Vplyv na cenu
Pár hodín pred začatím štvrtého halvingu v histórií, sa cena kryptomeny pohybovala volatilne a dokonca sa krátkodobo prepadla na hodnotu 59 664 USD, ale neskôr sa opäť vyšplhala na hodnotu okolo 64 tisíc USD, ktorú si udržala aj nasledujúci deň po udalosti. Stúpajúci trend si držala aj v úvode nového obchodného týždňa. Podľa Coin Metrics, si v tom čase Bitcoin pripísal 1,8 percenta na 65 891 USD, rovnako sa darilo aj ťažbárom kryptomien, napríklad Marathon Digital, Riot Platform či Iris Energy. Ešte stále však možno sledovať značnú rezervu od posledných historických maxím v polovici marca, keď sa cena vyšplhala na viac ako 73 tisíc USD. Historicky cena bitcoinu, napríklad počas týždňa po halvingu v roku 2020 stúpla o 12 percent a v priebehu naledujúceho roka si podľa Reuters pripísala 659 percent.
Predikcie na nové maximá
Coinpedia.com, sú niektorí odborníci názoru, že cena bitcoinu by sa do konca roka mohla vyšplhať na úroveň 100 až 200 tisíc USD. Odhady na prekonanie 100-tisícovej hranice však nie sú v histórii existencie tejto kryptomeny ničím novým. Či sa tento scenár stane aj skutočnosťou, ukážu až nasledujúce týždne alebo mesiace. Pripraviť sa treba aj na možné výpredaje, keď investori budú chcieť zbierať aktuálne zisky, s čím môže byť spojená aj volatilita ceny.
Vývoj ceny Bitcoinu za posledných 5 rokov v USD (zdroj: Google Finance) *
Odmena za ťažbu klesla
Halving je kľúčovou udalosťou vo svete kryptomien, počas ktorej sa odmena za ťažbu tejto kryptomeny zníži na polovicu. Počas toho minulotýždňového, sa odmena znížila na 3,125 BTC. Pre porovnanie - v roku 2009, kedy Satoshi Nakamoto kryptomenu vytvoril, bola prvá odmena za vyťaženie 50 BTC. Bitcoin bol totiž naprogramovaný tak, aby sa emisia nových Bitcoinov znížila pri každých 210 tisícoch vyťažených blokoch, čo sa deje približne každé 4 roky. Dôvodom naprogramovania bolo vytvorenie „pocitu nedostatku“. Znižovanie odmeny za ťažbu by malo pokračovať až do roku 2140, kedy by mal byť vyťažený posledný bitcoin, keďže celkový počet vyťažených bitcoinov bol stanovený na 21 miliónov. Na ťažbu sú potrebné výkonné počítače, a zároveň je energeticky náročná, preto niektorí ťažiari kvôli vysokým technickým požiadavkám a znižujúcej sa odmene postupne opúšťajú trh a nahrádzajú ich „väčšie ryby“.
Pripravenosť je základ
Veľké ťažobné platformy sa aj s ohľadom na energetickú náročnosť ťažby snažia vyvíjať a inovovať svoje procesy. Spoločnosť Bitdeer Technologies Group sa zamerala na výskum a vývoj s investíciou do dátových centier a ponukou cloudov s umelou inteligenciou a súpravami na ťaženie. Iné spoločnosti ako Stronghold alebo Riot Platforms sa zameriavajú na nízke náklady na energie, ktoré im poskytnú flexibilitu. Marathon Digital sa na zníženie nákladov a efektívnosť pozrela z inej perspektívy a to cez vlastníctvo infraštruktúr a lokalít, kde ťažia. Okrem toho sa firma zamerala aj na zber energie, pričom spracováva metán a biomasu na energiu, ktorú následne odkupuje priemysel alebo komerčný sektor, čím sa jej darí tiež znižovať náklady za energiu.
Opäť tá umelá inteligencia
Do sveta kryptomien zasiahol aj rozmach umelej inteligencie (AI), čo vo svojej správe, podľa portálu CNBC, potvrdil aj správca digitálnych aktív CoinShare, ktorý predpokladá presun ťažobných spoločností do tohto sektora. Niekoľko z nich sa umelou inteligenciou, či minimálne plánmi v tomto sektore už zaoberá. Patria medzi ne BitDigital, Hive, Hut 8 alebo Core Scientific. Prechod z ťažby kryptomien do odvetvia AI však prináša viacero výziev, ktoré môžu byť pre menšie firmy problémové. Na podnikanie v tomto obore sú potrební špecialisti a odlišná infraštruktúra, ktorá je nákladnejšia. Súprava ASIC, ktorá bola špeciálne vytvorená na ťažbu bitcoinov totiž nie je úplne použiteľná na širšie úkony. Spoločnosti ako Core Scientific sa prispôsobujú diverzifikáciou do služieb AI už niekoľko rokov a využívajú pri tom partnerstvá a špecializované zariadenia na podporu vysokohodnotných výpočtových aplikácií, ako je strojové učenie. Zatiaľ čo ťažba Bitcoinov bola priekopníkom v oblasti takýchto systémov, prechod na AI zostáva náročný s očakávaním, že len niekoľko prevádzkovateľov úspešne zvládne tento proces.
Olívia Lacenová, hlavná analytička spoločnosti Wonderinterest Trading Ltd.
* Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov.