Rekordszint
A STOXX Europe 600 index, amely szélesebb képet nyújt az európai piacról, és 17 európai ország (köztük az Egyesült Királyság) 600 nagy, közepes és kisvállalatát tartalmazza különböző ágazatokból, új csúcson, 528,54 ponton zárt 2024. szeptember 27-én, pénteken. Ezzel meghaladta a szeptember elején mért legmagasabb szintet, amikor valamivel 525 pont alatt volt. A tavalyi év azonos időszakához képest az index több mint 17 %-kal erősödött.*
A STOXX Europe 600 index árfolyamának alakulása az elmúlt 5 évben (forrás: Befektetés.com)*
A STOXX 50, amely az euróövezet 8 országának 50 legnagyobb, különböző méretű, különböző piaci kapitalizációjú blue-chip vállalatára összpontosít, 5 067 ponton zárt, ami a legmagasabb szint június eleje óta, amikor 5 069 ponton állt. Az előző évhez képest több mint 21%-kal emelkedett. A következő hét elején azonban mindkét index értékében korrekció következett be, elsősorban az autógyártók részvényeinek esése, valamint a gazdasági adatok várakozása miatt. Szeptember 30-án a STOXX 600 index 522 ponton, a STOXX 50 index pedig 5 014 ponton* állt.
A Euro STOXX 50 index árfolyamának alakulása az elmúlt 5 évben (forrás: Befektetés.com)*
Kínai ösztönző intézkedések továbbra is a pályán
A Kínai Nemzeti Bank (PBOC) legnagyobb intézkedéscsomagjának bejelentése kulcsfontosságú volt az európai részvények számára, mivel számos vállalat függ a kínai kereslettől. A rendelkezésre álló adatok szerint az európai vállalatok bevételeinek akár 8%-a is származik Kínából, szemben az amerikai vállalatok mindössze 2%-ával. A növekedés élénkítését célzó gazdaságélénkítő intézkedések sorozata, köztük a pénteki kamatcsökkentés és a bankszektor likviditásának növelése, az 5 % körüli gazdasági növekedés elérését célozza. A hírek pozitív hangulatban tartották a befektetőket, és az olyan ágazatok, mint az autóipar, a bányászat és a luxuscikkek növekedtek. Az autóipar és a vegyipar mintegy 2 %-kal erősödött. A csomag fellendítette a fémárakat és így az európai bányászati ágazatot is, a Rio Tinto például 12 %-kal, az Anglo American pedig közel 9 %-kal erősödött. A luxusmárkák teljesítettek a legjobban, több mint 10 %-kal emelkedtek a héten. A Burberry 13 %-os, a Richemont és az LVMH 14 %-os, a Hermes pedig 12 %-os nyereséggel zárta a hetet.
A luxusmárkák részvényeit fellendítő befektetések
A luxuscikk-szektor nyereségét a francia LVMH csoportnak a Remo Ruffini holdingja által ellenőrzött Double R vállalatba történő befektetésének híre növelte. Utóbbi egyben az ismert olasz Moncler márka vezérigazgatója is, amelyben közvetlenül 15 %-os részesedéssel rendelkezik. Az üzlet nagyságáról nem állnak rendelkezésre részletek, de az LVMH 10 %-os részesedést szerzett a Double R-ben és 1,6 %-os közvetett részesedést a Monclerben, és opciót kapott arra, hogy ezt a részesedést a következő másfél évben 4 %-ra növelje. A Moncler részvényei a hír nyomán szeptember 26., csütörtök és péntek reggel között akár 15 %-kal is emelkedtek.* A lépés mindkét vállalat számára pozitív következményekkel jár, míg a francia konglomerátum megerősítette pozícióját, addig az olasz márka számára új lehetőségeket jelenthet.
A Moncler részvényértékének alakulása az elmúlt 5 évben (forrás: Google Finance)*.
Az infláció után a magas munkanélküliség
Az európai indexeket végül, de nem utolsósorban a kulcsfontosságú gazdaságok közül Franciaország és Spanyolország előzetes inflációs adatai lendítették fel, amelyek segítettek enyhíteni a növekvő költségek miatti aggodalmakat. Ezekben az országokban az inflációs ráták a vártnál jobban csökkentek szeptemberben. Emellett a német munkaerőpiac a további lehűlés jeleit mutatta szeptemberben, a munkanélküliségi ráta a három évvel ezelőtti szinten maradt. A lágyabb inflációs kilátások a német adatokkal együtt felerősítették az EKB következő hónapokban esedékes kamatcsökkentésére vonatkozó várakozásokat. [1]
Olívia Lacenová, vezető elemző a Wonderinterest Trading Kft.
* A múltbeli teljesítmény nem garancia a jövőbeli eredményekre
[1] A jövőre vonatkozó kijelentések feltételezéseken és jelenlegi várakozásokon alapulnak, amelyek pontatlanok lehetnek, illetve a jelenlegi gazdasági környezeten, amely változhat. Az ilyen kijelentések nem jelentenek garanciát a jövőbeli eredményekre. Kockázatokat és egyéb bizonytalanságokat rejtenek magukban, amelyeket nehéz előre jelezni. Az eredmények lényegesen eltérhetnek a jövőre vonatkozó kijelentésekben kifejezett vagy feltételezett eredményektől.