Tesla se připravuje na další úspěšné období

Hovoříme-li o trhu s elektromobily, nelze nezmínit společnost Tesla, která je v poslední době spojována zejména se svou sítí Supercharger, o niž projevila zájem řada velkých automobilových společností. Podle posledních zpráv se k nim přidává i Volvo. Americká vláda si tohoto zájmu společností všímá, a proto podniká kroky k vytvoření spolupráce ve Spojených státech při budování elektrifikované dopravy na jejich území. Čínský trh má pro Teslu velký potenciál a společnost se jej snaží plně využít.

Volvo se připojuje k výrobcům automobilů se Superchargery

Švédská automobilka Volvo se dohodla se společností Tesla na využívání její sítě Supercharger v USA, Kanadě a Mexiku. Stává se tak první evropskou automobilkou, která tento krok učinila, a připojuje se tak k automobilkám Ford, General Motors a Rivian s designem přizpůsobeným nabíječkám Tesla. Volvo rovněž poskytne adaptér pro řidiče využívající kombinovaný způsob nabíjení CSS. Síť Supercharger se stává velmi populární, podle údajů ministerstva energetiky tvoří přibližně 60 % dostupných rychlonabíječek ve Spojených státech. Vláda navíc na urychlení zavádění Superchargerů ve Spojených státech nabízí 7,5 miliardy dolarů, což je pro výrobce elektromobilů skvělá zpráva, protože se pro jejich odvětví vytváří stále stabilnější prostředí.

Vlády usilují o budoucnost s rozsáhlou sítí nabíječek

Stát Washington plánuje nařídit společnostem nabíjejícím elektromobily používání zástrčky Tesla s využitím federálních finančních prostředků. Následuje tak příklad Texasu, který podporuje myšlenku Elona Muska, aby se severoamerický nabíjecí standard (NACS) stal národní technologií. Tento krok je odklonem od vize prezidenta Bidena o širokém využívání kombinovaného způsobu nabíjení CSS. Tonia Buellová, vedoucí programu alternativních paliv na ministerstvu dopravy státu Washington, zdůrazňuje potřebu přizpůsobit se co největšímu počtu značek a modelů elektromobilů. Washington chce vyvinout tlak na ostatní státy, aby přijaly podobný narativ o společném nabíjení elektromobilů. Podle Národní laboratoře pro obnovitelnou energii (NREL) mohou Spojené státy do roku 2030 vytvořit síť 1,2 milionu veřejných nabíječek. Pokud jde o předpokládaný cíl Bidenovy administrativy mít do roku 2030 funkční síť nabíječek, hranice se pohybuje pouze kolem půl milionu instalací. Veřejné a soukromé investice směřující k tomuto cíli se odhadují na 33 až 55 miliard dolarů. Podle Bílého domu budou mít nabíjecí stanice využívající konektory podle standardu Tesla spolu s připojením k americkému nabíjecímu standardu (CCS) nárok na federální dotace v hodnotě několika miliard USD.

teslicka

Výkonnost akcií společnosti Tesla za posledních pět let. (Zdroj Google)*

V průběhu letošního roku se akciím Tesla podařilo vzrůst o více než 131 %, což je výrazné oživení ve srovnání s loňskou výkonností -65,03 %. K pozitivnímu růstu společnosti Tesla přispěly především dohody o přijetí společného designu nabíječek a využívání její sítě Supercharger, snazší přístup na čínský trh a skutečnost, že Model Y je letos nejprodávanějším elektromobilem na světě.* Vyhlídky společnosti Tesla jsou v nadcházejících měsících dobré, protože by se ke skupině využívající její síť Supercharger mohly připojit další automobilky.[1]

Prodeje v Číně překonaly očekávání

Analytici očekávají, že Tesla bude mít v Číně další rekordní čtvrtletí v prodejích a překoná konkurenci v podobě domácích automobilek. Od dubna do června by prodeje v Číně mohly dosáhnout hranice 155 tisíc vozů, což představuje 13% nárůst oproti předchozímu čtvrtletí. Celkový počet prodaných kusů by se mohl pohybovat kolem 448 tisíc. Konkurenti společnosti Tesla, jako například BYD, mají před ní výhodu díky zavedené síti prodejců po celé zemi, takže Tesla by se měla v budoucnu zaměřit na rozšiřování vlastních poboček v menších městech, protože Čína je pro společnost druhým největším trhem. Aby podpořila trend zvyšování prodeje, plánuje Tesla uvést na trh modernizované verze svých vozů Model 3 a Model Y a spolupracuje s vládou na uvedení svého systému autonomního řízení na čínský trh. Šanghajský závod navíc dosáhl roční výrobní kapacity více než 1 milion kusů, což mu dává příznivý základ pro lepší výkonnost v čínském regionu.

* Minulé výsledky nejsou zárukou budoucích výsledků

[1] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a současných očekávání, která mohou být nepřesná, nebo ze současného ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucích výsledků. Zahrnují rizika a další nejistoty, které je obtížné předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v jakýchkoli výhledových prohlášeních.

Tento text představuje marketingovou komunikaci. Nejedná se o žádnou formu investičního poradenství nebo investičního průzkumu ani o nabídku jakékoliv transakce s finančním nástrojem. Obsah textu nezohledňuje individuální okolnosti, zkušenost nebo finanční situaci čtenáře. Výkonnost v minulosti není zárukou nebo predikcí budoucích výsledků.

Varování před rizikem: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku ztráty. U 92.59% účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků.