Okamžite sa začalo polemizovať aj o odstrihnutí Ruska od medzinárodného platobného systému SWIFT, čo sa stalo realitou.
Cieľom vylúčenia veľkých ruských bánk od SWIFT je ich izolácia od medzinárodných finančných trhov a ochromenie schopnosti Ruska splácať svoje záväzky, čo povedie k ďalšiemu prepadu hodnoty ruského rubľa. Okrem toho boli vydané aj opatrenia proti ruskej centrálnej banke. Všetky tieto kroky by mali viesť k neschopnosti Ruska aj naďalej financovať vojnu s Ukrajinou a prinútiť ruského prezidenta Vladimíra Putina uzatvoriť mier.
Na druhej strane, Rusko môže na tento krok reagovať prerušením dodávok plynu a ropy, čo môže mať negatívne dopady na ďalšie krajiny. Útok na Ukrajinu viedol už v prvých dňoch vojny k výraznému rastu cien ropy a plynu. Ich dodávky do Európy však až doteraz pokračovali bez obmedzení. Vojna dvoch mocností sa na globálnych trhoch vždy odzrkadlí v negatívnom svetle. Zatiaľ čo americký dolár sa po nešťastných udalostiach vyšplhal na najvyššiu úroveň za takmer dva roky, ruský rubeľ sa prepadol na rekordné minimum.
Amerika aj Európa už vyhlásila celý rad sankčných opatrení, ktoré majú mať dopad na ruskú ekonomiku. Od nlokovania vzdušného pristoru, cez sankcie na celý rad ruských oligarchov, až po sankcie na celý rad subjektov.
Naopak, Čína sa k situácii postavila tak, že pripravená pomôcť Rusku znížiť dopady sankcií a byť nápomocou v situácii, keď sa kvôli napadnutiu Ukrajiny výrazne zhoršujú vzťahy krajiny so západnými štátmi.
Aktuálna situácia spustila aj ďalšiu lavínu reakcií. Britský koncern BP už oznámil, že sa zbaví svojho podielu v ruskej ropnej spoločnosti Rosněfť. (OECD) v piatok vyhlásila, že ukončuje proces pristúpenia Ruska do jej radov. Pre zaujímavosť, tento proces bol od roku 2014 pozastavený.
Obrovským otáznikom však zostáva, prečo by mala nejaká krajina záujem sa vyčerpávať vojnou z hospodárskeho alebo humanitárneho hľadiska, keď ešte stále nie je zažehnaná kríza a dopady pandémie COVID-19. Túto odpoveď momentálne pozná zrejme iba ruský prezident Vladimír Putin, ktorý bol iniciátorom bombardovania Ukrajiny. Ruská armáda zahájila letecký, námorný aj pozemný útok, ktorý sa považuje za najväčší výpad jedného štátu voči druhému od vypuknutia 2.svetovej vojny.
Vojna, ktorá prepukla už výrazne zasiahla cenu európskych spoločností, ale aj indexov a do akej miery bude tlačiť na ich hodnotu bude závisieť aj od vývoja situácie v najbližších dňoch.
Ak bude aj naďalej eskalovať, s najväčšou pravdepodobnosťou môžeme očakávať, že investori sa uchýlia do bezpečných prístavov a hodnota zlata prekoná psychologickú hranicu 2000 uncí. Investori totiž zrejme začnú vo väčšej mierne vyťahovať vložené peniaze z rizikovejších aktív a vkladať ich do zlata alebo dlhopisov. Rastu ceny nahráva aj ďalší faktor v podobe inflácie, nakoľko americká centrálna banka Fed postupne prísňuje monetárnu politiku a investori sa v tomto smere rozhodne nemôžu spoliehať na to, že hodí globálnej ekonomike záchranné lano v podobe ďalších stimulov.
Olívia Lacenová, hlavni analytik licencované společnosti Wonderinterest Ltd