Jadro ako riešenie
Rozmach generatívnej AI s aplikáciami, ako je ChatGPT, Gemini, Copilot a ďalších, spôsobil prudký nárast dopytu po elektrickej energii, keďže trénovanie týchto zložitých modelov a údržba dátových centier si vyžaduje obrovské množstvo energie. Medzinárodná energetická agentúra vo svojej výročnej správe o elektrine z januára tohto roka predpokladala, že v rokoch 2022 až 2026 vzrastie spotreba elektriny v takýchto prevádzkach viac ako dvojnásobne, až na 1 000 TWh. Veľké technologické firmy preto prišli s nápadom riešiť problém pomocou jadrovej energie. Na rozdiel od slnečnej alebo veternej energie, ktoré sú závislé od počasia, energia z jadra ponúka nepretržité napájanie, obrovské množstvo elektriny a najmä neprodukuje žiadne emisie.
Dátové centrá s vlastnými reaktormi
Napríklad Googlu (GOOGL) vzrástla spotreba elektriny v minulom roku o 17 percent, preto podnikol kroky na integráciu nukleárnej energie do svojej stratégie. Spolupráca s americkou firmou Kairos Power, ktorú uzavrela v polovici októbra, zabezpečí, že ich centrá budú napájané na malé modulárne reaktory (SMR). Bližšie informácie neboli zverejnené, avšak je známe, že prvý reaktor by mal začať prevádzku v roku 2030 a o päť rokov neskôr budú nasledovať ďalšie, pričom celkovo majú dodávať 500 MW elektriny. Výhodou SMR je, že sú niekoľko násobne menšie ako bežné reaktory, a teda môžu byť v blízkosti napájaných prevádzok, pričom tie od Kairos navyše nie sú chladené vodou, ale rozpustenou soľou. Vrchný riaditeľ pre energetiku a klímu v Google, Michael Terrell, sa pre CNBC vyjadril, že technológie AI si vyžadujú čisté zdroje energie, pričom tá jadrová je kľúčová pri uspokojovaní dopytu. Takéto zameranie môže Googlu pomôcť aj pri dodržiavaní emisných cieľov.
Elektrina z jadrovej elektrárne
Podobnú stratégiu zaujal aj Microsoft (MSFT), ktorý ešte v septembri uzavrel 20-ročnú zmluvu o nákupe elektriny z jadrovej elektrárne Three Mile Island, ktorej opätovné spustenie je naplánované v roku 2028. V pensylvánskom zariadení, ktoré je známe najhoršou jadrovou katastrofou v USA, bude obnovený reaktor prvého bloku, ktorý fungoval až do roku 2019. Constellation Energy, ktorý elektráreň vlastní, zdôrazňuje, že reaktor bude v prevádzke oddelene od bloku, v ktorom havária nastala a vynaloží takmer 2 miliardy v snahe zlepšiť bezpečnosť a účinnosť elektrárne. Okrem toho podľa BBC pomôže obnova elektrárne Microsoftu v ich cieli nižších emisií, pridá ďalších 800 MW elektriny, ale najmä prinesie viac ako 3 tisíc nových pracovných miest.
Spustenie bude ťažkým orieškom
Nešťastie v Three Mile Island, ale aj ekonomická nestabilita v neskorších rokoch spôsobili, že sa USA odvracali od výroby elektriny z jadra, čo viedlo k zatvoreniu mnohých prevádzok, avšak boom AI môže opätovne otvoriť ich brány. Keďže bola prevádzka v prípade Three Mile Island naplánovaná na úplné odstavenie, bude nutné opätovne získať všetky povolenia od úradov. Nato bude musieť Constellation vymeniť úplne celú infraštruktúru od káblov až po generátory a najmä získať potrebné palivo, čo nebude také jednoduché, kvôli sankciám uvalených na Rusko, či problémom v Kazachstane. Ďalšou možnou výzvou bude aj nevôľa okolitých obyvateľov kvôli obavám, ktoré havária vyvolala, aj keď nemala žiadne fatálne následky.
Ceny uránu môžu vzrásť
Zvyšujúci dopyt po jadrovej energií sa pravdepodobne odrazí na cenách uránu až o nejaký čas, keďže dodávateľské zmluvy sa podpisujú na dlhšie obdobia vopred. Pozitívny výhľad pre komoditu predikuje aj Bank of America, podľa ktorej by ceny mohli rásť spolu s vyšším deficitom najbližšie tri roky. [1] K 16. októbru 2024 bola spotová cena uránu podľa globálneho poskytovateľa uránového paliva Cameco na úrovni 82 USD a jeho dlhodobá cena bola 81,50 USD. Cena futures kontraktov obchodovaných na burze New York Mercantile Exchange bola v rovnaký deň 83,150 USD za libru. *
Vývoj spotovej ceny a dlhodobých cien uránu za posledných 5 rokov (zdroj: Cameco.com)*
Vývoj cien futures na urán za posledných 5 rokov (zdroj: Trading Economics)*
Riziká spojené s jadrovými elektrárňami
Napriek svojmu potenciálu zostáva jadrová energia spornou možnosťou, najmä kvôli vyššie spomínaným environmentálnym a bezpečnostným problémom. Samotná ťažba uránu môže kontaminovať okolité prostredie rádioaktívnymi látkami, nehovoriac o tom, že aj keď je ho dosť na stovky rokov, považuje sa za vyčerpateľný zdroj. Elektrárne zas prispievajú k tepelnému znečisteniu vypúšťaním ohriatej vody do jazier a oceánov, čím narúšajú miestne ekosystémy. Faktom tiež ostáva, že ich výstavba je finančne aj časovo náročná a sú potrebné povolenia. Ďalšou výzvou je správne nakladanie a likvidácia rádioaktívneho odpadu, ktorého obsah môže byť toxický ešte dlhú dobu. Napokon, jadrové elektrárne potrebujú na chladenie obrovské množstvo vody, čo je čoraz väčší problém, keďže zmena klímy vedie k vysychaniu vodných zdrojov.[1] Ľudí odstrašujú aj potenciálne katastrofy, ktorých síce v histórií nebolo veľa, ale ich následky boli enormné, k čomu sa pridáva aj prípadné zneužitie na výrobu jadrových zbraní.
Odklon od obnoviteľných zdrojov?
Hoci takto vyrobená elektrina predstavuje sľubné riešenie problémov, ktorým čelí AI a cloud computing, jej prijatie technologickými spoločnosťami nie je bez nevýhod. Environmentálne a bezpečnostné riziká rozhodne nemožno ignorovať, ale zdá sa, že tak ako sme pred niekoľkými rokmi mohli sledovať odklon od jadrovej energie a trend nastolenia energie z obnoviteľných zdrojov, teraz sme svedkami opačného vývoja. Je preto dôležité nájsť kombináciu tých „správnych“ riešení, ktoré sa pravdepodobne ukážu až časom.
Olívia Lacenová, hlavná analytička spoločnosti Wonderinterest Trading Ltd.
* Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov
[1] Výhľadové vyhlásenia vychádzajú z predpokladov a aktuálnych očakávaní, ktoré môžu byť nepresné, alebo z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Takéto vyhlásenia nie sú zárukou budúcej výkonnosti. Zahŕňajú riziká a ďalšie neistoty, ktoré sa dajú ťažko predvídať. Výsledky sa môžu podstatne líšiť od výsledkov vyjadrených alebo implikovaných v akýchkoľvek výhľadových vyhláseniach.
[1] https://www.themomentum.com/roundups/the-5-biggest-disadvantages-of-nuclear-power