Po podatkih diamantnega indeksa IDEX, vodilne spletne platforme za trgovanje z diamanti za profesionalne trgovce z diamanti v prestolnicah diamantov, kot so Antwerpen, Mumbaj, Ramat Gan in New York, so se cene diamantov v primerjavi z enakim obdobjem lani znižale za približno 14 odstotkov.* To je več kot 33-odstotni padec v primerjavi z letom 2022, ko je v začetku marca znašal 158,39 točke, 14. junija 2024 pa je cena znašala 105,07 točke.*
Razvoj vrednosti diamantnega indeksa IDEX v zadnjih 5 letih (vir: IDEX Diamond Index): idexonline.com) *
Sintetični diamanti v porastu
Veden od ključnih dejavnikov padanja cen pravih diamantov so sintetični diamanti, ki so izdelani v laboratoriju in so vse bolj priljubljeni. Kot je za CNBC povedal analitik diamantne industrije Paul Zimniske, bo leta 2023 prodaja sintetičnih diamantov predstavljala več kot 18 odstotkov svetovnega trga, kar je več kot 2 odstotka leta 2017. To potrjujejo tudi podatki danskega trgovca z nakitom Pandora, ki je v svojem gospodarskem poročilu za prvo četrtletje leta 2024 poročal o 87-odstotnem medletnem povečanju prihodkov od prodaje sintetičnih diamantov, Pandora Lab-Grown Diamonds. Za primerjavo, cene surovih diamantov so se po podatkih Zimniskyjevega globalnega indeksa cen surovih diamantov v zadnjem letu znižale za 15 do 20 odstotkov.* Zdaj so za približno 25 odstotkov nižje, kot so bile v začetku leta 2022.* V praksi to pomeni, da so se cene naravnih diamantov znižale na povprečno ceno približno 4 000 dolarjev za enokaratni naravni diamant.
Temeljno nerazločljivi
Laboratorijsko ustvarjeni diamanti, ki posnemajo naravni razvoj v nadzorovanem okolju, so skoraj enaki pravim diamantom, a za njihovo izdelavo je potrebnih le nekaj tednov. Za njihovo razlikovanje je potrebna posebna oprema. Potrošniki posegajo po tej možnosti predvsem zato, ker si lahko privoščijo "večji kamen za manj denarja", saj je cena lahko tudi do 85 odstotkov nižja, navaja Queensmith.com. Poleg tega laboratorijski postopek ne vključuje neetičnih pogojev rudarjenja, zaradi česar se k tej možnosti nagibajo zlasti preference mlajše generacije.
Ne, raje imam zlato
Na ceno pravih diamantov pomembno vpliva tudi povpraševanje kitajskega trga, ki je drugi največji na svetu. Po podatkih svetovalnega podjetja Daxue Consulting, ki se posebej osredotoča na kitajski trg, je upad zanimanja za diamante posledica zmanjšanja števila porok ter upada prodaje poročnih in zaročnih prstanov, saj imajo mladi Kitajci raje osebni razvoj in stabilnost, potovanja in pustolovščine, zlasti po sprostitvi pandemičnih ukrepov. Povpraševanje upada tudi zaradi spremembe dojemanja diamantov, ki zaradi padca cen trenutno ne veljajo za privlačno naložbo. Boljša alternativa je zlato, ki je v kitajski kulturi povezano z bogastvom, blaginjo in srečo in katerega poraba se je v prvem četrtletju leta 2024 po podatkih kitajskega združenja za zlato na letni ravni povečala za približno 6 odstotkov. Kljub tem dejstvom pa so tudi v tej državi opazili prednosti sintetičnih diamantov.
Navračanje omadeževanega sijaja
Čeprav se industrija naravnih diamantov sooča z velikimi izzivi, pa je glede prihodnjega razvoja še vedno nekaj optimizma. Winters in Anish Aggarwal, soustanovitelj svetovalnega podjetja Gemdax, sta se v intervjuju za CNBC strinjala, da lahko diamantna industrija z dobro usmerjenim trženjem ponovno pridobi svoj sijaj. Aggarwal je še dodal, da je treba ustvariti željo po diamantih, podobno kot po luksuznih torbicah ali urah. To je pot, ki sta jo ubrali podjetji, kot sta De Beers in Signet Jewelers, ki sta po poročanju PR Newswire maja sklenili partnerstvo za povečanje povpraševanja po pravih diamantih. Medtem je Rusija največja proizvajalka surovih diamantov na svetu, saj so leta 2022 izkopali skoraj 42 milijonov karatov; nasprotno, če želite za diamante plačati čim manj, boste najboljšo ceno dobili v Dubaju.
Povedi o padcu
Ne glede na to, da so umetni diamanti vse bolj priljubljeni, strokovnjaki pričakujejo, da bodo v bližnji prihodnosti doživeli občutnejši padec cen. Zimnisky je za Business Insider kot razlog navedel vse večjo preveliko ponudbo. Čeprav ni navedel nobene številčne ocene, je dejal, da bi lahko šlo za skoraj enak padec cen kot leta 2023, ki naj bi po oceni analitskega podjetja Tenoris v 12 mesecih do novembra znašal približno 20 odstotkov. Zimnisky je še dodal, da bodo trgovci prihodnje leto verjetno zmanjšali trgovanje s sintetičnimi diamanti in se vrnili k ponujanju naravnih diamantov. Cormac Kinney, izvršni direktor podjetja Diamond Standard, napoveduje še večji padec cen, in sicer med 50 in 80 odstotki.1
Znižanje diamantnega velikana
Olivia Lacenova, glavna analitičarka družbe Wonderinterest Trading Ltd., je ob tem dodala, da se bo družba Anglo American v letu 2014 odločila za prodajo družbe, ki bo v prihodnje delovala kot delničar.
* Pretekli rezultati niso zagotovilo za prihodnje rezultate
[1] V prihodnost usmerjene izjave temeljijo na predpostavkah in trenutnih pričakovanjih, ki so lahko netočna, ali na trenutnem gospodarskem okolju, ki se lahko spremeni. Take izjave niso jamstvo za prihodnje rezultate. Vključujejo tveganja in druge negotovosti, ki jih je težko predvideti. Rezultati se lahko bistveno razlikujejo od tistih, ki so izraženi ali nakazani v kakršnih koli v prihodnost usmerjenih izjavah.