Znižovanie počtu pracovných miest
V polovici apríla dostali zamestnanci Tesly (TSLA) od generálneho riaditeľa Elona Muska, email s informáciou o znižovaní počtu zamestnancov s odôvodnením potreby znížiť výdavky a zvýšiť produktivitu v rámci ďalšej fázy rastu. Malo by ísť o viac ako 10 percentné zníženie počtu zamestnancov, čo predstavuje viac ako 14 tisíc pracovníkov. Pôjde o globálne opatrenie, pričom zasiahnuté by mali byť najmä ich hlavné trhy - USA a Čína. V poradí pôjde už o tretie a zároveň najväčšie prepúšťanie. V roku 2019 znížila stavy o sedem percent a v roku 2022 o 3,5 percent. Viacero zdrojov agentúry Reuters z oboch krajín uviedlo, že prepúšťanie už začalo, pričom sa jedná najmä o predajcov a technikov. Nemecká továreň Tesly odmieta správy z lokálnych médií, že by už prepustila okolo 3 000 zamestnancov, ale podľa agentúry Reuters v rámci uplatňovania požiadaviek Muska, znížia stavy „len“ o približne 300 dočasných zamestnancov. Okrem bežných zamestnancov, Teslu opustili aj viceprezident inžinierstva Andrew Baglin a viceprezident pre verejnú politiku Rohan Patel.
Opak je pravdou
Zvyčajne oznámenia o znižovaní stavov vedú k nárastu akcií v očakávaní zlepšenia a zefektívnenia chodu spoločnosti a najmä ziskov. V prípade Tesly, bol opak pravdou a podľa portálu CNBC, akcie v deň oznámenia (15.4.2024) stratili 6 percent a ďalších 2,7 percenta v nasledujúci deň. Pre porovnanie- počas predchádzajúcich vĺn prepúšťaní, v roku 2019 akcie posilnili o 3 percentá a v roku 2022, síce prepadli, ale napokon sa zotavili.*
Prvý pokles predaja za 4 roky
Aktuálnemu prepadu predchádzal aj pokles hodnoty zo začiatku apríla po oznámení predajov za prvý štvrťrok 2024, ktoré prvý krát za 4 roky zaznamenali pokles. Nepríjemne prekvapení investori predávali svoje akcie, ktorých hodnota klesla o 5,5 percent.* Vykázané predaje za prvý štvrťrok boli na úrovni necelých 387 tisíc predaných vozidiel, pričom ide o 20 - percentný pokles oproti poslednému kvartálu minulého roka a medziročný pokles o 8,5 percent. K neuspokojivým výsledkom sa pridáva aj fakt, že sa Tesla nedostala ani k úrovni, ktoré predikovali analytici. Najnižšie odhady sa pohybovali okolo 414 tisíc predaných vozidiel. Odôvodnením výrobcu boli útoky Húsijcov v Červenom mori, požiar pri ich nemeckej továrni a začiatok výroby Modelu 3.
Oba vyššie spomínané aprílové prepady sa len pripísali k už aj tak výraznému prepadu, ktorý spoločnosť aktuálne zažíva. Od začiatku roka sa akcie výrobcu nachádzajú v červených číslach. Prepadli sa o 41 percent a ku 24.aprílu dosiahli cenu 144 USD za akciu. Napriek tomu, však nedosahujú minimá zo začiatku roku 2023, kedy sa pohybovali na hodnote 113 USD za akciu. Trhová kapitalizácia sa podľa dát Coinmarketcap.com prepadla na 460 miliárd USD. Najvyššie hodnoty dosahovala v začiatkom novembra 2021, keď sa jej hodnota pohybovala na úrovni 1,2 bilióna USD.*
Vývoj akcií spoločnosti Tesla za posledných 5 rokov. (Zdroj: GoogleFinance)*
Čína, drahé produkty a slabnúci dopyt
Okrem nízkych predajov a prepúšťania existujú aj ďalšie dôvody, ktoré majú dopad na vývoj hodnoty spoločnosti na burze. Je to kombinácia slabnúceho dopytu, vysokých cien a silnejúcej konkurencie čínskych producentov. Čínsky producenti majú oproti svojim americkým, ale aj európskym konkurentom výhodu v podobe vysokých vládnych dotácií v oblasti udržateľnosti a technologických skúseností, a preto môžu zákazníkom ponúkať aj užívateľsky jednoduchšie a najmä lacnejšie varianty vozidiel. Najväčším producentom a konkurenciou na čínskom trhu je momentálne výrobca BYD, ktorý podľa CNN ponúka svoje modely za 10 tisíc až 16 tisíc USD, v porovnaní s Teslou, ktorá po znížení cien, stále ponúka niektoré modely za viac ako 2-násobok ceny.
Konkurencia nezaháľa
Výzvou je aj predstavenie áut od nováčikov v automobilovom trhu. Napríklad Huawei, ktorého poznáme skôr s iným radom produktov, nedávno predstavil svoje prvé auto, ktoré vyzerá ako športiak od Porsche a je výkonnejšie a samozrejme lacnejšie ako Model 3 od Tesly. Peňažne dostupnejšie elektrické vozidlá sa potom odrážajú aj na predajoch. BYD či ďalšie spoločnosti ako XPeng, Li Auto či Nio reportovali tento rok vyššie mesačné aj štvrťročné predaje. Očakávania zákazníkov, že by sa mohli dočkať lacnej verzie automobilu, rýchlo zmizli. Agentúra Reuters informovala na začiatku apríla, že dlho očakávané plány na vydanie SUV Model 2 s cenovkou pod 30 tisíc USD, sa zrušili. Miesto toho, Elon Musk oznámil, že sa sústredí na vydanie autonómneho vozidla, tzv. robotaxi, ktoré by malo byť na začiatku augusta. Toto oznámenie síce spôsobilo nárast akcií o 5 percent*, ale zaskočilo investorov aj zákazníkov, ktorí očakávali Model 2 ako vstupnú bránu Tesly do masovej výroby.
Na pozitívnej vlne
Napriek ťažkostiam na trhu s elektrickými vozidlami, ostáva banka Morgan Stanley optimistická, pokiaľ ide o budúcnosť spoločnosti Tesla. Vyzdvihuje potenciál výrobcu ťažiť z umelej inteligencie a odporúča uprednostniť jeho hlavné podnikanie v oblasti elektromobilov popri rozvoji umelej inteligencie. Pretrvávajúci nízky dopyt si však podľa Morgan Stanley vyžaduje zvýšenie efektívnosti a úpravy, ktoré by mohli viesť k netradičným partnerstvám. Napríklad, spolupráca s čínskymi partnermi by mohla rozšíriť dosah spoločnosti na trhu.
Olívia Lacenová, hlavná analytička spoločnosti Wonderinterest Trading Ltd.
* Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov.