Prihaja poletna sezona. Letalske družbe se pripravljajo na

Poletje se počasi približuje, z njim pa tudi datumi dopustov, s katerimi so letalske družbe neločljivo povezane. Letenje je še vedno eden najvarnejših in najbolj priljubljenih načinov prevoza na dolge razdalje. Čeprav so bile omejitve po vsem svetu odpravljene, je zelo negotovo, ali si bodo ljudje zaradi visoke inflacije lahko privoščili počitnice v enakem obsegu kot v preteklosti, kar bi nedvomno vplivalo ne le na proizvajalce letal in prevoznike, temveč tudi na segment nastanitev. Reuters napoveduje, da bo v tem četrtletju zaradi visoke inflacije in vrnitve k modelu potovanj pred pandemijo za Airbnb manj rezervacij in nižje cene. V tej analizi preverjamo, kako se pripravljajo na poletno obdobje.

Airbus ohranja prednost pred konkurenco

Airbus, francoski pionir v letalski industriji, je aprila dobavil 54 letal, letos pa mu je uspelo opraviti že 181 dobav. Čeprav te številke pomenijo 5-odstotni padec v primerjavi z enakim obdobjem lani, še vedno vodi pred svojim največjim tekmecem, ameriškim Boeingom. Naročila družbe Viva Air, ki jo zaradi finančnih težav prevzema Avianca, so bila ta mesec preklicana. Airbus je lani načrtoval dobavo 720 letal, vendar je bil cilj zaradi težav v dobavni verigi zmanjšan na 700 in na koncu v celoti odpovedan.

Boeingova naročila upadajo

Boeing je aprila prejel 13 neto naročil, 21 je bilo odpovedanih, dobavljenih pa le 26 letal. Dobava priljubljenega letala 737 MAX je bila ustavljena, naročila pa so se v primerjavi z marčevskimi 52 naročili zmanjšala. Boeingov finančni direktor Brian West je dejal, da se bo hitrost dobav letala MAX v drugem četrtletju upočasnila, vendar se bo pozneje izboljšala na predvidenih 40 letal na mesec.

Ryanair namerava ciljati visoko

Evropski največji nizkocenovni prevoznik Ryanair je pri Boeingu naročil do 300 letal, od tega 150 samo za 737 MAX 10. Podjetje želi s to potezo, ki ga bo stala 40 milijard dolarjev, povečati svojo floto. Za Boeing je to koristno, saj po dveletnem premoru zaradi krize, povezane s pandemijo, ponovno začenja delovati. Novi dogovor pomeni tudi premirje med Ryanairom in Boeingom po nesoglasjih glede cen in zamudah pri dobavi pred nekaj meseci. Družba Ryanair namerava s tem naročilom doseči svoj cilj 300 milijonov potnikov do marca 2034. Letos se je število potnikov gibalo okoli 168 milijonov. Čeprav je družba Ryanair in s tem vse letalske družbe doživela težje čase, ji je letos uspelo doseči več kot 33-odstotno povečanje vrednosti delnic, načrtovana naročila pa naj bi ji pomagala ohraniti stabilen položaj na trgu.*

 letadlo1

Vrednosti delnic družbe Ryanair v zadnjih petih letih (Vir: MsoNormal.com) Google Finance)

Spirit AeroSystems Holding rahlo upada

Nedavno je utrpel izgubo v višini 110 milijonov dolarjev zaradi stroškov, povezanih s proizvodnjo v podjetjih Airbus in Boeing. Izgube, povezane s proizvodnjo modelov Airbus A350 in Boeing 787, so v prvem četrtletju znašale približno 81 milijonov dolarjev, povečali pa so jih stroški dobavne verige. Zaradi tega se je dobiček družbe v prvem četrtletju zmanjšal za 17 milijonov dolarjev, pričakuje pa se, da se bodo stroški povečali za več kot načrtovanih 31 milijonov dolarjev. V letošnjem letu podjetje pričakuje od 100 do 150 milijonov dolarjev primanjkljaja sredstev [1], delnica pa je izkazala prilagojeno izgubo v višini 1,69 dolarja na delnico.*

 letadlo2

Vrednosti delnic družbe Spirit AeroSystems Holding v zadnjih petih letih (Vir: MsoNormal): Yahoo)

 

Skrb zaradi cen letalskih vozovnic

Tendenca spreminjanja je v smeri povečevanja stroškov poslovanja letalskih družb in zmanjševanja prihodkov, kar vzbuja skrb glede ravni potovalne porabe v času gospodarske nestabilnosti. Povpraševanje po potovanjih ob delavnikih se zmanjšuje. V primerjavi z lanskim letom potniki rezervirajo datume bolj vnaprej, ukinitev pristojbin za spremembo vozovnic pa negativno vpliva na delež prodanih sedežev, medtem ko se dobički družb zato zmanjšujejo. V okviru naložb v te delnice je treba spremljati celoten trg z dobavnimi verigami, pa tudi zanimanje ljudi za potovanja. [2]

Olivia Lacenova, glavna analitičarka pri Wonderinterest Trading Ltd.

* Pretekli rezultati niso zagotovilo za prihodnje rezultate.

[1,2] V prihodnost usmerjene izjave temeljijo na predpostavkah in trenutnih pričakovanjih, ki so lahko netočna, ali na trenutnem gospodarskem okolju, ki se lahko spremeni. Takšne izjave niso jamstvo za prihodnjo uspešnost. Vključujejo tveganja in druge negotovosti, ki jih je težko predvideti. Rezultati se lahko bistveno razlikujejo od tistih, ki so izraženi ali nakazani v izjavah, usmerjenih v prihodnost.

This text constitutes marketing communication. It is not any form of investment advice or investment research or an offer for any transactions in financial instrument. Its content does not take into consideration individual circumstances of the readers, their experience or financial situation. The past performance is not a guarantee or prediction of future results.

Opozorilo o tveganju: Pogodbe na razliko so kompleksni instrumenti in prinašajo veliko tveganje hitre izgube denarja zaradi finančnega vzvoda. Pri trgovanju s pogodbami na razliko pri tem ponudniku denar izgubi 92.59% računov malih vlagateljev. Razmislite, ali razumete, kako delujejo CFD-ji, in ali si lahko privoščite tako veliko tveganje z izgubo denarja.