Jedrska energija kot rešitev
Razvoj generativne umetne inteligence z aplikacijami, kot so ChatGPT, Gemini, Copilot in druge, je povzročil skokovit porast povpraševanja po električni energiji, saj sta za usposabljanje teh zapletenih modelov in vzdrževanje podatkovnih centrov potrebna velika količina energije. Mednarodna agencija za energijo je januarja letos v svojem letnem poročilu o električni energiji napovedala, da se bo poraba električne energije pri takšnih operacijah med letoma 2022 in 2026 več kot podvojila na 1 000 TWh. Velika tehnološka podjetja so zato prišla na idejo, da bi ta problem rešila z uporabo jedrske energije. Za razliko od sončne ali vetrne energije, ki sta odvisni od vremena, jedrska energija ponuja neprekinjeno napajanje, ogromno količino električne energije in predvsem brez emisij.
Podatkovni centri z lastnimi reaktorji
Google (GOOGL) je na primer lani zabeležil 17-odstotno povečanje porabe električne energije, zato je sprejel ukrepe za vključitev jedrske energije v svojo strategijo. Sodelovanje z ameriškim podjetjem Kairos Power, ki ga je sklenil sredi oktobra, bo zagotovilo, da bodo njihovi centri napajani z majhnimi modularnimi reaktorji (SMR). Nadaljnje podrobnosti niso bile razkrite, znano pa je, da naj bi prvi reaktor začel delovati leta 2030, pet let pozneje pa naj bi mu sledili še drugi, ki naj bi skupaj zagotavljali 500 MW električne energije. Prednost reaktorjev SMR je v tem, da so nekajkrat manjši od običajnih reaktorjev in jih je zato mogoče postaviti v bližino napajanih elektrarn, medtem ko se tisti iz Kairosa dodatno ne hladijo z vodo, temveč z raztopljeno soljo. Googlov višji direktor za energijo in podnebje Michael Terrell je za CNBC povedal, da tehnologije umetne inteligence zahtevajo čiste vire energije, pri čemer je jedrska energija ključnega pomena za zadovoljitev povpraševanja. Takšna usmeritev lahko Googlu pomaga tudi pri doseganju ciljev glede emisij.
Elektrika iz jedrske energije
Microsoft (MSFT) je sprejel podobno strategijo in že septembra podpisal 20-letno pogodbo za nakup električne energije iz jedrske elektrarne Three Mile Island, ki bo predvidoma ponovno začela obratovati leta 2028. V objektu v Pensilvaniji, ki je znan po najhujši jedrski nesreči v ZDA, bodo obnovili reaktor prve enote, ki je obratovala do leta 2019. Družba Constellation Energy, ki je lastnica elektrarne, poudarja, da bo reaktor deloval ločeno od enote, v kateri se je zgodila nesreča, in da bo porabila skoraj 2 milijardi dolarjev za izboljšanje varnosti in učinkovitosti elektrarne. Poleg tega bo po navedbah BBC obnova elektrarne Microsoftu pomagala pri doseganju cilja zmanjšanja emisij, dodala bo dodatnih 800 MW električne energije, predvsem pa bo prinesla več kot 3 tisoč novih delovnih mest.
Začetek bo trd oreh
Katastrofa na otoku Three Mile Island in gospodarska nestabilnost v poznejših letih sta povzročila, da so se ZDA odvrnile od proizvodnje jedrske energije in zaprle številne elektrarne, vendar lahko razcvet umetne inteligence ponovno odpre njihova vrata. Ker je bilo obratovanje elektrarne na otoku Three Mile Island načrtovano za popolno zaustavitev, bo treba od oblasti ponovno pridobiti vsa dovoljenja. Nato bo morala družba Constellation v celoti zamenjati celotno infrastrukturo, od kablov do generatorjev, predvsem pa pridobiti potrebno gorivo, kar pa zaradi sankcij proti Rusiji ali težav v Kazahstanu ne bo tako enostavno. Še en možen izziv bo nepripravljenost okoliškega prebivalstva zaradi strahu, ki ga je povzročila nesreča, čeprav ni imela nobenih smrtnih posledic.
