A Zöld Megállapodás témája és céljai régóta esedékesnek és megkérdőjelezhetetlennek tűnnek. Vannak azonban kockázatok és kihívások, amelyeket le kell küzdeni. A Wonderinterest Trading megvizsgálta ezek közül a legközvetlenebbeket, amelyekkel 2022-ben kell foglalkozni.
Az energiaszegénység megelőzése
A megawattórával nem 190 euróért kereskednek jelenleg, ami körülbelül kétszerese az idei szeptember eleji szintnek*. Az energiaszolgáltatók emelik az árakat a végső fogyasztók számára. Az Európai Unióban már több millió embernek kell szembenéznie az energiaszegénységgel és további milliók vannak veszélyben. Az EU tagállamai ezért olyan recepteket keresnek, amelyekkel megelőzhetők az emelkedő energiaárak lakosságra gyakorolt hatásai. A kormányok ezért áfaelengedéssel, rendkívüli szociális juttatásokkal vagy a megújuló energiára kivetett díjak átmeneti elengedésével állnak elő. Ezek azonban olyan intézkedések, amelyeknek nem biztos, hogy hosszú távú hatásuk lesz.
A kibocsátási egységek piacának reformja
Az elmúlt hónapokban az energia többek között azért lett ilyen drága, mert az Európai Unióban emelkedett a kibocsátási egységek ára. Ezek áremelkedése önmagában nem jelent problémát, mivel ezek az árak arra hivatottak, hogy árösztönzőleg hatjanak az energia- és ipari vállalatokra, hogy megkezdjék az elavult technológiák lecserélését új, tiszta technológiákra. A kibocsátási egységek azonban olyan eszközzé váltak melybe olyan pénzintézetek, mint a Goldman Sachs, a Morgan Stanley vagy a Lansdowne Partners és a Northlander Advisors fedezeti alapok kezdtek befektetni. Ezek az intézmények növelik a kibocsátási egységek iránti keresletet, hozzájárulnak azok árának emelkedéséhez, és így növelik az energiatermelés költségeit. Az Európai Unió számára az lesz a kihívás, hogy megtalálja a módját annak, hogy a pénzügyi intézmények kizárják vagy legalábbis csökkentsék vásárlási lehetőségeiket a kibocsátási egységek kereskedelméből, ha az EU valóban elfogadható szinten akarja tartani a kibocsátási árak emelkedését. Vagyis, hogy ismét elkezdjék betölteni eredeti funkciójukat.
Az atomenergia kérdésének megoldása
Az Európai Bizottság az év végéig felveheti az atomenergiát az úgynevezett tiszta források listájára. Bár első látásra ez apróságnak tűnhet, alapvető változásról van szó az EU energiapolitikájában. Az atomerőművek nettó forrásként állami pénzügyi támogatáshoz juthatnak majd, ami kulcsfontosságú azon országok számára, amelyek nem kívánnak vagy nem tudnak könnyen lemondani róla. Ha tehát az Európai Bizottság valóban zöld utat ad az atomenergiának, akkor 2022 elejére megoldódik az egyik kulcskérdés, ami jelentősen befolyásolja a zöld megállapodásban kitűzött karbonsemlegességi cél elérhetőségét.
[*] A múltbeli teljesítmény nem garancia a jövőbeli eredményekre