Rekordní cena
Nového maxima dosáhl kov v pátek 2. srpna 2024, kdy se cena futures kontraktu s prosincovým dodáním vyšplhala na 2 522 USD. Den uzavřela o pár dolarů níže, ale stále na rekordní hodnotě 2 517 USD. Zlato tak meziročně posílilo o téměř 28 % a jen od začátku roku je výše o více než 21 %. Spotové zlato uzavřelo tentýž den na hodnotě 2 443 USD, což je o 25 USD méně než jeho historické maximum ze 17. července 2024. Cena sice nepřekonala předchozí rekord, ale meziročně vzrostla o 26 %. Následující obchodní den však cena zaznamenala mírnou korekci o téměř 3 procenta, přičemž futures kontrakt se obchodoval v rámci dne za 2 446 USD, zatímco spotové zlato se obchodovalo za 2 403 USD za unci.*
Vývoj cen futures na zlato s dodáním v prosinci za posledních 5 let. (Zdroj: Investing.com)*
Vývoj spotové ceny zlata za posledních 5 let. (Zdroj: Investing.com) *
Obavy související s recesí
K pátečním pohybům nejvíce přispěly ekonomické údaje z USA, zejména ty z trhu práce, které nedopadly podle očekávání. Zveřejněné údaje vyvolaly nervozitu mezi investory, kteří kvůli obavám z možné recese na tamním trhu přesunuli své finance do bezpečného přístavu zlata. V červenci se v nezemědělském sektoru podařilo vytvořit 114 000 pracovních míst, což bylo výrazně pod odhady, které očekávaly 175 000 nových pracovních míst, tedy zpomalení oproti 179 000 v předchozím měsíci. Průměrný hodinový výdělek meziměsíčně vzrostl o 0,2 %, čímž zaostal za očekáváním 0,3 %. Největším překvapením byla míra nezaměstnanosti, která se vyšplhala na nejvyšší úroveň od října 2021 a dosáhla 4,3 %. Právě ta je spojena se Sahmovým indikátorem, který na základě klouzavého průměru míry nezaměstnanosti v reálném čase identifikuje začátek recese. Údaje se přidaly k čtvrtečním nelichotivým číslům o žádostech o podporu v nezaměstnanosti a ze zpracovatelského sektoru, které naznačily jeho ochlazení.
Rozhoduje Fed správně?
Tuto otázku si po pátečních údajích kladlo mnoho investorů a odborníků. Na červencovém zasedání, které se konalo několik dní před zveřejněním údajů, se členové centrální banky rozhodli ponechat sazby na další období s tím, že v nejbližší době by mohlo dojít k jejich snížení. Během tiskové konference předseda Fedu Jerome Powell uvedl, že inflace již není tak důležitým ukazatelem, a varoval, že negativním signálem bude oslabení trhu práce. Zopakoval také to, co již zaznělo z jeho úst během červnového vystoupení před bankovním výborem, tedy potřebu správného načasování snižování sazeb. Navzdory připravenosti centrální banky se veřejnost domnívá, že vzhledem ke zveřejněným údajům z trhu práce přichází tento krok příliš pozdě.
Geopolitické vlivy
Svět investic také vyděsily zprávy o zabití vůdce Hamásu a velitele Hizballáhu, což by mohlo boje na Blízkém východě nejen rozšířit na další území, ale také prodloužit. Vůdce palestinského hnutí Hamas Ismail Haníja byl zabit koncem července v Teheránu, kde se účastnil inaugurace nově zvoleného íránského prezidenta. Írán, který tuto skupinu podporuje, z útoku obvinil Izrael a nejvyšší vůdce oznámil jako odvetu tvrdý trest. Podobnou rétoriku zvolil i vůdce libanonského Hizballáhu, neboť nejvyšší velitel skupiny Fuád Šukr byl zabit izraelskými silami v Bejrútu několik hodin před Haníjou. V současné době probíhají boje pouze v pohraničních oblastech. V obavách z možných větších odvetných akcí vyzvalo několik západních a arabských zemí své obyvatelstvo, aby opustilo Libanon. Během podobných geopolitických událostí se investoři obvykle obracejí k drahým kovům jako k uchovateli hodnoty, a jak jsme viděli v praxi, nebylo tomu jinak.
Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.
* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků