Snižování počtu pracovních míst
V polovině dubna obdrželi zaměstnanci společnosti Tesla (TSLA) e-mail od generálního ředitele Elona Muska, ve kterém je informoval o snižování počtu zaměstnanců s odkazem na potřebu snížit výdaje a zvýšit produktivitu v rámci další fáze růstu. Jednalo by se o více než desetiprocentní snížení počtu zaměstnanců, což představuje více než 14 000 pracovníků. Půjde o globální opatření, přičemž se očekává, že se dotkne zejména jejich hlavních trhů - USA a Číny. Půjde o třetí a největší propouštění v řadě. V roce 2019 sníží počet zaměstnanců o sedm procent a v roce 2022 o 3,5 procenta. Několik zdrojů agentury Reuters z obou zemí uvedlo, že propouštění již začalo, přičemž cílem jsou především prodejci a technici. Německá továrna Tesly popřela zprávy místních médií, že již propustila přibližně 3 000 zaměstnanců, ale podle agentury Reuters v rámci realizace Muskových požadavků sníží počet zaměstnanců „pouze“ o přibližně 300 brigádníků. Kromě kmenových zaměstnanců odešli také viceprezident Tesly pro inženýrství Andrew Baglin a viceprezident pro veřejnou politiku Rohan Patel.
Opak je pravdou
Oznámení o snižování počtu zaměstnanců obvykle vede k prudkému růstu akcií v očekávání zlepšení a zefektivnění provozu a zejména zisků společnosti. V případě Tesly tomu bylo naopak a podle CNBC akcie v den oznámení (15. dubna 2024) ztratily 6 % a následující den dalších 2,7 %. Pro srovnání - během předchozích vln propouštění akcie v roce 2019 získaly 3 procenta a v roce 2022 sice klesly, ale nakonec se zotavily*.
První pokles tržeb za poslední 4 roky
Současnému propadu předcházel pokles hodnoty ze začátku dubna po oznámení tržeb za první čtvrtletí roku 2024, kdy došlo k poklesu poprvé za 4 roky. Nepříjemně překvapení investoři prodávali své akcie, jejichž hodnota klesla o 5,5 %.* Oznámené prodeje za první čtvrtletí dosáhly necelých 387 000 prodaných vozů, což představuje 20procentní pokles oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku a meziroční pokles o 8,5 %. K neuspokojivým výsledkům přispěla i skutečnost, že se Tesla ani nepřiblížila hodnotám, které předpovídali analytici. Nejnižší odhady se pohybovaly kolem 414 000 prodaných vozů. Výrobce to zdůvodnil husitskými útoky v Rudém moři, požárem ve své německé továrně a zahájením výroby Modelu 3.
Oba výše zmíněné dubnové propady jen přispěly k již tak výraznému propadu, který společnost v současné době zažívá. Akcie výrobce se od začátku roku pohybují v červených číslech. Propadly se o 41 % a k 24. dubnu dosáhly ceny 144 USD za akcii. Stále však nedosahují minima z počátku roku 2023, kdy byly na úrovni 113 dolarů za akcii. Tržní kapitalizace se podle údajů Coinmarketcap.com propadla na 460 miliard dolarů. Svého maxima dosáhla na začátku listopadu 2021, kdy její hodnota činila 1,2 bilionu
Vývoj akcií společnosti Tesla za posledních 5 let. (Zdroj: GoogleFinance)*
Čína, drahé výrobky a slábnoucí poptávka
Kromě nízkých tržeb a propouštění existují i další důvody, které mají vliv na vývoj tržní hodnoty akcií společnosti. Jedná se o kombinaci slábnoucí poptávky, vysokých cen a sílící konkurence ze strany čínských výrobců. Čínští výrobci mají oproti svým americkým, ale i evropským konkurentům výhodu v podobě vysokých státních dotací v oblasti udržitelnosti a technologických znalostí, a proto mohou zákazníkům nabídnout i snadněji použitelné a především levnější varianty vozidel. Největším výrobcem a konkurentem na čínském trhu je v současné době výrobce BYD, který podle CNN nabízí své modely za 10 až 16 tisíc USD, oproti Tesle, která po snížení cen stále nabízí některé modely za více než dvojnásobek ceny.
Konkurence nezůstává pozadu
Další výzvou je uvádění vozů od nováčků na automobilovém trhu. Například společnost Huawei, kterou známe již dříve s jinou řadou produktů, nedávno představila svůj první vůz, který vypadá jako sportovní vůz od Porsche a je výkonnější a samozřejmě levnější než Model 3 od Tesly. Cenově dostupnější elektromobily se pak odrážejí v prodejích. BYD nebo další společnosti jako XPeng, Li Auto nebo Nio letos vykázaly vyšší měsíční i čtvrtletní prodeje. Očekávání zákazníků, že by se mohli dočkat levné verze vozu, se rychle rozplynula. Začátkem dubna agentura Reuters informovala, že dlouho očekávané plány na uvedení SUV Modelu 2 s cenou pod 30 000 dolarů byly zrušeny. Místo toho Elon Musk oznámil, že se soustředí na uvedení autonomního vozu, tzv. robotaxi, které by mělo být na začátku srpna. Toto oznámení sice způsobilo nárůst akcií o 5 %*, ale zaskočilo investory a zákazníky, kteří očekávali, že Model 2 bude vstupní branou Tesly do sériové výroby.
Na pozitivní vlně
Navzdory potížím na trhu s elektromobily zůstává Morgan Stanley ohledně budoucnosti společnosti Tesla optimistická. Vyzdvihuje potenciál výrobce těžit z umělé inteligence a doporučuje upřednostnit hlavní činnost v oblasti elektromobilů spolu s vývojem umělé inteligence. Přetrvávající nízká poptávka však podle Morgan Stanley vyžaduje zvýšení efektivity a úpravy, které by mohly vést k netradičním partnerstvím. Například spolupráce s čínskými partnery by mohla rozšířit tržní dosah společnosti.
Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.
* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků.