Respiratori radnike koštali posla
Tvrtka je bila prisiljena povući milijune respiratora korištenih za liječenje apneje u snu. Razlog je pjena korištena u ovim uređajima. Tvrtka je zabrinuta da bi ona mogla biti toksična za pacijente. Prvotna su otpuštanja planirana još u listopadu prošle godine trebala utjecati na samo 5 % radne snage, odnosno 4000 zaposlenih, no sada je taj broj povećan za dodatnih 2000 radnih mjesta.
„Phillips ne iskorištava puni potencijal svoje jake tržišne pozicije budući da se trenutačno suočava s nekoliko značajnih operativnih izazova,“ objasnio je Roy Jacobs, generalni direktor tvrtke. Vjeruje da će takva racionalnija organizacija donijeti veću sigurnost i kvalitetu usluga pacijentima. Tvrtka također planira poboljšati pouzdanost opskrbnog lanca u nadolazećim mjesecima.
-15,54 (-48,30 %) u posljednjih pet godina
30.1., 10:51 SEČ Odricanje od odgovornosti
Poslovanje tvrtke Philips u proteklih 5 godina. (Izvor: Google) *
Godina 2022. bila je problematična
Tvrtka je prijavila dobit EBITA od 651 milijuna eura za zadnja tri mjeseca 2022. godine, u usporedbi sa 647 milijuna eura u istom razdoblju prethodne godine. Analitičari su predviđali pad dobiti tvrtke na 428 milijuna eura. Godina je 2022. Philipsu donijela probleme s nestašicom dijelova, koji su se srećom smanjili u posljednja tri mjeseca i tvrtka je zabilježila rast prodaje od 3 %. Međutim, u cijeloj je 2022. godini nedostatak komponenti uzrokovao pad od 3 %. Kako navode u Philipsu, tržište dobavljača stoga je još uvijek puno izazova i stanje će se sporo poboljšavati.
Drugi tehnološki divovi poput tvrtki Meta, Microsoft ili Amazon također planiraju masovna otpuštanja. Osim pada prodaje i sve većeg korištenja umjetne inteligencije, kao razlog navode i veliku ponudu radne snage tijekom pandemije. U svim slučajevima ove mjere imaju za cilj povećanje profitabilnosti i tvrtke ih općenito vide kao korak u pravom smjeru.