Búrky ovplyvnené ľudskou činnosťou
Dubaj nedávno zažil nevídané lejaky, pri ktorých v priebehu niekoľkých hodín spadol ročný úhrn zrážok, čo viedlo k rozsiahlym záplavám, štrukturálnym škodám a zatvoreniu najrušnejšieho letiska. Objavili sa špekulácie, ktoré tieto udalosti dávali do súvislosti s výsevom mrakov, ktorými sú Spojené arabské emiráty známe, ale toto tvrdenie vyvrátilo Národné meteorologické centrum (NCM) a oponovali mu aj svetoví odborníci. Mark Howden z Austrálskej národnej univerzity a profesor Dim Coumou z Amsterdamskej univerzity pripísali udalosti prirodzenej búrkovej činnosti, ktorú zosilnilo globálne otepľovanie spôsobené človekom, pričom podľa mnohých odborníkov sa očakáva, že sa tento trend bude opakovať a bude ťažšie ho predvídať. K nepriaznivým prognózam sa pridávajú aj nedostatočne vypracované plány odvádzania vody, ktoré kvôli horúcemu podnebiu v tejto oblasti nie sú takou prioritou a premena miest z vyprahnutej púštnej krajiny na moderné mestá s dominanciou betónu stavia krajiny Arabského polostrova do veľmi nevýhodnej pozície.
Postihnutý je celý svet
Situácia v Dubaji zdôrazňuje potrebu inovatívnych mestských inžinierskych riešení, ktoré sa dokážu prispôsobiť výzvam súvisiacim s klimatickými zmenami a zároveň podporujú postupy udržateľného rozvoja. Len pár dní pred tým sa rovnaký búrkový systém, ktorý priniesol silné búrky a povodne, prehnal aj susedným Ománom, kde podľa Aljazeera.com zahynulo približne 18 ľudí. Takéto javy, však nie sú ojedinelé, pričom mestá na celom svete sa stretávajú s porovnateľnými problémami. New York, ktorý minulý rok zažil podobný scenár, poukazuje na zraniteľnosť voči narušeniam spôsobenými prívalovými dažďami a odpadom, dokonca aj v dlhodobo obývaných oblastiach. Generálny riaditeľ a zakladateľ startupu Greenmetrics.AI Tiago Merques, pre CNBC vysvetlil, že odvodňovacie systémy nie sú pri aktuálnej klimatickej zmene prispôsobené na takéto veľké prietoky a ako príklad uvádza mesto Porto, kde aj s dobre udržiavanými odvodňovacími systémami bojovali so záplavami z dôvodu nezvyčajne vysokého objemu vody a nanesených nečistôt.
Startupy pripravené pomôcť
V reakcii na tieto výzvy vznikajú inovatívne startupy a iniciatívy s riešeniami zameranými na posilnenie odolnosti voči povodňovým situáciám. Vyššie spomínaný Greenmetrics.AI využíva senzory LIDAR a dátovú analytiku v oblastiach s väčším výskytom záplav na varovania zvyšujúcej sa hladiny a na predpovedanie dopadov zrážok. Ponúka aj omunitné poradenstvo a spolupracuje s portugalskými orgánmi. Podobnou myšlienkou sa zaoberá aj austrálsky startup Vapar, ktorý vďaka svojej platforme a využitiu umelej inteligencie umožňuje kontrolu a údržbu potrubí, čím znižuje riziko zlyhania. Zároveň pomáha vládam v Austrálii, Novom Zélande a Veľkej Británii. S kategorizáciou odpadu a vhodnou likvidáciou pomocou umelej inteligencie pomáha napríklad brazílska spoločnosť 4 Habitos Para Mudar o Mundo, ktorá vyvíja aj dostatočne pevné a pórovité stavebné materiály, ktoré umožňujú prirodzené vstrebávanie vody.
Dopad na ekonomiku
V súvislosti s klimatickými problémami je ekonomika vystavená dvom druhom rizík, a to fyzickým (škody na majetku a infraštruktúre) a rizikám spojeným s prechodom na nízkouhlíkové hospodárstvo. Takýto prechod síce ponúka lepšie životné prostredie aj nové pracovné miesta, ale ak by sa opatrenia zavádzali príliš rýchlo a podniky nemali dostatok času na prispôsobenie, mohlo by to znamenať nielen zánik firiem, ale aj s nimi súvisiacich pracovných miest a pokles hodnoty finančných aktív. Nehovoriac o dopade na ceny pre konečných spotrebiteľov, keďže povodne, ale aj suchá, ničia úrodu, narúšajú dodávateľské reťazce a dopravné systémy, čo sa odráža aj v cenách a schopnosti centrálnych bánk udržať ich na stabilnej úrovni. Ovplyvnené sú aj finančné trhy. Z posledného obdobia môžeme uviesť napríklad cenu kakaa, ktorá po 47 rokoch na burze prekonala svoje historické maximá a prerazila hranicu 10 tisíc USD za tonu.* Dôvod? Problémy s pestovaním v dôsledku prudkých výkyvov počasia, kvôli ktorými sú stromy napádané chorobami a škodcami.
Vývoj ceny kakaa za posledných 5 rokov. (Zdroj: investing.com)*
Bez zmeny to nepôjde
Keďže mestá na celom svete čelia realite globálneho otepľovania, je potrebné budovať odolné prostredie, pričom povodne v Perzskom zálive túto potrebu iba zdôrazňujú. Zelená infraštruktúra, ako sú priepustné chodníky, či zelené strechy spolu s efektívnym nakladaním odpadu, môžu pomôcť s prirodzenou absorpciou, či so zmiernením environmentálnych vplyvov urbanizácie. Bez prijatia efektívnych opatrení sa však tieto prejavy klimatických zmien budú aj naďalej znásobovať.
Olívia Lacenová, hlavná analytička spoločnosti Wonderinterest Trading Ltd.
* Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov.