Fprvo podjetje s tržno kapitalizacijo 1 bilijon dolarjev
NVIDIA že dolgo časa vztrajno raste. Pred kratkim je postala prvi proizvajalec čipov na svetu, ki je dosegel tržno vrednost 1 bilijon dolarjev. Svetovni proizvajalec čipov izboljšuje tudi svoj položaj v primerjavi s konkurentoma Intel in AMD, katerih prevlada na trgu se je v zadnjih nekaj letih precej zmanjšala. Pričakuje se, da bo NVIDIA nadaljevala svoj zmagovalni niz, kar bo razvidno iz njenih poslovnih rezultatov za fiskalno leto 2023 [1]. To dokazuje tudi povečanje vrednosti podjetja za več kot 191 % od 1. januarja 2023 Od začetka leta se je vrednost delnic družbe NVIDIA povečala za 136 odstotkov. *
Kart: Nvidiine delnice v zadnjih petih letih (vir Tradingview.com)*
Nenehne inovacije
NVIDIA se je osredotočila na trg rešitev umetne inteligence. Da bi lahko sledila vedno večjim zahtevam po zmogljivosti računalniških čipov, mora nenehno vlagati v nove tehnologije. Leta 2022 bo za raziskave in razvoj namenila 7,3 milijarde dolarjev[VZ1] . Kot delež prihodkov to predstavlja neverjetnih 27 %, kar ga uvršča na drugo mesto takoj za družbo Meta Platforms (Facebook).
Podjetje redno prinaša inovacije, kot sta Nvidia Workbench, najnovejši vmesnik, razvit posebej za razvijalce, ali rešitev Nvidia ACE za igralne konzole, ki zagotavlja napredno animacijo likov. Podjetje je pred kratkim napovedalo tudi četrto iteracijo svoje programske platforme Nvidia AI Enterprise, ki tako imenovane generativne zmogljivosti umetne inteligence za poslovne stranke dviguje na višjo raven. Poenostavlja njihovo zmožnost ustvarjanja in uvajanja obsežnih jezikovnih modelov (LLM), kot sta ChatGPT ali Google Bard.
NVIDIA kaže najboljše rezultate v neodvisnih testih
Konkurenti, kot so Google, Graphcore in Advanced Micro Devices, letos niso sodelovali v neodvisnih testih, zato je bila prevlada NVIDIE v vseh osmih testih impresivna.
Konkurenca ji je za petami
Konkurenčni Intel intenzivno dela na tako imenovani gruči več tisoč čipov, ki temelji na njegovem sistemu umetne inteligence Gaudi. Uspeh tega projekta bi lahko potencialno vplival na napredek družbe NVIDIA v tem segmentu in oslabil njen položaj, podjetje pa se sooča tudi z negotovostjo zaradi ameriško-kitajske tehnološke vojne. Bidnova administracija razmišlja o podaljšanju omejitev dobave nekaterih tehnologij kitajskemu telekomunikacijskemu velikanu Huawei Technologies Co, ki ga je ameriško zunanje ministrstvo leta 2019 uvrstilo na črno listo. Takšna morebitna omejitev bi vključevala tehnologije, ki jih je razvila družba NVIDIA. Za zdaj pa je položaj podjetja na trgu jasen in nič ne kaže, da bi se lahko kmalu spremenil.
*Prihodnji rezultati niso zagotovilo za prihodnje rezultate.
[1] "" Izjave, usmerjene v prihodnost, temeljijo na predpostavkah in trenutnih pričakovanjih, ki
so lahko netočna, ali temeljijo na trenutnem gospodarskem okolju, ki se lahko spremeni. Takšne
izjave niso jamstvo za prihodnjo uspešnost. Vključujejo tveganja in druge
negotovosti, ki jih je težko predvideti. Rezultati se lahko bistveno razlikujejo od tistih, ki so izraženi
ali nakazani v kakršnih koli izjavah, usmerjenih v prihodnost.
https://www.nytimes.com/2023/03/31/business/huawei-annual-earnings-2022.html
[VZ1]2023?