljes FAANG-csoport a 2022-es év top 10 technológiai vállalata között van, az Oracle, a Samsung, a Tencent, a Cisco és a Broadcom társaságokkal együtt.
Az ukrajnai háború számos ország számára jelentős gazdasági problémákat okozott, mivel Ukrajna és Oroszország is jelentős ásványi anyag- és nyersanyagszállítók. Az Oroszország elleni uniós szankciócsomag a vártnál negatívabb hatással volt az ország gazdaságára, miközben az orosz gazdaságot és nemzeti valutát sikerült stabilizálni. Ezen túlmenően az EU korlátozta az Oroszországból származó földgázimportot, és a háború komoly hatással volt a világgazdaságra, jelentős globális változásokat okozva. Az energiaárak a tél előtt meredeken emelkedtek, és a gáz- és villanyszámlák Európában csaknem megduplázódtak az előző évhez képest. Bár az idei tél kevésbé volt súlyos, a probléma egy része továbbra is fennáll, és arra kényszerítette az EU-t, hogy újragondolja energiapolitikáját.
A kriptopiacon is jelentős lehűlés következett be, amelynek első része az év elején történt, és a bitcoin és más kriptovaluták csökkenésével járt együtt. A legsúlyosabb csapás novemberben érte, amikor az FTX tőzsde összeomlott. Ez az esemény megingatta a kriptopénz intézmények hitelességét, és emberek milliói veszítették el befektetéseiket. A 2023-as év a fejlettebb technológiáknak köszönhetően új megvalósítási módokat hozhat. A kérdés azonban továbbra is fennáll - sikerül-e a kriptovalutáknak reneszánszát kiváltaniuk?
Az elmúlt évet reálisan kell értékelni - a piacok nem teljesítettek jól, és számos kereskedő cég részesedése jelentősen csökkent. Azt mondják, hogy minden rossz dolog jó valamire, és a szerencsétlen események teret hagytak a vállalkozásoknak és a befektetőknek a javításra vagy a növekedés alternatív útjainak megtalálására. Láttuk a vállalkozások átalakulását és átszervezését, és több mint biztos, hogy 2023-ban is hasonló innovatív gondolkodás lesz jellemző."
A 2023-as év
Mint fentebb említettük, a technológiai vállalatoknak nehéz időszakuk volt a részvényesi érték tekintetében. Innovatív gondolkodásmódjuk azonban biztosította, hogy nem estek el teljesen, és még mindig képesek viszonylag stabil piaci pozíciót tartani. A következő évben látni fogjuk a vállalatok által bevezetett intézkedések eredményeit."
A hazai termelés növelésének és a digitalizációba való beruházásnak kellene megoldania a globális ellátási láncok megszakadásából adódó problémákat, de ezen erőfeszítések ellenére a helyzet még messze nem oldódott meg. Még mindig nem tudjuk, hogy az áruk és szolgáltatások árának emelkedése folytatódik-e.
A világjárvány felgyorsította a távmunka és az otthoni munkavégzés trendjét. Sok vállalat kínál már hibrid munkamodellt. Ez jelentős hatással lehet a kereskedelmi ingatlanokra, mivel a vállalatoknak a jövőben kevesebb irodahelyiségre lehet szükségük. Az álláskeresők a nagyobb rugalmasságot részesítik előnyben. Bár ez a tendencia már a világjárvány óta jelen van, idén várhatóan tovább erősödik. Pozitívum, hogy a vállalatok igyekeznek átvenni az ESG-modellt, amely az elmúlt években a zöldebb és innovatívabb jövőre összpontosító vállalkozások védjegyévé vált. Arra törekszik, hogy csökkentse a környezetre gyakorolt negatív hatását, és a lehető legkedvezőbb feltételeket biztosítsa munkavállalóinak a munkatevékenység végzéséhez. A digitalizáció egyre szélesebb körű alkalmazása az olyan ágazatokban, mint a gyártás és az egészségügy, várhatóan nagyobb hatékonyságot és termelékenységet eredményez.
A geopolitikai kockázatok tekintetében az USA és Kína közötti kapcsolatok továbbra is aggodalomra adnak okot. Bár láttunk néhány kísérletet a javulásra, mint például Biden elnök és Xi Jinping elnök virtuális találkozója, még mindig jelentős feszültség van közöttük. A gyakran említett problémák közé tartoznak a kereskedelmi egyensúlytalanságok, az emberi jogok megsértése és a területi viták. A két ország közötti feszültség bármilyen fokozódása negatív hatással lehet a világgazdaságra. Számos olyan tényező befolyásolja a piaci folyamatokat, amelyeket nehéz hosszú távon megjósolni, például a központi banki döntések és az ukrajnai háború alakulása. A piaci hangulatot fellendítheti a kőolaj jelentős piacra kerülése, ugyanakkor a magas infláció társadalmi zavargásokat okozhat egyes országokban.
A metaverse egyre népszerűbb, és a Meta alternatív helyszínt kínál a pénzügyi lehetőségek és a szórakozás számára. A Metaverse koncepció lehetővé teszi a fogyasztók számára, hogy 3D-s és VR-környezetben lépjenek kapcsolatba a márkákkal és más felhasználókkal, ami hatással lehet az online és offline kiskereskedelemre. Bár a vállalat részvényei jelentősen csökkentek a projekt miatt, és egyelőre nem néz ki jól a helyzet, a vállalat továbbra is hisz a virágzó jövőben.
A befektetési világban az arany fontos biztonságos menedéknek számít. A 2022-es év elején elérte a trójai unciánkénti 2050 dolláros árat, de aztán csökkenő tendenciába került.*
Az arany teljesítménye az elmúlt 5 évben. Forrás: tradingview.com
Az Arany Világtanács több előrejelzést is készít az arany árfolyamára vonatkozóan olyan tényezők függvényében, mint az amerikai központi banki kamatlábak, a kötvényhozamok és a dollár árfolyama. Az arany infláció elleni védelmének erőssége ingadozik, de az arany továbbra is hatékony eszköz marad. Az új év kockázatokat és kihívásokat rejt magában, de a növekedés és az innováció lehetőségei is adottak. Ha a befektetők továbbra is figyelemmel kísérik a piacokat és tanulnak a múltból, akkor kedvező feltételeket teremthetnek a befektetési sikerhez az előttük álló évben.
* A múltbeli teljesítmény nem garancia a jövőbeli eredményekre.