Rekordna cena
Kovina je v petek, 2. avgusta 2024, dosegla novo najvišjo vrednost, ko se je cena terminske pogodbe z decembrsko dobavo povzpela na 2 522 USD. Dan je zaključila nekaj dolarjev nižje, vendar še vedno pri rekordni vrednosti 2.517 ameriških dolarjev. Zlato je tako na letni ravni pridobilo skoraj 28 odstotkov, samo od začetka leta pa se je podražilo za več kot 21 odstotkov. Spot zlato je isti dan zaključilo pri 2.443 USD, kar je 25 dolarjev pod najvišjo vrednostjo vseh časov, ki je bila dosežena 17. julija 2024. Cena sicer ni podrla prejšnjega rekorda, vendar se je na letni ravni zvišala za 26 odstotkov. Naslednji trgovalni dan pa je cena doživela rahel popravek za skoraj 3 odstotke, saj je terminska pogodba čez dan trgovala po 2.446 USD, medtem ko je promptno zlato trgovalo po 2.403 USD za unčo.*
Zgodovina terminskih pogodb na zlato z decembrsko dobavo v zadnjih petih letih. (Vir: M. K. Štefančič): Investiranje.com)*
Točka razvoja cen zlata v zadnjih petih letih. (Vir: Slika 1: Investiranje.com) *
Pomisleki, povezani z recesijo
K petkovim gibanjem so največ prispevali gospodarski podatki iz ZDA, predvsem tisti s trga dela, ki se niso izkazali po pričakovanjih. Objavljeni podatki so povzročili nervozo med vlagatelji, ki so zaradi strahu pred morebitno recesijo na tamkajšnjem trgu svoje finance prenesli v varno oazo - zlato. Julija je nekmetijskemu sektorju uspelo ustvariti 114.000 delovnih mest, kar je precej manj od ocen, ki so pričakovale 175.000 novih delovnih mest, kar pomeni upočasnitev v primerjavi s 179.000 v prejšnjem mesecu. Povprečna urna postavka se je na mesečni ravni povečala za 0,2 odstotka, kar je zaostalo za pričakovanji, ki so bila 0,3-odstotna. Največje presenečenje je bila stopnja brezposelnosti, ki se je povzpela na najvišjo raven po oktobru 2021 in je znašala 4,3 odstotka. Ta je povezana s Sahmovim kazalnikom, ki na podlagi drsečega povprečja stopnje brezposelnosti v realnem času ugotavlja začetek recesije. Podatki so se pridružili četrtkovim neugodnim podatkom o zahtevkih za pomoč v brezposelnosti in iz proizvodnega sektorja, ki so nakazovali njegovo ohlajanje.
I Fed sprejema prave odločitve?
To vprašanje so si po petkovih podatkih zastavili številni vlagatelji in strokovnjaki. Na julijskem zasedanju, ki je potekalo nekaj dni pred objavo podatkov, so se člani centralne banke odločili, da bodo obrestne mere še nekaj časa ohranili v veljavi, v bližnji prihodnosti pa jih bodo morda znižali. Na novinarski konferenci je predsednik Fed Jerome Powell dejal, da inflacija ni več tako pomemben kazalnik, in opozoril, da bo slabitev trga dela negativen znak. Ponovil je tudi, kar je iz njegovih ust prišlo že med junijskim nastopom pred bančnim odborom, in sicer da je treba znižanje obrestnih mer ustrezno časovno razporediti. Kljub pripravljenosti centralne banke javnost meni, da je glede na objavljene podatke o trgu dela ta poteza prepozna.
Geopolitični vplivi
Naložbeni svet so prestrašila tudi poročila o uboju vodje Hamasa in poveljnika Hezbolaha, kar bi lahko spopade na Bližnjem vzhodu ne le razširilo na druga ozemlja, temveč tudi podaljšalo. Vodja palestinskega gibanja Hamas Ismail Hanija je bil konec julija ubit v Teheranu, kjer se je udeležil inavguracije novoizvoljenega iranskega predsednika. Iran, ki skupino podpira, je za napad obtožil Izrael, vrhovni voditelj pa je kot povračilni ukrep napovedal strogo kazen. Podobno retoriko je ubral tudi vodja libanonskega Hezbolaha, saj so izraelske sile nekaj ur pred Hanijem v Bejrutu ubile vrhovnega poveljnika skupine Fuada Šukra. Trenutno spopadi potekajo le na obmejnih območjih. Več zahodnih in arabskih držav je v strahu pred morebitnimi hujšimi povračilnimi ukrepi pozvalo svoje prebivalce, naj zapustijo Libanon. Med takšnimi geopolitičnimi dogodki se vlagatelji običajno obračajo k plemenitim kovinam kot hrambi vrednosti, in kot smo videli v praksi, ni bilo nič drugače.
Olivia Lacenova, glavna analitičarka pri Wonderinterest Trading Ltd.
* Dosedanji rezultati niso jamstvo za prihodnje rezultate