Volvo se je pridružil proizvajalcem avtomobilov s polnilnicami Supercharger
Švedski proizvajalec avtomobilovVolvo se je s Teslo dogovoril za uporabo njenega omrežja Supercharger v ZDA, Kanadi in Mehiki. Postal je prvi evropski avtomobilski proizvajalec, ki je naredil ta korak, in se tako pridružil podjetjem Ford, General Motors in Rivian z zasnovo, prilagojeno Teslinim polnilnicam. Volvo bo zagotovil tudi adapter za voznike, ki uporabljajo kombinirano metodo polnjenja CSS. Omrežje Supercharger postaja zelo priljubljeno, saj po podatkih ministrstva za energijo predstavlja približno 60 % razpoložljivih hitrih polnilnic v Združenih državah Amerike. Poleg tega vlada ponuja 7,5 milijarde dolarjev za pospešitev uvajanja polnilnic v ZDA, kar je odlična novica za proizvajalce električnih vozil, saj se za njihov sektor ustvarja vse bolj stabilno okolje.
Vlade si prizadevajo za prihodnost z obsežnim omrežjem polnilnic
država Washington namerava z uporabo zveznih sredstev podjetjem za polnjenje električnih avtomobilov predpisati uporabo Teslinega vtiča, kar sledi primeru Teksasa, ki podpira Elona Muska z idejo o uvedbi severnoameriškega standarda polnjenja (NACS) kot nacionalne tehnologije. S to potezo so se oddaljili od vizije predsednika Bidena, da bi se kombinirana metoda polnjenja CSS uporabljala povsod. Tonia Buell, vodja programa za alternativna goriva na ministrstvu za promet zvezne države Washington, poudarja, da se je treba prilagoditi čim večjemu številu znamk in modelov električnih vozil. V Washingtonu želijo pritisniti na druge države, da sprejmejo podoben predpis glede vprašanja skupnega polnjenja električnih vozil. Po podatkih Nacionalnega laboratorija za obnovljivo energijo (NREL) bi lahko Združene države do leta 2030 vzpostavile omrežje 1,2 milijona javnih polnilnic. Kar zadeva napoved Bidnove administracije, da bo do leta 2030 vzpostavila delujoče omrežje polnilnic, je njihova omejitev le približno pol milijona naprav. Javne in zasebne naložbe v ta namen so ocenjene na 33 do 55 milijard ameriških dolarjev. Po navedbah Bele hiše bodo polnilne postaje, ki bodo uporabljale priključke po Teslinem standardu skupaj s priključki po ameriškem standardu za polnjenje (CCS), upravičene do več milijard dolarjev vrednih zveznih subvencij.
Vrednosti delnic družbe Tesla v zadnjih petih letih. (Vir: Google)*
V letošnjem letu se je delnica družbe Tesla uspela podražiti za več kot 131 %, kar je v primerjavi z lansko uspešnostjo, ki je znašala -65,03 %, precejšen odskok. K pozitivni rasti so pripomogli predvsem dogovori o sprejetju skupne zasnove polnilnic in uporabi omrežja Supercharger, lažji dostop do kitajskega trga ter dejstvo, da je model Y letos najbolje prodajano električno vozilo na svetu.* Teslini obeti v prihodnjih mesecih so svetli, saj bi se skupini, ki uporablja njeno omrežje Supercharger, lahko pridružilo še več proizvajalcev avtomobilov. [1]
Prodaja na Kitajskem je presegla pričakovanja
Analitiki pričakujejo, da bo Tesla imela še eno rekordno četrtletje prodaje na Kitajskem in bo presegla konkurenco v obliki domačih proizvajalcev avtomobilov. Od aprila do junija bi lahko prodaja na Kitajskem dosegla 155.000 vozil, kar je 13-odstotno povečanje v primerjavi s prejšnjim četrtletjem. Skupno število prodanih enot bi lahko znašalo okoli 448 tisoč. Teslini konkurenti, kot je BYD, imajo pred njo prednost zaradi zgrajene mreže trgovcev po vsej državi, zato bi se morala Tesla v prihodnosti osredotočiti na širitev lastnih poslovalnic v manjših mestih, saj je Kitajska drugi največji trg podjetja. Da bi podprla trend povečanja prodaje, Tesla načrtuje predstavitev nadgrajenih različic svojih vozil Model 3 in Model Y ter sodeluje z vlado, da bi na kitajski trg pripeljala svoj samovozeči avtomobil. Poleg tega je tovarna v Šanghaju dosegla letno proizvodno zmogljivost več kot 1 milijon enot, kar ji daje ugodno podlago za boljše rezultate na kitajskem območju.
* Pretekli rezultati niso zagotovilo za prihodnje rezultate
[1]Izjave za prihodnost temeljijo na predpostavkah in trenutnih pričakovanjih, ki so lahko netočna, ali na trenutnem gospodarskem okolju, ki se lahko spremeni. Takšne izjave niso jamstvo za prihodnjo uspešnost. Vključujejo tveganja in druge negotovosti, ki jih je težko predvideti. Rezultati se lahko bistveno razlikujejo od tistih, ki so izraženi ali nakazani v izjavah, usmerjenih v prihodnost.