Po poklesoch výkonnosti vykazujú ETF zamerané na čistú energiu opäť oživenie

V posledných rokoch sme svedkami obrovských investícií do obnoviteľných zdrojov energie, ktoré boli podporené pandémiou, energetickou krízou, aj zmenou klímy. Napriek tomu, sú fondy obchodované na burze (ETF) a viazané na sektor čistej energie v posledných rokoch v klesajúcom trende oproti ETF rope a plynu. Posledné obdobie však ukazuje, že trend sa začína obracať.

Obnovenie záujmu o ETF zelenej energie v roku 2023 vyplývalo z rastúcej politickej podpory a povedomia o výzvach v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. ETF viazané na ťažbu uránu a technológie sietí obnoviteľných zdrojov zaznamenali výrazné zisky, čo odráža optimizmus investorov v týchto sektoroch. Napríklad Global X Uranium ETF na urán (URA-A) od začiatku roka podľa The Globe and mail výkonnostne prekonal ropné ETF Nasdaq Smart Grid Infrastructures ETF (GRID-Q) a S&P oil & gas exploration and production ETF (XOP) s nárastom o 17 percent oproti 12 percentám, respektíve 10 percentám v prípade ropných ETF. *

Snímek obrazovky 2024-05-27 v 13.39.08

Vývoj cien Global X Uranium ETF (URA), Nasdaq Smart Grid Infrastructures ETF (GRID) a S&P oil & gas exploration and production ETF (XOP) za posledných 5 rokov (zdroj: Yahoo Finance)*

 

Volatilné roky

Aj keď niektoré zelené fondy sú výkonnostne lepšie, faktom ostáva, že mnohé z nich sa stále achádzajú v červených číslach. Za posledné roky zažili ETF zelenej energie nestálu cestu, ktorá odráža meniace sa nálady investorov a dynamiku trhu. Rok 2020 znamenal pre obnoviteľné zdroje prudký nárast dopytu, nie len kvôli vládnym podporám, ale aj pandémii koronavírusu. Tieto udalosti mali vplyv na fondy oboch sektorov. Kým fondy zelenej energie rástli, ako napríklad iShares Global Clean Energy ETF (ICLN), ktorý si počas jedného rokapripísal približne 180 percent, fondy viazané na fosílne palivá sa prepadali. Už spomínaný S&P oil & gas exploration and production ETF (XOP) počas rovnakého obdobia klesol o viac ako 40 percent. V roku 2022 sa situácia obrátila a zelená energia, ktorej oneskorenia dodávateľských reťazcov ovplyvnené pandémiou a významné zvýšenie úrokových sadzieb spôsobili, že sa ocitli v klesajúcom trende, ktorý naďalej pretrváva. Aj keď je podpora zelených investícií obrovská, ETF zamerané na tento sektor čelia v posledných dvoch rokoch poklesom až do 70 percent, pričom fosílne ETF si pripísali zisky viac ako 50 percent. *

Snímek obrazovky 2024-05-27 v 13.39.32

Vývoj cien iShares Global Clean Energy ETF (ICLN) za posledných 5 rokov (zdroj: Yahoo Finance)*

 

Dôvodom sú najmä sadzby

Sektor obnoviteľných zdrojov a energie sa zvyčajne spolieha na dotácie a pôžičky kvôli vysokým počiatočným nákladom. Preto je vplyv zmien úrokových sadzieb najvýznamnejší. Aktuálne vysoké úrokové sadzby zdražujú pôžičky, čím sa zvyšujú náklady spoločností a ziskovosť klesá. Okrem toho, tlak na spoločnosti vyvinulo aj zníženie spotrebiteľských cien energie v čase, kedy sa náklady rapídne zvyšovali. Rastúce ceny ropy, ktoré boli spôsobené obmedzením ponuky v dôsledku geopolitického napätia, ako napríklad útoky Izraelu, spôsobili pokles záujmu v sektore zelenej energie a ich ETF. Ako uviedlo ETF stream, nepríjemnou správou je aj očakávané zníženie dodávok ropy zo strany skupiny OPEC, ktoré by malo tlačiť ceny ropy smerom nahor. [1]

 

Pozitívny výhľad do budúcnosti

ETF zelenej energie vykazujú známky oživenia, čo by mohlo zmeniť ich výkonnosť v tomto roku na pozitívnu. Odborníci vidia z dlhodobého hľadiska silné vyhliadky rastu, ktoré sa podľa MorningStar  nezaobídu bez prekážok ako je byrokracia alebo problémy v dodávkach. Okrem podpory ako je zníženie sadzieb a riešenie geopolitických problémov, by mohli posilniť dôveru investorov v investície do čistej energie napríklad začlenenie ďalších trendov v oblasti skladovania, dodávateľských reťazcov a pokroku v technológiách.

 

Pomôcť môže umelá inteligencia

Kľúčovú pomoc pri prechode na zelenú energiu a s nákladmi na ňu, môže poskytnúť umelá inteligencia vďaka jej mnohostrannému využitiu. Jedným z nich je využitie schopnosti analýzy obrovského množstva dát zo satelitov a monitorovacích staníc, vďaka ktorým budú môcť prevádzkovatelia jednoduchšie predvídať zmeny počasia, zabezpečiť stabilnejšiu a spoľahlivejšiu výrobu, zvýšiť účinnosť systémov v reálnom čase a znížiť tak náklady. Analytika umelej inteligencie zohráva úlohu aj v zlepšovaní riadenia energetickej siete a infraštruktúry, kedy spoločnosti môžu jednoduchšie prijímať strategické rozhodnutia týkajúce sa rozmiestnenia a návrhu energetických sietí. Okrem iného dokáže vďaka predikciám zabezpečiť spoľahlivosť a dlhú životnosť infraštruktúry.

 

Prispôsobenie sa trendu

Zmenu v globálnych investíciách vidia aj ropné firmy, ktoré sa tomuto trendu snažia prispôsobiť. Jednou z takých je aj medzinárodná spoločnosť BP (BP), ktorá zvyšuje investície a zameriava sa na výrobu bioenergie, infraštruktúru na nabíjanie elektrických vozidiel, obnoviteľné zdroje energie, zachytávanie a ukladanie oxidu uhličitého. Medzi významné kroky patrí akvizícia spoločnosti Archaea Energy a investícia do spoločnosti TravelCenters of America. Cieľom spoločnosti BP je dosiahnuť do roku 2030 značné kapacity obnoviteľných zdrojov energie prostredníctvom projektov veternej a solárnej energie na pevnine a na mori.

 

* Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov.

[1] Výhľadové vyhlásenia vychádzajú z predpokladov a aktuálnych očakávaní, ktoré môžu byť nepresné, alebo z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Takéto vyhlásenia nie sú zárukou budúcej výkonnosti. Zahŕňajú riziká a ďalšie neistoty, ktoré sa dajú ťažko predvídať. Výsledky sa môžu podstatne líšiť od výsledkov vyjadrených alebo implikovaných v akýchkoľvek výhľadových vyhláseniach.

Tento text predstavuje maketingovú komunikáciu. Nejedná sa o žiadnu formu investičného poradenstva alebo investičného prieskumu ani o ponuku akejkoľvek tranzakcie s finančným inštrumentom. Obsah textu nezohľadňuje individuálne okolnosti čitateĺov, ich skúsenosť či finančnú situáciu. Minulá výkonnosť nie je zárukou či predikciou budúcich výsledkov.

Varovanie pred rizikom: Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 92.59% účtov neprofesionálnych investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.