Naftna podjetja v središču pozornosti

Zvišanje cen nafte v zadnjih mesecih je v očeh vlagateljev postala zanimivo blago. Spada namreč v energetski sektor, v katerem se cene od začetka energetske krize znatno zvišujejo. Vojna v Ukrajini ter s tem povezana negotovost in negativno razpoloženje vlagateljev glede dobave nafte in plina iz Rusije, od katere je Evropa še vedno odvisna, so med drugim dejavniki, ki prispevajo k rasti cen nafte.  Zato ni presenetljivo, da so naftna podjetja postala tudi predmet pozornosti Warrena Buffetta.

Buffet je znan po tem, da zna oceniti prihodnji razvoj naložb in potencialno privlačna podjetja za vključitev v naložbeni portfelj. V zadnjem času se je osredotočil na nakupe energentov, njegovo podjetje Berkshire Hathaway pa je prejelo regulativno odobritev za nakup polovičnega deleža v naftnem podjetju Occidental Petroleum. Zakaj nafta?

 

Cene nafte ostajajo visoke

Cene nafte so bile v zadnjih mesecih najvišje. Med trgovalnim sejmom prejšnji torek so sicer doživele manjši popravek zaradi strahu pred zaostritvijo denarne politike zaradi hitro naraščajoče inflacije, kar bi lahko zavrlo svetovno gospodarstvo in s tem povezano povpraševanje po nafti, vendar cene ostajajo visoke. Cena terminske pogodbe za surovo nafto WTI z dobavo novembra 2022 se je med sredinim trgovalnim dnem gibala okoli 89 USD za sod, cena terminske pogodbe za severnomorsko nafto Brent z dobavo novembra 2022 pa okoli 96 USD za sod.*

 

Negativni dejavniki, ki vplivajo na ceno

Dejstva, ki bi lahko v prihodnjih tednih negativno vplivala na cene nafte, so strahovi pred morebitno recesijo ter načrtovana zvišanja obrestnih mer s strani Fed in ECB, kar bi vlagatelje spodbudilo k umiku v varna zatočišča in bi pomenilo morebiten odliv kapitala iz naložb v nafto. Ceno lahko navzdol potisnejo tudi ponovni pojav primerov COVID-19 na Kitajskem in s tem povezane omejitve, upad tovarniške dejavnosti ter težavni nepremičninski sektor, zaradi česar drugo največje gospodarstvo na svetu beleži šibko rast. O medvedjih signalih poroča tudi OPEC+, ki je napovedal, da je osnovni scenarij letošnji presežek nafte 900 tisoč sodov na dan, kar je 100 tisoč sodov na dan več kot pred mesecem dni. Vendar pa je Savdska Arabija pred nekaj dnevi nakazala, da bi OPEC+ lahko zmanjšal trenutno proizvodnjo in tako stabiliziral cene surovin. [1]

 

Faktorji, ki spodbujajo rast

Faktorji, ki lahko posledično pozitivno vplivajo na ceno nafte v bližnji prihodnosti, vključujejo zaloge bencina, ki so se po podatkih Ameriškega naftnega inštituta (API) v tednu do 26. avgusta zmanjšale za približno 3,4 milijona sodov, medtem ko so se zaloge, ki vključujejo dizelsko in letalsko gorivo, zmanjšale za približno 1,7 milijona sodov. [2] Zmanjšanje zalog bencina je bilo skoraj trikrat večje od 1,2 milijona sodov, kar so v povprečju pričakovali analitiki, ki so jih anketirali Reuters. Za zaloge so napovedovali zmanjšanje za približno 1 milijon sodov. Po drugi strani so se zaloge nafte povečale za približno 593 tisoč sodov, medtem ko so analitiki predvidevali zmanjšanje za približno 1,5 milijona sodov. Cene je v zadnjih dneh podpirala tudi zaostritev boja med Moskvo in Brusljem, kar se je odrazilo v tem, da je Gazprom v sredo ustavil pretok zemeljskega plina na ključni oskrbovalni poti v Evropi.

 

Naftna podjetja s potencialom

podatki govorijo jasno. Po podatkih portala Investing.com se je cena surove nafte Brent v zadnjem letu zvišala za 33 odstotkov, cena nafte WTI pa za 28 odstotkov.* Potencial za naložbe v kontekstu prihodnjih napovedi o rasti energetskega sektorja je lahko - kot sem navedel v uvodu - predvsem v delnicah naftnih podjetij. [3] Ne zaman je znani vedeževalec iz Omahe eno od njih vključil v svoj portfelj.

 

Olivia Lacenova - analitičarka v družbi Wonderinterest Trading Ltd.

 

 

[*] Pretekli rezultati niso zagotovilo za prihodnje rezultate

 

[1,2,3] Izjave o prihodnosti temeljijo na predpostavkah in trenutnih pričakovanjih, ki so lahko netočna, ali na trenutnem gospodarskem okolju, ki se lahko spremeni. Takšne izjave niso jamstvo za prihodnjo uspešnost. Vključujejo tveganja in druge negotovosti, ki jih je težko predvideti. Rezultati se lahko bistveno razlikujejo od tistih, ki so izraženi ali nakazani v izjavah o prihodnosti.

 

 

 

 

 

This text constitutes marketing communication. It is not any form of investment advice or investment research or an offer for any transactions in financial instrument. Its content does not take into consideration individual circumstances of the readers, their experience or financial situation. The past performance is not a guarantee or prediction of future results.

Opozorilo o tveganju: Pogodbe na razliko so kompleksni instrumenti in prinašajo veliko tveganje hitre izgube denarja zaradi finančnega vzvoda. Pri trgovanju s pogodbami na razliko pri tem ponudniku denar izgubi 92.59% računov malih vlagateljev. Razmislite, ali razumete, kako delujejo CFD-ji, in ali si lahko privoščite tako veliko tveganje z izgubo denarja.