Tema zelenega dogovora in njegovi cilji se zdijo že dolgo zapozneli in nesporni. Vendar pa obstajajo tveganja in izzivi, ki jih je treba premagati. Podjetje Wonderinterest Trading je preučilo najbolj neizbežne med njimi, ki jih je treba obravnavati leta 2022.
Preprečevanje energetske revščine
Megawatna ura se trenutno prodaja za skoraj 190 evrov, kar je približno dvakrat več kot v začetku letošnjega septembra*. Dobavitelji energije zvišujejo cene za končne porabnike. Miljoni ljudi v Evropski uniji se že soočajo z energetsko revščino in še več milijonov je ogroženih. Države članice EU zato iščejo recepte za preprečevanje učinkov naraščajočih cen energije na prebivalstvo. Vlade zato predlagajo odpust DDV, izredne socialne ugodnosti ali začasen odpust dajatev za obnovljive vire energije. Vendar so to ukrepi, ki morda ne bodo imeli dolgoročnega učinka.
Reforma trga emisijskih kuponov
Eden od razlogov, zakaj je energija v zadnjih mesecih postala tako draga, je dvig cen emisijskih kuponov v Evropski uniji. Njihova podražitev sama po sebi ni problem, saj naj bi delovali kot cenovna spodbuda za energetska in industrijska podjetja, da začnejo zastarele tehnologije nadomeščati z novimi, čistimi. Vendar so pravice postale sredstvo v katerega so začele vlagati finančne institucije, kot so Goldman Sachs, Morgan Stanley ali hedge skladi Lansdowne Partners in Northlander Advisors. Te institucije povečujejo povpraševanje po emisijskih kuponih, prispevajo k zvišanju njihove cene in tako povečujejo stroške proizvodnje energije. Izziv za Evropsko unijo bo najti način, kako bodo finančne institucije izključile ali vsaj zmanjšale svoje nakupne možnosti iz trgovanja s pravicami, če želi EU res zadržati rast cen emisij na sprejemljivi ravni. To pomeni, da bodo spet začele izpolnjevati svojo prvotno funkcijo.
Razrešiti vprašanje jedrske energije
Evropska komisija bo morda do konca tega leta na seznam tako imenovanih čistih virov vključila jedrsko energijo -. Čeprav se na prvi pogled zdi, da gre za nepomembno zadevo, gre za temeljno spremembo v energetski politiki EU. Jedrske elektrarne bodo lahko pridobile javno finančno podporo kot neto vir, kar je ključnega pomena za države, ki se ne nameravajo ali ne morejo zlahka odpovedati. Če bo torej Evropska komisija jedrski energiji res prižgala zeleno luč, bo imela v začetku leta 2022 rešeno eno od ključnih vprašanj, ki bo pomembno vplivalo na dosegljivost cilja ogljične nevtralnosti, določenega v zeleni politiki.
[*] Dosedanja uspešnost ni zagotovilo za prihodnje rezultate