Európska únia zaviedla tieto kroky na podporu energeticky udržateľných budov, čím chce ísť príkladom k zelenšej budúcnosti a čistejšiemu prostrediu. Oficiálna smernica o energetickej efektívnosti budov (EPBD) bola prijatá v roku 2002 a revidovaná neskôr v rokoch 2010 a 2018. Napríklad vo Francúzsku toto opatrenie funguje dlhšie, v Španielsku sa vyžaduje, aby aspoň 70 percent spotreby teplej vody pokrývali obnoviteľné zdroje, najčastejšie sú to solárne panely.
Cieľom je uhlíková neutralita
Nové pravidlá majú podporiť obnovu a postupné vyraďovanie budov so zlými parametrami a dosiahnuť tak v tomto smere nulové emisie. Každý členský štát by mal pravidlá začleniť do svojho vnútroštátneho práva a zamerať sa na presadzovanie a dodržiavanie noriem. Jednotlivé kroky a plány si však budú zavádzať členské štáty samé, na základe národných pravidiel, nie na jednotnej forme,. Pre existujúce domy je plánom dosiahnuť 3 priemerný súlad s energetickým štítkom E, neskôr D a na rok 2040 je naplánované nové meranie, aby sa zistilo, či je celkový energetický plán realizovateľný do roku 2050.
Európska únia chce byť príkladná a nezávislá
Pred poslednou zimou sme mohli zaznamenať silnú prítomnosť závislosti Európskej únie od energií z Ruska. Daňových poplatníkov stojí táto skutočnosť 100 miliárd EUR ročne. Takýmto spôsobom by sa mohli stať štáty Európskej únie v tejto oblasti viac sebestačné a zároveň by sa vyhli vytváraniu uhlíkovej stopy. Plán okrem toho zahŕňa uvedenie 320 GW solárnej fotovoltaickej energie do roku 2025 do prevádzky a následné zvýšenie tejto hodnoty na 600GW do roku 2030. Úspešné uskutočnenie tejto vízie bude stáť stovky miliárd eur, no k dispozícii budú úspory vďaka odkloneniu od dovážaných palív. Strešné zavedenie fotovoltaiky by podľa Európskej únie mohlo pokryť až 25 percent spotreby elektrickej energie na jej území, čím by ochránila spotrebiteľov od vysokých cien. Priblížili by sme sa tak cieľu na rok 2030, podľa ktorého by malo pochádzať aspoň 50 percent celkovej energie z obnoviteľných zdrojov.
Súčasťou plánu je tiež zdvojnásobiť mieru používania tepelných čerpadiel a do roku 2030 vyrobiť 10 miliónov ton domáceho vodíka z obnoviteľných zdrojov a rovnako zdvojnásobiť objem veternej energie. V rámci tohto bodu sa Nemecko, Belgicko, Holandsko a Dánsko zaviazli, že kapacitu veterných elektrární na mori desaťnásobne zvýšia.
Priamo k zelenšej budúcnosti
Ekonomickú situáciu v Európskej únii by to posunulo ešte jasnejším smerom k energetickej nezávislosti a elektrifikácií a napojila by sa na súčasný trend popularizácie elektro vozidiel. Podporovanie tohto druhu vozidiel by mohlo mať za následok zlacnenie ropy, výstavbu dostupnejších nabíjačiek a vytvorenie vhodnej infraštruktúry pre širšie využívanie elektro automobilov. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) potvrdila, že solárne systémy momentálne ponúkajú najlacnejšiu elektrinu v histórii a podľa nej sa do roku 2050 stane práve tento druh energie hlavným svetovým zdrojom. S ohľadom na aktuálnu klimatickú a energetickú situácia je cesta k maximálnemu využívaniu obnoviteľnej solárnej energie správnou voľbou, ale na reálne výsledky si budeme musieť ešte nejaký čas počkať.