A jelzáloghitelek visszafizetésének problémája kulcsfontosságú a kínai bankszektor számára, mivel az elmúlt évtizedben az ingatlanpiac volt az egyik fontos tényezője a helyi gazdaság növekedésének. Most azonban a Wall Street Journal szerint a kínaiak elkezdték megtagadni a befejezetlen fejlesztési projektek kifizetését. Az országban az ingatlanok iránti megugró érdeklődés az ingatlanok előértékesítéséhez és a jelzáloghitelek kifizetéséhez vezetett hónapokkal vagy évekkel azelőtt, hogy a tényleges épületek elkészültek volna. 2020-ban azonban a kormány keményen fellépett az ország gyors eladósodása ellen a fejlesztők részéről, és kemény korlátokat szabott, ami az építkezések lassulásához és a fizetők nehezteléséhez vezetett, akik nem akarnak tovább várni az ingatlanjaikra. Becslések szerint 300-350 milliárd dolláros várható veszteségről beszélnek, ha a hitelfelvevők nem fizetnek tovább az összes épülő lakás és ház után.
Az adósságcsapda
Egy másik időzített bomba lehet a már említett, az Új Selyemút nevű kezdeményezés keretében zajló építkezési program, amelyet Kína kilenc évvel ezelőtt indított el. Most azonban bizonytalanná vált, hogy az országok, amelyeknek e projekt keretében támogatást nyújtott, képesek lesznek-e visszafizetni kötelezettségeiket. Általában véve Kínát régóta bírálják amiatt, hogy a szegény országoknak kedvezőtlen hiteleket nyújt, és az ebből adódó visszafizetési problémákat befolyása erősítésére próbálja felhasználni. A visszafizetési képtelenség gyakran arra kényszeríti az országokat, hogy áruk vagy föld formájában teljesítsék a kifizetéseket. E "globális terjeszkedés eszközének" problémáinak buktatóira már 2021-ben rávilágított az AidData egyik tanulmánya, amely a túlárazás, a korrupció és az adósság fenntarthatóságának problémáját írta le. A világ jelenlegi gazdasági helyzetét tekintve azonban felmerül a kérdés, hogy Kína "akaratlanul" nem teremt-e így adósságcsapdát magának.
A világjárvány megváltoztatta a játékszabályokat
A COVID-19 világjárvány és a kapcsolódó korlátozások jelentős gazdasági problémákat okoztak a fejlett gazdaságoknak, miközben a fejlődő gazdaságokat szó szerint térdre kényszerítették. A Kínának legalább 5 milliárd euróval eladósodott Srí Lanka gazdasági összeomlása példaértékű arra, hogy hova juthat a helyzet, és a világhatóságok szerint más országokat, például Laoszt és a Maldív-szigeteket is hasonló helyzet fenyegeti. Kína az egyik legnagyobb hitelezője ezeknek az államoknak. Más fejlődő országok adósságainak nemteljesítése komoly problémákat okozhat számára a jelenlegi helyzetben, amikor az ország adósságterhei meredeken emelkednek. Az állam, a vállalatok és a polgárok összes adóssága együttesen a Bloomerg becslései szerint idén elérheti a GDP 275 százalékát.
Egyik rossz hír a másik után
Kínának idén még több negatív hírrel kell szembenéznie. A fent említett problémákon túl áprilisban a Henan régióban összeomlottak a bankok, ahol 6 milliárd dollár tűnt el, és az ügyfelek hirtelen nem jutottak hozzá a pénzükhöz. Csak több tiltakozás után lépett közbe Kína fő bankfelügyelete, a CBIRC, hogy kártalanítsa őket. Ezen túlmenően július 24-én a CBIRC honlapján megjelent az az információ, hogy a szabályozó hatóság a Henan-i fiók egyik ellenőre ellen is vizsgálatot folytat fegyelmi vétségek miatt. További részleteket egyelőre nem hoztak nyilvánosságra." A helyzet logikus következménye, hogy felmerülnek kérdések és aggodalmak azzal kapcsolatban, hogy a helyi piac más bankjai is fizetésképtelenné válhatnak-e, ami súlyosbítaná a jelenlegi helyzetet, és újabb negatív hullámot hozna a helyi kínai piacra, valamint a globális piacra."
Olivia Lacenova, a Wonderinterest Trading Ltd.
elemzője.