Pšenica je ena najbolj opazovanih surovin od začetka vojne v Ukrajini, ko se je njena cena v razmeroma kratkem času povzpela na 14-letno najvišjo vrednost.* Pomemben dejavnik, ki je vplival na dvig njene cene, je bila tudi napoved Indije sredi maja letos, da bo ustavila izvoz tega žita. Kljub rahlemu padcu v zadnjih tednih se cena tega blaga še vedno drži visoko.
Na splošno so svetovne cene glavnih žit precej občutljive na vse novice velikih proizvajalcev, vremenska nihanja, povečanje stroškov pridelave itd. Cena pšenice se je letos precej zvišala, predvsem zaradi zmanjšanja svetovnih zalog in manjšega izvoza iz Ukrajine, ki je od konca februarja v vojnem stanju. Po razpoložljivih podatkih naj bi do 25 odstotkov svetovnega izvoza pšenice izviralo iz sprtih držav Ukrajine in Rusije. Ruski napad na Ukrajino in z njim povezane posledice so tako povzročile globalno pomanjkanje tega blaga in zaskrbljenost glede varnosti oskrbe s hrano (katere del je tudi pšenica) v državah v razvoju.
Indija je ustavila izvoz
Ko je Indija pred mesecem dni prepovedala izvoz blaga iz države, ko je njeno letino prizadel vročinski val, je cena pšenice dosegla nove viške. Po odprtju trga v Evropi se je povzpela na 435 EUR na tono. Navzgor jo je potisnilo negativno razpoloženje vlagateljev, ki so se zanašali na Indijo, drugo največjo proizvajalko pšenice na svetu, potem ko je Ukrajina blokirala izvoz. Od takrat se je cena surovine nekoliko znižala, vendar še vedno ostaja razmeroma visoka. Po podatkih portala Businessinsider.com je cena v četrtek dosegla 397 EUR na tono.
Graf: Gibanje cen pšenice v zadnjih letih. (Vir: businessinsider.com)
S težavami se soočajo tudi države v razvoju
V skladu s podatki, objavljenimi v nedavnem poročilu Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO), so nekatere države v Zahodni Afriki zabeležile nove rekordno visoke cene žit, predvsem zaradi povečanega povpraševanja in manjših čezmejnih tokov blaga. Cene različnih izdelkov, vključno s pšenično moko, se zvišujejo tudi v obalnih državah afriške celine, kjer še vedno potekajo konflikti, lokalna gospodarstva pa se spopadajo z oslabljenimi valutami. Med njimi so Sudan, Južni Sudan, države na Daljnem vzhodu in Šrilanka.
Riz kot alternativa pšenici
Nedostopnost surovine in strma rast njene cene silijo države v iskanje alternativ, ki bi jih uporabljale namesto pšenice. Japonska živilska industrija se zdaj osredotoča na proizvodnjo moke iz riža, ki ga je na Japonskem v izobilju, ga ni treba uvažati in ni tako občutljiv na nihanje cen.
Tisk na ceno se nadaljuje
Ker se bodo dejavniki, ki so povzročili dvig cene pšenice, še naprej ohranjali, se cena tega blaga verjetno ne bo začela tako hitro zniževati. Bilo bo ravno nasprotno. Glede na naraščajočo inflacijo, vhodne stroške pridelave, pomisleke glede žetve zaradi vročinskega vala in stalne težave z dobavo zaradi konflikta v Ukrajini se bodo pritiski na cene v bližnji prihodnosti verjetno še okrepili.1]
* Pretekli rezultati niso zagotovilo za prihodnje rezultate.
;
[1] Napovedi za prihodnost temeljijo na predpostavkah in trenutnih pričakovanjih, ki so lahko netočna, ali na trenutnem gospodarskem okolju, ki se lahko spremeni. Takšne izjave niso jamstvo za prihodnjo uspešnost. Vključujejo tveganja in druge negotovosti, ki jih je težko predvideti. Rezultati se lahko bistveno razlikujejo od tistih, ki so izraženi ali nakazani v izjavah, usmerjenih v prihodnost.