Buffet jól ismert arról, hogy képes felmérni a jövőbeli befektetési fejleményeket és a befektetési portfólióba bevonható, potenciálisan vonzó vállalatokat. A közelmúltban az energiavásárlásra összpontosított, és cége, a Berkshire Hathaway megkapta a hatósági engedélyt az Occidental Petroleum olajipari cégben való félrészesedés megvásárlására. És miért az olaj?
Az olajárak továbbra is magasak
Az olajárak az elmúlt hónapokban a legmagasabbak voltak. A múlt keddi kereskedés során ugyan némi korrekciót szenvedtek el a gyorsan emelkedő inflációval szemben a monetáris politika szigorításától való félelem miatt, ami visszafoghatja a világgazdaságot és az ezzel járó olajkeresletet, de az árak továbbra is magasak. A 2022. novemberi szállításra szóló WTI nyersolaj határidős kontraktus ára a szerdai kereskedési nap folyamán hordónként 89 dollár körül mozgott, az északi-tengeri Brent határidős kontraktus 2022. novemberi szállításra szóló ára pedig hordónként 96 dollár körül mozgott.*
Az árat befolyásoló negatív tényezők
Az elkövetkező hetekben az olajárakat negatívan befolyásoló tényezők a lehetséges recessziótól való félelem, valamint a Fed és az EKB által tervezett kamatemelések, amelyek a befektetőket a biztonságos menedékekbe való visszavonulásra ösztönöznék, és potenciális tőkekiáramlást jelentenének az olajbefektetésekből. Az árat lefelé nyomhatja továbbá a Kínában újra megjelenő COVID-19-es esetek és az ezzel kapcsolatos korlátozások, a gyári tevékenység visszaesése, valamint a bajba jutott ingatlanszektor is, amelynek következtében a világ második legnagyobb gazdasága gyenge növekedést mutat. Medvés jelzésekről számolt be az OPEC+ is, amely bejelentette, hogy az alapforgatókönyv szerint az idén napi 900 ezer hordó olajtöbblet várható, ami napi 100 ezer hordóval több, mint egy hónappal ezelőtt. Szaúd-Arábia azonban néhány napja jelezte, hogy az OPEC+ csökkentheti a jelenlegi kitermelést, és ezzel stabilizálhatja a nyersanyagárakat. [1]
A növekedésnek kedvező tényezők
Az American Petroleum Institute (API) adatai szerint a benzinkészletek mintegy 3,4 millió hordóval, míg a gázolajat és a repülőgép-üzemanyagot is tartalmazó készletek mintegy 1,7 millió hordóval csökkentek az augusztus 26-án zárult héten. [2] A benzinkészletek csökkenése csaknem háromszorosa volt annak az 1,2 millió hordós csökkenésnek, amelyre a Reuters által megkérdezett elemzők átlagosan számítottak. A készletekre vonatkozóan 1 millió hordó körüli csökkenést prognosztizáltak. Ezzel szemben az olajkészletek mintegy 593 ezer hordóval nőttek, míg az elemzői becslések mintegy 1,5 millió hordós csökkenésre számítottak. Az árakat az elmúlt napokban a Moszkva és Brüsszel közötti harc kiéleződése is támogatta, ami abban nyilvánult meg, hogy a Gazprom szerdán leállította a földgáz áramlását egy kulcsfontosságú európai szállítási útvonalon.
Olajipari cégek potenciállal
Az adatok egyértelműen beszélnek. Az Investing.com adatai szerint a Brent nyersolaj ára az elmúlt egy évben 33 százalékkal, a WTI ára pedig 28 százalékkal emelkedett.* A befektetési potenciál a jövőbeni energiaipari növekedési előrejelzésekkel összefüggésben - ahogy a bevezetőben jeleztem - különösen az olajipari vállalatok részvényeiben lehet. [3] Nem véletlen, hogy egy ismert omahai jövendőmondó is felvett egyet a portfóliójába.
Olivia Lacenova - a Wonderinterest Trading Ltd. elemzője.
[*] A múltbeli teljesítmény nem garancia a jövőbeli eredményekre
[1,2,3] A jövőre vonatkozó kijelentések feltételezéseken és jelenlegi várakozásokon alapulnak, amelyek pontatlanok lehetnek, illetve a jelenlegi gazdasági környezeten, amely változhat. Az ilyen kijelentések nem jelentenek garanciát a jövőbeli teljesítményre. Olyan kockázatokat és egyéb bizonytalanságokat rejtenek magukban, amelyeket nehéz megjósolni. Az eredmények lényegesen eltérhetnek a jövőre vonatkozó kijelentésekben kifejezett vagy feltételezett eredményektől.