Točno pod vrhom
Mer je v petek, 5. julija 2024, prebil psihološki prag, ko se je na borzi Chicago Metal Exchange s terminsko pogodbo za baker z dobavo septembra (HGU4) trgovalo po 4,69 USD za funt oziroma približno 10 300 USD na tono. To je le približno 10 odstotkov od zgodovinsko najvišje vrednosti 5,20 dolarja za funt oziroma več kot 11.460 dolarjev za tono, dosežene 20. maja 2024. Od 8. julija 2024 je pogodbena cena sicer nekoliko padla na 4,65 dolarja za funt, vendar je kovina na letni ravni še vedno dražja za več kot 18 odstotkov.*
Cena standardizirane terminske pogodbe za baker z dobavo septembra (Vir: Matic, 2011, str: Tradingeconomics.com)*
Obeti za letošnje leto so pozitivni
Rdeča kovina je prebila 10-tisočaka, potem ko je banka Citigroup izdala napoved povišanja cene nazaj na to raven. Po podatkih Mining.com navaja, da je bil nedavni padec cene posledica nizkih številk svetovne proizvodnje, vendar naj bi bilo to le začasno. Družba BMI Research ima nekoliko nižjo oceno. V svoji junijski napovedi je ocenila, da bi lahko povprečna cena bakra letos dosegla 9.200 USD na tono. Družba Fitch Research, matična družba družbe BMI, je svojo oceno popravila celo na 8 600 USD. Podobno napoved kot družba BMI so podali tudi strokovnjaki družbe ANZ Research. Natančneje, govorijo o ravni cene 9 290 USD[1].
Zelena energija kot gonilo
Cene kovin dviguje proizvodnja kitajskih rafinerij, večje povpraševanje kot ponudba, pa tudi težave na kitajskem nepremičninskem trgu, o katerih sem nedavno napisal analizo. Pozitivni obeti odražajo tudi uporabo bakra kot ključnega elementa pri razogljičenju in povečani porabi električne energije. Uporaba obnovljivih virov energije in povpraševanje po električnih vozilih sta zaradi njegove odlične prevodnosti močno odvisna od bakra. Ker države, zlasti Kitajska, napredujejo pri prehodu na čisto energijo, naj bi se povpraševanje po bakru znatno povečalo.[2] To oceno podpira kitajski načrt za uvedbo dodatnih spodbud za izboljšanje infrastrukture za obnovljive vire energije, o katerem naj bi med drugim odločali na tako imenovanem tretjem plenarnem zasedanju kitajske vlade in drugih voditeljev države.
Razpoke v rudnikih zvišujejo ceno
Na ceno poleg rastočega sektorja električnih vozil vplivajo tudi težave z dobavo iz ključnih rudarskih regij v Latinski Ameriki in Afriki. Zaradi politične nestabilnosti, okoljskih vprašanj, motenj v proizvodnji v Čilu, Peruju in Zambiji ter zaprtja enega največjih rudnikov v Panami se lahko zgodi, da se bo cena tega minerala znatno zvišala.
K ceni bo pripomogla tudi umetna inteligenca
Ob razvoju infrastrukture umetne inteligence (AI) je pomen kovin in gradbenih materialov ključen, kar so izpostavili tudi analitiki družbe Wells Fargo Investing.com. Dodali so tudi, da bodo za znatne globalne naložbe v izboljšave umetne inteligence potrebne izboljšave obstoječe infrastrukture. Sektor materialov, zlasti bakra in jekla, ima sestavno vlogo pri gradnji podatkovnih centrov UI in energetsko intenzivnih omrežij, kar povečuje že tako veliko povpraševanje. Po eni strani to za podjetja v teh sektorjih predstavlja pomembno prednost pri zagotavljanju prodaje, vendar je to tudi dodaten dejavnik, ki potiska ceno bakra (in drugih materialov) navzgor.
V prihodnjem letu se napovedi razhajajo
Čeprav gredo letošnje napovedi cen surovin v precej podobno smer, se ocene za prihodnje leto že razhajajo. Citigroup napoveduje zvišanje do 12 tisoč ameriških dolarjev na tono. Nekoliko nižje ocene sta objavili družbi BMI Research z oceno 9 400 USD in ANZ Research z oceno 9 929 USD. Nasprotno pa o napovedi navzdol poroča družba Fitch Research, ki meni, da se bo baker prodajal po ceni 8.400 USD. Glede na močna gibanja v AI, če bo povpraševanje po bakru ostalo na enaki ravni kot zdaj ali se celo še povečalo, težave s ponudbo pa se bodo še naprej pojavljale, je verjetno, da se bo podoben razvoj, kot smo mu priča zdaj, nadaljeval in bo cena bakra z nekaj popravki ohranila sedanji dolgoročni bikovski trend[3].
Olivia Lacenova, glavna analitičarka pri Wonderinterest Trading Ltd.
* Pretekli rezultati niso jamstvo za prihodnje rezultate.
[1,2,3] Izjave za prihodnost temeljijo na predpostavkah in trenutnih pričakovanjih, ki so lahko netočna, ali na trenutnem gospodarskem okolju, ki se lahko spremeni. Take izjave niso jamstvo za prihodnje rezultate. Vključujejo tveganja in druge negotovosti, ki jih je težko predvideti. Izidi se lahko bistveno razlikujejo od tistih, ki so izraženi ali nakazani v izjavah, usmerjenih v prihodnost.