Cene urana se lahko zvišajo
Višje povpraševanje po jedrski energiji se bo verjetno še nekaj časa odražalo v cenah urana, saj se pogodbe o dobavi podpisujejo za daljša obdobja vnaprej. Pozitivne obete za to blago napoveduje tudi banka Bank of America, ki pravi, da bi se lahko cene v naslednjih treh letih zvišale skupaj z večjim primanjkljajem. [1] Po podatkih svetovnega ponudnika uranovega goriva Cameco je promptna cena urana 16. oktobra 2024 znašala 82 USD, njegova dolgoročna cena pa 81,50 USD. Cena terminskih pogodb, s katerimi se trguje na newyorški trgovinski borzi, je istega dne znašala 83,150 dolarja za funt. *
Razvoj promptnih in dolgoročnih cen urana v zadnjih petih letih (vir: Cameco.com)*
Razvoj cen terminskih pogodb na uran v zadnjih 5 letih (vir: Trading Economics)*
Rizika, povezana z jedrskimi elektrarnami
Nekatera jedrska energija kljub svojim možnostim ostaja sporna, predvsem zaradi zgoraj navedenih okoljskih in varnostnih vprašanj. Že samo pridobivanje urana lahko onesnaži okoliško okolje z radioaktivnimi snovmi, da ne omenjamo, da čeprav je urana dovolj za več sto let, velja za izčrpljiv vir. Elektrarne pa prispevajo k toplotnemu onesnaževanju z izpuščanjem segrete vode v jezera in oceane ter s tem motijo lokalne ekosisteme. Dejstvo je tudi, da je njihova gradnja draga in dolgotrajna ter da so potrebna dovoljenja. Dodaten izziv je ustrezno ravnanje z radioaktivnimi odpadki, katerih vsebina je lahko še dolgo strupena, in njihovo odlaganje. Nazadnje, jedrske elektrarne potrebujejo ogromne količine vode za hlajenje, kar je zaradi podnebnih sprememb, ki povzročajo izsuševanje vodnih virov, vse večja težava.[1] Ljudi odvračajo tudi morebitne nesreče, ki jih je bilo v zgodovini sicer malo, vendar so imele ogromne posledice, ki jih še stopnjuje morebitna zloraba za jedrsko orožje.
Odstop od obnovljivih virov energije?
Čeprav je tako proizvedena električna energija obetavna rešitev za izzive umetne inteligence in računalništva v oblaku, pa njeno sprejetje s strani tehnoloških podjetij ni brez pomanjkljivosti. Okoljskih in varnostnih tveganj vsekakor ni mogoče zanemariti, vendar se zdi, da tako kot smo pred nekaj leti opazili odmik od jedrske energije in trend usmerjanja k obnovljivim virom energije, smo zdaj priča nasprotnemu. Zato je pomembno najti kombinacijo "pravih" rešitev, ki se bodo verjetno pokazale šele sčasoma.
Olivia Lacenova, glavna analitičarka pri Wonderinterest Trading Ltd.
* Pretekli rezultati niso zagotovilo za prihodnje rezultate
[1] V prihodnost usmerjene izjave temeljijo na predpostavkah in trenutnih pričakovanjih, ki so lahko netočna, ali na trenutnem gospodarskem okolju, ki se lahko spremeni. Takšne izjave niso jamstvo za prihodnjo uspešnost. vključujejo tveganja in druge negotovosti, ki jih je težko predvideti. Rezultati se lahko bistveno razlikujejo od tistih, ki so izraženi ali nakazani v izjavah, usmerjenih v prihodnost.
[1]https://www.themomentum.com/roundups/the-5-biggest-disadvantages-of-nuclear-power