Forex je skratka slov Foreign Exchange. Je to medzinárodný devízový trh, ktorý sa často označuje skratkou FX. Zároveň je to najväčší a najlikvidnejší trh na svete. Ide o decentralizované obchodovanie, pri ktorom dochádza ku zmene jednej meny za druhú s cieľom zarobiť.
Fyzické akcie predstavujú cenný papier, s ktorým sú spojené práva majiteľa podieľať sa na riadení, zisku alebo likvidačnom zostatku konkrétnej firmy. Investície do akcií firiem vykázali v posledných rokoch oveľa vyššiu výkonnosť ako iné investičné produkty.
Akciové Indexy sú štatistickou veličinou, ktorá meria zmeny v portfóliu akcií reprezentujúcich časť celkového akciového trhu (v niektorých prípadoch aj celý trh). Indexy sa označujú aj ako ukazovatelia vývoja na finančnom trhu.
Medzi komodity patria drahé kovy ako zlato, striebro, pládium alebo platina, energetické suroviny ako ropa a zemný plyn, ale aj poľnohospodárske suroviny ako pšenica, kukurica, káva alebo bavlna.
Základom k úspechu je porozumieť aký je rozdiel medzi týmito nástrojmi, pretože obchodovanie s akciami a derivátmi si niekedy zamieňame za to isté, napriek tomu, že je medzi nimi rozdiel. Tieto dva druhy je však možné inštrumentovať aj kombinovať s cieľom posilniť obchodnú stratégiu toho druhého.
Počas obchodovania s CFD môžeme využiť širokú škálu podkladových aktív, ako sú akcie, indexy, menové páry a rôzne druhy komodít. CFD obchody poskytujú obchodníkom priamu trhovú expozíciu bez toho, aby museli prevziať vlastníctvo podkladového aktíva. Tento nástroj sa bežne porovnáva s futures a opčnými kontraktmi, keďže obchodník má možnosť...
Pri obchodovaní je dôležité poznať úroveň rizika alebo možné straty. Práve z tohto dôvodu by mal každý obchodník poznať pojem „Risk Manažment – Riadenie rizika“. Ide o proces pri obchodovaní s cieľom udržať straty pod kontrolou a zachovať dobrý pomer rizika a výnosu. Skladá sa z troch fáz, identifikácie, hodnotenia a z...
Akciový trh predstavuje zhromažďovanie trhov a búrz, na ktorých sa vykonáva pravidelný nákup, predaj a vydávanie akcií verejne obchodovaných spoločností. Takéto finančné činnosti sa vykonávajú prostredníctvom inštitucionalizovaných formálnych búrz alebo mimoburzových (OTC) trhov, ktoré pôsobia podľa definovaných predpisov.
Medvedí trh je stav na trhu, keď dochádza k dlhšiemu poklesu cien. Typickým príkladom je situácia, v ktorej ceny obchodovaných aktív klesnú o 20 % alebo viac z nedávnych maxím v dôsledku rozšíreného pesimizmu a negatívnej nálady investorov. Medvedí trh predstavuje opak býčieho trhu a môže ho sprevádzať aj všeobecný ekonomický pokles, ako napríklad recesia.
Býčí trh je stav finančného trhu, na ktorom ceny rastú alebo sa očakáva, že budú rásť. Pojem „býčí trh“ sa najčastejšie používa na označenie akciového trhu, ale dá sa použiť na čokoľvek, s čím sa obchoduje, ako sú dlhopisy, nehnuteľnosti, meny a komodity. Pretože ceny cenných papierov počas obchodovania rastú a klesajú v podstate nepretržite, termín „býčí trh“ je spravidla vyhradený na dlhšie obdobia, v ktorých rastie veľká časť cien cenných papierov. Býčie trhy zvyčajne trvajú mesiace alebo dokonca roky.
Použitie pákového efektu znamená, že obchodujete s väčším objemom peňažných prostriedkov ako máte na účte. Napríklad pákový efekt 1:10 umožní obchodovať až s desaťnásobkom vloženého kapitálu na obchodnom účte. Dôležité je uvedomiť si, že použitie páky môže zvýšiť váš potencionálny zisk / prehĺbiť potencionálnu stratu. Brokeri s európskou licenciou poskytujú klientom maximálnu páku 1:30.
Varovanie pred rizikom: Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 92.59% účtov neprofesionálnych investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.