začetek spora
Spor med podjetjema se je čutil že leta 2018, ko so aretirali arhitekta in nekdanjega predsednika japonskega proizvajalca avtomobilov. Sam Nissan je na sodišču v Jokohami vložil tožbo proti svojemu šefu Carlosu Ghosnu in zahteval odškodnino v višini 90 milijonov dolarjev. Predsednik uprave naj bi namreč povzročil veliko finančno škodo. Vendar so bile napetosti v zavezništvu Renault-Nissan prisotne že veliko prej. Japonci so se počutili manjvredne, ker je imel Nissan v lasti le 15 % delnic Renaulta, medtem ko je imel Renault kar 43 % delnic svojega japonskega "kolega". Zaradi tega nesorazmerja Nissan v zavezništvu ni imel glasovalnih pravic.
Obnavljanje odnosov
Za trenutno povečano pozornost, namenjeno obema družbama, je razlog napoved načrta za prestrukturiranje in sklenitev novega sporazuma. Nissan se je odločil kupiti 15-odstotni delež v Renaultovem oddelku za električne avtomobile Ampere. Cilj te poteze je, da bi partnerja postala bolj enakopravna. Podjetji sta v izjavi navedli, da bo o vlaganju v ta oddelek razmišljal tudi drugi partner v zavezništvu, Mitsubishi Motors.
15-letno sodelovanje
Omenjeno zavezništvo naj bi bilo po besedah izvršnega direktorja Renaulta Luce de Meo vsaj v naslednjem obdobju, in sicer naslednjih 15 let, prožno in bolj uravnoteženo. Konkretni podatki so, da bo francoski avtomobilski proizvajalec svoj delež v Nissanu s približno 43 % zmanjšal na 15 % s prenosom 28-odstotnega deleža na francoski sklad. Renault bo lahko tudi prožno prodal Nissanove delnice, ki so v skrbniškem skladu.
Razvoj vrednosti delnic
V zadnjem letu so Nissanove delnice zabeležile približno 30-odstotni upad.* Vendar je znaten upad lahko zanimiva priložnost za vlagatelje, ki so čakali na bolj ugodno ceno, in novica lahko pozitivno vpliva na razvoj njihove vrednosti. [1] Nasprotno pa se je vrednost delnic drugega zgoraj omenjenega francoskega avtomobilskega podjetja v zadnjem letu povečala za približno 5 %.
*Nissan Motor Co Ltd ADR v zadnjih 10 letih. (Vir: Investing)
Najboljša uspešnost delnic podjetja Renault SA v zadnjih 5 letih. (Vir: Investing)
Olivia Lacenova, glavna analitičarka pri Wonderinterest Trading Ltd.
* Pretekla uspešnost ni zagotovilo za prihodnje rezultate.
[1] V prihodnost usmerjene izjave temeljijo na predpostavkah in trenutnih pričakovanjih, ki so lahko netočna, ali na trenutnem gospodarskem okolju, ki se lahko spremeni. Takšne izjave niso jamstvo za prihodnjo uspešnost. Vključujejo tveganja in druge negotovosti, ki jih je težko predvideti. Rezultati se lahko bistveno razlikujejo od tistih, ki so izraženi ali nakazani v izjavah o prihodnosti.