A brit helyzet riasztó
A szerelői állások iránti alacsony kereslet problémákat okoz az elektromos mobilitás fejlődésében, mivel nincs elég ember, aki képes lenne ezeket a járműveket megjavítani. Ennek következtében a szerelők iránti kereslet növekszik, és ezzel együtt a rutinellenőrzések, javítások és alkatrészek árai is, amelyeket általában importálni kell, így a jármű javítására való várakozási idő jelentősen meghosszabbodik. Az alkatrészek és a javítások néha még drágábbak, mint maga az autó, ezért a tulajdonosok gyakran elgondolkodnak azon, hogy egyáltalán megjavíttassák-e az autót, vagy inkább teljesen lecseréljék. A Synetiq, egy fenntartható megoldásokat kínáló, brit székhelyű jármű-ártalmatlanítással és -újrahasznosítással foglalkozó vállalat szerint ez az elmúlt évben a megsemmisített elektromos autók számának 55%-os növekedéséhez vezetett.
2035-ig továbbra is fennáll a szakemberhiány
1 millió elektromos járművel az utakon a helyzet várhatóan tovább romlik. Bár a javítóműhelyek elkezdték a személyzet képzését, az IMI becslése szerint 2035-re még mindig mintegy 30 000 szakképzett technikus és szerelő fog hiányozni az Egyesült Királyságban. Ezzel egyidejűleg az új, belső égésű motorral hajtott járművek értékesítésének tilalma is hatályba lép.
Túlárazott biztosítási kötvények és a fenntarthatóság mint puszta divatszó
Nem Nagy-Britannia az egyetlen, amely ezzel a problémával küzd. Mivel a javítás a szakemberek hiánya és a magas árak miatt gyakran lehetetlen vagy veszteséges, a biztosítóknak gyakran nincs más választásuk, mint hogy kisebb balesetek után is leírják a járműveket, amelyek közvetlenül a roncstelepeken végzik. Ez a lépés maguknak a biztosítótársaságoknak is hátrányos, mivel a biztosítási díjak meredek emelkedését eredményezi, amelyek körülbelül 27 %-kal magasabbak, mint a klasszikus autók esetében, és ezzel egyidejűleg a biztosítók nyereségének csökkenését is. Amint arról a Reuters is beszámolt, a kisebb balesetek után leírásra kerülő EV-k tendenciája tovább növekszik. Problémát jelent az is, hogy harmadik felek nem férnek hozzá az akkumulátorok javítási adataihoz. Mindeközben az eladott e-autók száma folyamatosan nő. A 2023-as évben körülbelül minden negyedik eladott autó elektromos lesz. Norvégiában ez az arány több mint 90%, Kínában pedig majdnem 40%. „Az esetek száma növekedni fog, ezért az akkumulátorok kezelése kulcsfontosságú pont” - mondta Christoph Lauterwasser, az Allianz Center for Technology kutatóintézet ügyvezető igazgatója. Arról nem is beszélve, hogy az akkumulátorok esetében nincs működőképes újrahasznosítási formula, így a fenntarthatóság víziója a gyakorlatban hirtelen kudarcot vall.
A 2010 és 2023 között eladott új elektromos autók arányának alakulása, amely magában foglalja a teljesen akkumulátoros elektromos járműveket és a plug-in hibrideket.
A fenntarthatóságot megviseli
Fontos felismerni, hogy maga az elektromos autó gyártása sokkal több CO2-t termel, mint a hagyományos autóké. Így aránytalanul több ezer kilométert kell megtenniük, hogy kompenzálják ezeket a kibocsátásokat. De amikor a járművek a hulladéklerakókban végzik, ez nem történik meg. Ha ehhez hozzávesszük az akkumulátorok újrahasznosításának problémáját, akkor azt látjuk, hogy a rendszer jelenlegi, az egyes országokban kialakított formájában a fenntarthatóság lényegében szóba sem jöhet.
Az átképzés lehet a megoldás
A válságot kezelő és az elektromos járművek javításával kapcsolatos szerelői készségeket fejlesztő országok közé tartozik Svédország, Norvégia, ahol 2023-ban az eladott új járművek akár 82%-a elektromos meghajtású lesz, valamint Németország, amely azt tervezi, hogy betiltja az elektromos járművek Kínából történő behozatalát. Az elektromos járművek javítására képes, teljes körűen képzett szerelőkkel megelőzhető lenne a javítások szükségtelen túlárazása, stabilizálódnának az árak, és megakadályozhatnák, hogy szinte új járművek kerüljenek a hulladéklerakókba.
Az autókölcsönző cégek is átértékelik a helyzetet.
Az elektromos autóparkkal kapcsolatos problémákkal szembesült az amerikai Hertz Global Holdings Inc. autókölcsönző vállalat is, amely bejelentette, hogy eladja elektromos flottájának egyharmadát, összesen mintegy 20 000 járművet. Az ok? Az elektromos autók javítási költségeinek növekedése. Eközben a vállalat eredetileg azt tervezte, hogy 2024 végéig járműparkjának 25 %-át elektromos autókra állítja át. A tervek azonban változnak. A vállalat azt tervezi, hogy az eladásból befolyó pénzt benzinüzemű járművek vásárlására fordítja. Az elektromos járművek értékcsökkenése miatt mintegy 245 millió USD veszteséggel számol, ami járművenként átlagosan mintegy 12 250 USD - áll a SEC-hez benyújtott bejelentésben. Eközben az sHertz elektromos flottájának mintegy 80%-át Tesla járművek teszik ki. Vannak azonban BMW vagy Chevrolet modellek is. Összességében az elektromos járművek a Hertz által lízingre kínált járművek mintegy 11 %-át teszik ki. A Sixt német kölcsönző cég, amely decemberben közölte, hogy 2023-tól nem vásárol több Tesla-modellt, egy tervezett kölcsönzőpark-megújítás részeként szintén értékesíti Tesláit.
Amerikában egyértelmű a helyzet
Sherrod Brown amerikai szenátor azt sürgeti Joe Biden elnököt, hogy Németországhoz hasonlóan tiltsa be az elektromos autók Kínából történő importját. A használatban lévő elektromos autók száma tehát nem fog olyan jelentősen növekedni, mint ahogy azt egyes államok tervezték. Ezen járművek csökkentett adaptációja miatt valószínűleg az EV-technikusok iránti igény is csökkenni fog. Ha azonban nem teszik meg a szükséges lépéseket, a probléma tovább fog nőni. Az egyik megoldás a szerelők rangos, támogatott képzése. A kormánynak és a magánszektornak olyan intézményeket és képzéseket kellene támogatnia, amelyek növelik a képzett szakemberek számát.
A nemzeti kormányoknak is be kellene avatkozniuk
Számos gyártó igyekszik fejleszteni az elektromos akkumulátorait, és könnyebben javíthatóvá tenni azokat. Elon Musk és csapata például jelenleg egy olyan mangán akkumulátoron dolgozik, amely csökkentheti az akkumulátorok javítási költségeit és hatékonyságát is. Az egyes országoknak is közbe kellene azonban lépniük, és olyan politikákat és szabályozásokat kellene bevezetniük, amelyek ösztönzik ezeknek a járműveknek a karbantartását és javítását, ahelyett, hogy hagynák, hogy idő előtt kidobják őket. A cserét megelőző javítások árösztönzése szintén segíthetne csökkenteni a feleslegesen leselejtezett egységek számát, amelyek nem feltétlenül a roncstelepen kötnének ki.
Olívia Lacenová, a Wonderinterest Trading Ltd. vezető elemzője.