Nvidia suverénne vedie medzi výrobcami čipov

Na vrchole kryptomenového ošiaľu bolo skoro nemožné vylepšiť si herný počítač výkonnou grafickou kartou. Skoro všetky sa totiž dostali do rúk ambicióznych ťažiarov krypta. Grafické karty sú dnes opäť v centre diania, tentokrát v súvislosti s globálnym ošiaľom s názvom umelá inteligencia (AI), ktorý odštartoval ChatGPT. Vďaka projektom spojeným s AI dnes rastie dopyt po grafických procesorových jednotkách (GPU), čo by mohlo hrať do kariet spoločnosti NVIDIA, ktorá patrí ku kľúčovým dodávateľom tejto technológie.

Prvá s trhovou kapitalizáciou 1 bilióna USD

 

NVIDIA rastie už dlhodobo a stabilne. Nedávno sa stala prvým výrobcom čipov na svete, ktorý dosiahol trhovú hodnotu 1 bilión USD.  Globálny výrobca čipov si taktiež cieľavedome vylepšuje pozíciu oproti konkurencii - spoločnostiam Intel a AMD, ktorých dominancia na trhu v posledných rokoch výrazne klesá. Očakáva sa, že NVIDIA bude aj naďalej pokračovať vo víťaznom ťažení, čo sa prejaví aj na hospodárskych výsledkoch za fiškálny štvrťrok 2023.[1] [1] Pozitívny vývoj sa prejavuje aj vo vývoji akcií spoločnosti na burze. Znakom toho je nárast hodnoty spoločnosti o viac ako 191 percent za obdobie od 1. januára tohto roka. Medziročne narástli akcie NVIDIA o 136 percent.*

 

blog nvidia

Graf: Výkonnosť akcií spoločnosti Nvidia za posledných päť rokov. (Zdroj Tradingview.com)*

 

Neustále inovuje

NVIDIA čoraz výraznejšie zasahuje do trhu s AI riešeniami. Aby spoločnosť držala krok s čoraz vyššími nárokmi na výkon počítačových čipov, musí neustále investovať do nových technológií. V roku 2022 minula 7,3 miliardy USD na výskum a vývoj. Z hľadiska pomeru k tržbám to predstavuje až 27 percent, vďaka čomu jej patrí 2. miesto hneď po spoločnosti Meta Platforms (Facebook). [2]

Spoločnosť pravidelne prináša inovácie ako je Nvidia Workbench, najnovšie rozhranie vyvinuté špeciálne pre developerov, alebo riešenie Nvidia ACE pre herné konzoly, ktoré umožňuje pokročilú animáciu postavičiek. Spoločnosť nedávno tiež oznámila štvrtú iteráciu svojej softvérovej platformy Nvidia AI Enterprise, ktorá posúva možnosti tzv. generatívnej AI na vyššiu úroveň pre firemných zákazníkov. Zjednodušuje im možnosť vytvárať a nasadzovať veľké jazykové modely (LLM), ako sú ChatGPT alebo Google Bard.

NVIDIA je v testoch najlepšia

Investície do vývoja ako aj úspešný vývoj nových technológií sa pozitívne prejavujú aj v nezávislých testoch.  Najlepšie výsledky v rýchlosti čipov na neurónových sieťach tento, aj v minulých rokoch dosiahla práve NVIDIA. Keďže konkurenti ako Google, Graphcore a Advanced Micro Devices tohto roku nepodali prihlášky, dominancia NVIDIE vo všetkých ôsmich testoch bola úplná. [3]

S konkurenciou v pätách

Konkurenčný Intel intenzívne pracuje na takzvanom multi-tisícčipovom klastri, ktorý je založený na vlastnom systéme Gaudi AI. Úspech tohto projektu môže potenciálne zamiešať karty v tomto segmente a oslabiť pozíciu NVIDIE, ktorá čelí aj neistote v podobe technologických vojen Ameriky s Čínou. Bidenova administratíva totiž zvažuje rozšíriť obmedzenia na dodávky určitých technológií čínskemu telekomunikačnému gigantu Huawei Technologies Co, ktorý bol v roku 2019 Ministerstvom zahraničných vecí USA pridaný na čiernu listinu. Takéto prípadné obmedzenie by sa týkalo práve technológií, ktoré vyvíja aj NVIDIA. Zatiaľ je však trhová pozícia spoločnosti jasná a v tomto momente nič nenaznačuje tomu, že by sa v najbližšej dobe mala zmeniť.

* Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov

[1] Výhľadové vyhlásenia vychádzajú z predpokladov a aktuálnych očakávaní, ktoré môžu byť nepresné, alebo z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Takéto vyhlásenia nie sú zárukou budúcej výkonnosti. Zahŕňajú riziká a ďalšie neistoty, ktoré sa dajú ťažko predvídať. Výsledky sa môžu podstatne líšiť od výsledkov vyjadrených alebo implikovaných v akýchkoľvek výhľadových vyhláseniach.

Zdroje:

https://www.nytimes.com/2023/03/31/business/huawei-annual-earnings-2022.html


[1] https://www.zdnet.com/article/nvidia-sweeps-ai-benchmarks-but-intel-brings-meaningful-competition/

[2] https://www.barrons.com/articles/nvidia-stock-ai-chips-amd-864f912b

[3] https://www.zdnet.com/article/nvidia-sweeps-ai-benchmarks-but-intel-brings-meaningful-competition/

Tento text predstavuje maketingovú komunikáciu. Nejedná sa o žiadnu formu investičného poradenstva alebo investičného prieskumu ani o ponuku akejkoľvek tranzakcie s finančným inštrumentom. Obsah textu nezohľadňuje individuálne okolnosti čitateĺov, ich skúsenosť či finančnú situáciu. Minulá výkonnosť nie je zárukou či predikciou budúcich výsledkov.

Varovanie pred rizikom: Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 92.59% účtov neprofesionálnych investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.