Subvencije in surovine privabljajo Volkswagen v Kanado
Kanada je ustanovila več milijard dolarjev vreden sklad za podporo zelenih tehnologij, njegov cilj pa je bil privabiti nova podjetja za proizvodnjo električnih avtomobilov, saj ta vozila doživljajo revolucijo. Poleg Volkswagna sta Kanado kot lokacijo za nadaljnjo širitev izbrala tudi podjetji Stellantis NV in LG Energy Solutions. To pa zato, ker zakon o zmanjšanju inflacije predpisuje, da mora biti 50 % sestavnih delov baterij izdelanih v Severni Ameriki, zato lahko vozila dobijo do 7.500 dolarjev davčnih olajšav. Poleg tega so v Kanadi številna nahajališča surovin, potrebnih za proizvodnjo baterij, kot so litij, nikelj in sozlitine. Za pridobitev subvencije bodo morale biti baterije izdelane z minimalnim deležem kritičnih mineralov, pridobljenih ali predelanih v Združenih državah Amerike ali državi, ki je podpisnica sporazuma o prosti trgovini z ZDA, ali iz materialov, recikliranih v Severni Ameriki.
Veliki načrti za prihodnost
Čeprav podrobnosti o naložbi in velikosti tovarne še niso bile razkrite, namerava Volkswagen z zmogljivostjo tovarne doseči 20 gigavatnih ur. Gradnja tovarne je del dolgoročne strategije za vzpostavitev regionalnih dobavnih verig v Evropi, Severni Ameriki in na Kitajskem, da bi zmanjšali stroške. Podjetje namerava v podporo elektrifikaciji vložiti 180 milijard evrov, od tega bo 15 milijard evrov porabilo za baterije in surovine. Prav tako namerava povečati svoj delež na trgu električnih vozil in želi do leta 2025 ponuditi cenovno dostopen električni avtomobil po ceni 25.000 EUR. Izvršni direktor Arno Antlitz je dejal, da bi lahko Volkswagen do takrat dosegel 20-odstotni delež prodaje na področju elektromobilnosti, vanj pa že vlaga dve tretjini svojega proračuna.
Razvoj vrednosti delnice
Vrednost delnice podjetja je v zadnjih petih letih ostala razmeroma stabilna. Če pa pogledamo gibanje vrednosti v zadnjem letu, lahko opazimo 15-odstotni padec * Med sredinim trgovalnim dnem je cena znašala 128 USD na delnico. Vožnja na valu velikega razcveta proizvodnje avtomobilskih energetskih delov, subvencije iz ZDA in Kanade ter širitev tovarn po vsem svetu bi lahko v prihodnosti znatno povečali vrednost.[1]
Volkswagnove delnice v zadnjih petih letih (vir: Google)
Olivia Lacenova, glavna analitičarka podjetja Wonderinterest Trading Ltd.
*Prihodnji rezultati niso jamstvo za prihodnje rezultate.
[1] V prihodnost usmerjene izjave temeljijo na predpostavkah in trenutnih pričakovanjih, ki so lahko netočna, ali na trenutnem gospodarskem okolju, ki se lahko spremeni. Takšne izjave niso jamstvo za prihodnje rezultate. Vključujejo tveganja in druge negotovosti, ki jih je težko predvideti. Rezultati se lahko bistveno razlikujejo od tistih, ki so izraženi ali nakazani v izjavah, usmerjenih v prihodnost.