Téma Green Deal a jej ciele sa zdajú byť nespochybniteľné a potrebné už dávno. Existujú však riziká a výzvy, ktoré je treba prekonať. Wonderinterest Trading sa pozrel na tie najviac bezprostredné z nich, ktoré sa budú riešiť v roku 2022.
Predchádzať energetickej chudobe
Cena energie na komoditnej burze v posledných týždňoch po určitom spomalení opäť vzrástla. Megawatthodina sa aktuálne obchoduje za takmer 190 eur, čo je zhruba dvojnásobok úrovne zo začiatku septembra tohto roku*. Dodávatelia energií zvyšujú ceny pre konečných spotrebiteľov. Milióny ľudí v Európskej únii už teraz čelia energetickej chudobe a ďalšie milióny sú ohrozené. Členské štáty EU preto hľadajú recepty, ako zabrániť dopadom rastu cien energií na obyvateľstvo. Vlády preto prichádzajú s odpustením DPH, mimoriadnymi sociálnymi výhodami alebo dočasným odpustením poplatkov za obnoviteľné zdroje energie. Ide však o opatrenia, ktoré nemusia mať dlhodobý efekt.
Reformovať trh s emisnými povolenkami
Jedným z dôvodov, prečo energia v posledných mesiacoch tak zdražela, je nárast cien emisných povoleniek v Európskej únií. Ich zdraženie nie je samo o sebe problém, pretože majú pôsobiť pre energetické a priemyselné podniky ako cenový stimul, aby začali nahrádzať zastaralé technológie novými a čistými. Povolenky sa však stali aktívom, do ktorého začali investovať finančné inštitúcie ako Goldman Sachs, Morgan Stanley alebo hedgeové fondy Lansdowne Partners a Northlander Advisors. Tieto inštitúcie zvyšujú dopyt po povolenkách, prispievajú k ich zadržiavaniu a tým zdražujú náklady na výrobu energie. Výzvou pre Európsku úniu bude nájsť spôsob, ako finančné inštitúcie vylúčiť z obchodovania s povolenkami alebo aspoň obmedziť ich nákupné možnosti, ak chce EU skutočne udržať rast cien emisií na prijateľnej úrovni. Teda tak, aby začali opäť plniť svoju pôvodnú funkciu.
Vyriešiť otázku jadrovej energie
Európska komisia môže zaradiť jadrovú energetiku na zoznam takzvaných čistých zdrojov do konca tohto roku. Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať ako nepodstatná záležitosť, jedná sa o zásadnú zmenu v energetickej politike EU. Jadrové elektrárne budú môcť získať verejnú finančnú podporu ako čistý zdroj, čo je kľúčové pre krajiny, ktoré sa nehodlajú alebo nemôžu ľahko vzdať. Ak teda Európska komisia skutočne dá jadrovej energetike zelenú, bude mať začiatkom roku 2022 vyriešený jeden z kľúčových problémov, ktorý výrazne ovplyvní, či sa podarí dosiahnuť cieľ uhlíkovej neutrality stanovený v Green Deal.
[*] Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov