Milliókat érő beruházások
A kiskereskedő bejelentette, hogy öt év alatt 250 millió eurót (270 millió dollárt) kíván befektetni brit és európai fejlesztésébe. Ebből 200 millió eurót (216 millió dollár) egy "körkörös alapba" fektetnek be, amely a textil újrahasznosító vállalkozásokat támogatja - írja a Reuters. A vállalat ügyvezető elnöke, Donald Tang szerint a Shein lehet a kezdeményezője e fenntartható megoldás bevezetésének, tekintettel annak hatókörére. A fennmaradó 50 millió eurót (54 millió dollárt) az európai, illetve az egyesült királyságbeli kutatási és fejlesztési, illetve gyártási létesítményekre fordítják. Tang nem adott konkrétumokat az ügynökségre vonatkozóan, de utalt arra, hogy inkább az ellátási láncokról lesz szó.
Azoknak, akiknek a vállalkozása tönkremegy, segítő kezet nyújtanak
Az 50 millió dolláros befektetés egy részét olyan tevékenységekre is fordítanák, amelyek célja, hogy európai és brit márkákat és tervezőket vonzzanak a platformon keresztül történő reklámozásra, mivel a hazai ruhaipar a Shein nagyon alacsony árai miatt nem versenyképes. A lépés válasz a tartós kritikákra, miszerint közvetlenül a kínai gyárakból szállítanak a fogyasztóknak, amelyekből körülbelül 5400 van a kínai Guangzhou-ban, és egy kis, de növekvő számú Törökországban. Emellett a vállalat kihasználja az Európai Unió adókedvezményeit a 150 euró (162 dollár) alatti árú csomagok esetében, illetve £135 font (173 dollár) esetén, ha az Egyesült Királyságba szállítanak.
A potenciálisan veszélyes szoftver
A Shein az olcsó divat mellett saját ellátási lánc szoftverét is tervezi kínálni, amelyet jelenleg néhány kiválasztott beszállítóval tesztel. Ez nem tetszik a kiber- és nemzetbiztonsági szakértőknek. A CNBC-nek adott interjúban elmondták, hogy potenciális kockázatnak tartják a kiskereskedő azon tervét, hogy saját logisztikai technológiát kínáljon, tekintettel a Kínához való szoros kapcsolataira, annak ellenére, hogy a központját Szingapúrba helyezte át. Rámutatnak, hogy a beolvasztás jelentős kockázatokat rejthet magában, többek között a piaci versenyt, az adatszivárgást és a kémkedést, valamint hogy az amerikai ellátási lánc alkalmazásprogramozási interfészeken (API) működik, szorosan összekapcsolódik, és gyakran hiányoznak a robusztus kiberbiztonsági intézkedések. Az ellátási lánc ezért - különösen a kisebb vállalatok esetében - ki van téve a visszaéléseknek. Ebben az összefüggésben aggasztóak az Exiger, az amerikai kormány által is használt ellátási láncot kutató cég adatai. Ezek rámutatnak a Shein hatalmas ellátási láncára, amely a 44 közvetlen beszállító mellett több mint 50 000 egységet is magában foglal, köztük olyan márkákat, mint a Forever21.
Vitatható adatvédelem
A Shein nemzetközi adatvédelmi szabványoknak való megfelelésről szóló állítása ellenére a tanúsítványok hitelesítése továbbra is tisztázatlan. A Shein azt állítja, hogy az érzékeny adatokat helyben tárolja az érintett piacokon, és amerikai fizetési feldolgozókkal dolgozik együtt. A bizalmatlanságot azonban felkelti például egy 2018-as eset, amikor a Romwe egyik leányvállalatát az anyavállalattal, a Zoetop-pal együtt olyan adatbetöréssel vádolták, amelyben 46 millió fiókot loptak el, köztük 800 000 New York-i lakos fiókját.
New York, London, Hongkong
Ezek az események egy olyan időszakban történnek, amikor a piactér megpróbál a tőzsdére lépni. Még tavaly novemberben nyújtotta be a New York-i tőzsdén (NYSE) történő tőzsdei bevezetés iránti kérelmét, de úgy tűnik, hogy ez egyelőre lekerült az asztalról az ellátási lánc szigorú hatósági ellenőrzése miatt, valamint a kényszermunkával kapcsolatos állítások nyomán, és különösen az USA és Kína közötti feszült kapcsolatok miatt. Hasonló vizsgálatnak van kitéve a londoni tőzsdén (LSE) is, ahol a Reuters szerint június elején ugyanezt a kérelmet nyújtotta be. Az Amnesty International még azt a kemény álláspontot is képviseli, hogy a tőzsdei bevezetés engedélyezése szégyent hozna a londoni tőzsdére. A vállalatnak azonban van egy tartalék terve is. Mint arról a Financial Times nemrég beszámolt, ha a londoni részvényjegyzés terve nem válik be, akkor Hongkongban (SEHK) próbál szerencsét. Az ottani tőzsdei bevezetés hátránya azonban az lenne, hogy alig lenne konkurencia, alacsony lenne a kereslet és gyenge lenne az értékelés.
Kérdés részletes magyarázat
A kínai vállalatoknak általában nehéz dolguk van Nyugaton. Nemcsak a tőzsdére lépés szabályozása miatt, hanem más, a nem európai cégekre vonatkozó, szigorúbb törvények miatt is. Az egyik ilyen törvény a digitális szolgáltatásokról szóló törvény. A Sheint és a rivális Temut az Európai Bizottság arra kérte, hogy részletezze, hogyan tesznek eleget az online tartalmakra vonatkozó szabályoknak, például a kiskorúak védelmének, az átláthatóságnak vagy a manipuláció és a káros tartalmak elleni védelemnek. A kérés, amelyre 2024. július 12-ig kellett válaszolniuk, fogyasztói szervezetek panaszai nyomán született. Mindkét vállalat kifejezte elkötelezettségét a Bizottsággal való együttműködés és a vonatkozó jogszabályok betartása iránt.
A hamisítás elleni küzdelem
Az Európai Unió egyebek mellett a Sheintől a termékkínálat fokozott ellenőrzését és a hamisítás megelőzését fogja követelni. Az augusztusban hatályba lépő rendelet célja a szellemi tulajdon felügyeletének szigorítása. A Shein már évek óta a jogászok célkeresztjében van, és csak az Egyesült Államokban több mint 90 perben érintett a formatervezési minták állítólagos lemásolása miatt. A vádak ellenére a vállalat azt állítja, hogy saját terveit használja, vagy harmadik félnek kell nyilatkoznia arról, hogy az áruk összhangban vannak más márkák szellemi tulajdonával. A vállalat mesterséges intelligenciát használ a lehetséges eltérések felismerésére, aminek köszönhetően a szellemi tulajdonjogok megsértése miatti keresetek többszörösére csökkentek a vállalat észak-amerikai és európai stratégiai és vállalati ügyekért felelős vezetője, Peter Pernot-Day szerint.
Olívia Lacenova, a Wonderinterest Trading Ltd. vezető elemzője.