Prvi s tržišnom kapitalizacijom od 1 bilijun USD
NVIDIA već duže vrijeme stabilno raste. Nedavno je postala prvi proizvođač čipova u svijetu, koji je dosegao tržišnu vrijednost od 1 bilijun USD. Ovaj svjetski proizvođač čipova također ciljano poboljšava svoju poziciju u odnosu na konkurente Intel i AMD, čija tržišna dominacija posljednjih godina značajno opada. Očekuje se da će NVIDIA nastaviti svoj pobjednički niz, što će se odraziti na njezine rezultate za fiskalnu 2023. godinu.[1] Pozitivan razvoj održava se i u kretanju dionica društva. Znak za to je porast vrijednosti tvrtke za preko 191% u razdoblju od 1. siječnja ove godine. Dionice NVIDIA-e porasle su za 136% od početka godine.*
Grafikon: Vrijednost dionica tvrtke Nvidia u proteklih 5 godina. (Izvor: Tradingview.com)*
Stalne inovacije
NVIDIA sve više utvrđuje svoj položaj na tržištu rješenja za umjetnu inteligenciju. Kako bi održala korak sa sve većim zahtjevima za performansama računalnih čipova, mora stalno ulagati u nove tehnologije. U 2022. godini potrošila je 7,3 milijarde USD na istraživanje i razvoj. Što se tiče prihoda, to predstavlja nevjerojatnih 27% i tvrtku stavlja na 2. mjesto odmah iza Meta Platforms (Facebook).
Tvrtka redovito donosi inovacije kao što je Nvidia Workbench, najnovije sučelje razvijeno posebno za programere ili Nvidia ACE rješenje za igraće konzole, koje omogućuje naprednu animaciju likova. Tvrtka je također nedavno najavila četvrtu iteraciju svoje softverske platforme Nvidia AI Enterprise, koja podiže mogućnosti takozvane generativne umjetne inteligencije na višu razinu za poslovne korisnike. Pojednostavljuje njihovu sposobnost izgraditi i implementirati velike jezičke modele (LLM) kao što su ChatGPT ili Google Bard.
NVIDIA najbolja na testovima
Ulaganja u razvoj kao i uspješan razvoj novih tehnologija pozitivno se odražavaju na neovisnim testiranjima. Najbolje rezultate u brzini čipa na neuronskim mrežama ove i prethodnih godina postigla je NVIDIA. Uz konkurente kao što su Google, Graphcore i Advanced Micro Devices koji nisu prijavljeni ove godine, NVIDIA-ina dominacija u svih osam testova bila je potpuna.
S konkurencijom za petama
Konkurentska tvrtka Intel vrijedno radi na takozvanom klasteru s nekoliko tisuća čipova temeljenom na vlastitom sustavu Gaudi AI. Uspjeh ovog projekta potencijalno bi mogao promiješati karte u ovom segmentu i oslabiti poziciju tvrtke NVIDIA, koja se također suočava s neizvjesnošću u vidu američkih tehnoloških ratova s Kinom. Bidenova administracija razmatra proširenje ograničenja isporuke određenih tehnologija kineskom telekomunikacijskom divu Huawei Technologies Co., koji je 2019. godine dodan na crnu listu američkog ministarstva vanjskih poslova. Svako takvo ograničenje primjenjivalo bi se na tehnologije koje je razvila NVIDIA. Za sada je, međutim, pozicija tvrtke na tržištu jasna i u ovom trenutku nema naznaka da bi se uskoro mogla promijeniti.
* Prošli učinak nije jamstvo budućih rezultata.
[1] Izjave koje se odnose na budućnost temelje se na pretpostavkama i trenutnim očekivanjima koja se mogu pokazati netočnima ili se temelje na trenutnom gospodarskom okruženju koje se može promijeniti. Takve izjave nisu jamstvo buduće realizacije. Uključuju rizike i druge neizvjesnosti koje je teško predvidjeti. Rezultati se mogu značajno razlikovati od očekivanja izraženih ili impliciranih bilo kojim izjavama o budućnosti.
Izvor:
https://www.nytimes.com/2023/03/31/business/huawei-annual-earnings-2022.html